Почетна / Вести Македонија / Во ниту еден примерок од ,,Екстра Меин” не е најдена листерија

Во ниту еден примерок од ,,Екстра Меин” не е најдена листерија

Сите мостри земени од инспекторите од страна на Агенцијата за храна од фабриката за сувомесни производи се негативни. Тука се и мострите од спорните лотови и никаде нема утврдено присуство на листерија – соопшти Агенцијата за храна.

 

– По минатонеделното известување од Министерството за здравство дека е детектирано присуство на листерија во производ сечкан свински врат земен од малопродажен објект во Гевгелија, инспекциските служби на Агенцијата за храна и ветеринарство преземаа опсежни контроли во месната индустрија „Екстрамеин“ од Kуманово. Во рамките на контролите земени се вкупно 24 мостри од производи и адитиви кои се користат во производството, вклучително и од лотовите каде што беше детектирано присуство на оваа бактерија, 10 брисеви од работни површини, машини како што се сечкалки, стерилизатори, комори и од други места каде што евентуално може да се утврди присуство на оваа бактерија. Земени се и 2 бриса од материјали што се користат во производството, а кои доаѓаат во контакт со храната. Лабораториско испитување на земените мостри и брисевите, во согласност со препораката на Kомисијата за заразни болести, паралелно се врши во лабораториите на Факултетот за ветеринарна медицина и во Институтот за јавно здравје – се вели во соопштението. 

Понатаму стои дека досега Агенцијата за храна и ветеринарство ги доби сите резултати од анализите на брисевите, материјалите што доаѓаат во контакт со храната и мострите од суровините и готовите производи направени во лабораториите на Факултетот за ветеринарна медицина и сите се негативни, односно одговараат на Правилникот за посебните барања што се однесуваат на микробиолошките критериуми за храна.

– Од мострите и брисевите што се испитуваат во лабораториите на Институтот за јавно здравје, до Агенцијата се пристигнати 9 резултати за земени брисеви од работни површини, машини како што се сечкалки, стерилизатори, комори и од други места каде што евентуално може да се утврди присуство на оваа бактерија, како и за испитани две мостри од спорните лотови вакуумиран сечкан свински врат и 4 мостри од адитиви. Сите анализи се негативни – вели Дејан Рунтевски, директор на Агенцијата. Според него се обработуваат пристигнатите резултати и по нивното комплетирање ќе ги преземе сите со закон предвидени мерки и активности за информирање.

Во Данска од листерија починаа 12 лица

Вкупно 12 лица починаа во Данска во изминатиот месец од опасната бактерија листерија. Надлежните веќе имаат сомнителен производ за кој се смета дека е извор на труењето. Станува збор за традиционалниот дански специјалитет „рулеполсе“, направен од месо, а кој го произвела мала компанија за преработки од месо во близина на Kопенхаген.

Kомпанијата е затворена, а сите нејзини производи се повлечени од продажба. Опасните инфекции со листерија не се нови во Европа – во 200 година во Германија и во Австрија од ваква зараза починаа шест лица кои наводно јаделе контаминирано сирење. Европската агенција за безбедност на прехранбените производи наведе дека во 2011 година од листериоза заболеле вкупно 1.470 лица, а секое 10-то починало.

ЈЗУ го демантира деканот на Ветеринарниот факултет

Институтот за јавно здравје го демантира професорот Дине Митрев, декан на Факултетот за ветеринарна медицина дека неговите изјави се неосновани. Митрев деновиве изјави дека не постојат методи за испитување на бактеријата листерија какви што применува Институтот за јавно здравје со кој се докажува дали има или нема листерија, без да се утврди бројот на бактериите што е од пресудно значење.

На оваа изјава Институтот за јавно здравје изјави дека тие се врвна јавна здравствена установа.

– Со таква дезинформација преку јавни гласила се создава паника, несигурност кај населението и нивна недоверба во системот и државните институции – вели в.д. директорот на ИЈЗ, Шабан Мемети. Според него, Институтот за јавно здравје е прва акредитирана лабораторија во земјава за тестирање на безбедноста на прехранбените производи во 2006 година.

– Нашиот метод подразбира тестирање во период од 4 дена на еден примерок и секој примерок што бил доставен во микробиолошката лабораторија на Институтот е третиран на тој начин. Ниту еден резултат не е издаден без комплетно да бидат завршени тестирањата. За таа цел во текот на изминатиот месец се тестирани околу 1.000 примероци прехранбени производи и брисеви од работни површини и опрема – вели Шабани.

Извор: dnevnik.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

51 comments

 1. very good publish, i actually love this web site, carry on it

 2. Hello there, what do you really feel with regards to Arvind Pandit? Pretty great matter, isn’t it?

 3. It was actually great to read this and I feel you are totally correct. Let me know if perhaps you are interested in get app apk, this is my main expertise. I hope to see you soon, take good care!

 4. I frequently read your posts carefully. I am furthermore curious about thai lottery win, maybe you could discuss this sometimes. See you soon!

 5. 532943 56375Sweet site, super style and style , actually clean and use friendly . 434545

 6. I am really curious to understand just what website system you have been utilizing? I am having a few minor safety problems with the most recent blog on wireless intercom and I’d love to find a thing a lot more safe. Have you got any solutions?

 7. Thank you for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do a little research about this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more from this post. I am very glad to see such great information being shared freely out there.

 8. It’s remarkable in favor of me to have a site, which is good in support of

 9. Hello there! This is my first comment here so I simply wanted to give a fast shout out and say I genuinely enjoy reading through your blog posts. Can you suggest any other websites that deal with twitter followers? I’m also truly hooked on this thing! Thanks a ton!

 10. Our LGV (Large Goods Vehicle) HGV training is based in East London, and our LGV/ HGV courses are taught by qualified DVSA LGV & HGV trainers. LGV was formerly known as HGV, where it used to be referred to as HGV Class 2 (now called LGV Category C) and HGV class 1 (Now called LGV Category C+E).

 11. Howdy! This is my first reply on this site so I just wanted to say a quick hello and tell you I really enjoy reading through your posts. Can you recommend any other blogs which deal with free full movies? I am likewise highly fascinated with that thing! Appreciate it!

 12. Very interesting points you have remarked, appreciate it for putting up.

 13. Very interesting points you have remarked, appreciate it for putting up.

 14. I felt great to read this article and I think you’re 100 correct. Tell me if you’re interested in pokemon go update, that’s my major competency. I am hoping to hear from you soon, bye for now!

 15. Very interesting points you have remarked, appreciate it for putting up.

 16. 280567 273285Respect to web site author , some great selective information . 494497

 17. I would really enjoy to know new information on this issue! I am as well interested in top medical malpractice lawyers as I think it really is quite trendy now. Keep it up!

 18. 364826 464943I believe other web site owners ought to take this web site as an model, extremely clean and great user pleasant pattern . 452869

 19. There is awesome improvements on the design of your website, I honestly love it. Mine is dealing with how to convert bitcoin to cash and generally there are a lot of stuff to be done, I’m still a rookie in webpage design. Thanks!

 20. Hi there! I just discovered this excellent website and I really love it. I also like to speak about lawn mower reviews sometimes. Good to be here, cheers!

 21. I would really enjoy to know new information on this issue! I am as well interested in top medical malpractice lawyers as I think it really is quite trendy now. Keep it up!

 22. I really like what you people are now up to. Such clever work and visibility! Keep up the amazing work guys, I’ve added you on my own heat repair webpage.

 23. You are totally correct! I really enjoyed looking through this and I will get back for more as soon as possible. My own internet site is on the subject of free full movies, you might take a look if you are still interested in this.

 24. 870940 374017This sort of considering develop change in an individuals llife, building our Chicago Pounds reduction going on a diet model are a wide actions toward producing the fact goal in mind. shed weight 540472

 25. Hi, what do you feel regarding canon support and drivers? Very trendy issue, right?

 26. Appreciating the time and effort you invested in the website and detailed facts you present. It is nice to find a website now and then that is just not the same old re-written material. Awesome read! I have bookmarked your blog and I am adding the RSS feeds to my where to sell bitcoins website.

 27. 697851 644376Outstanding editorial! Would like took pleasure the certain following. Im hoping to learn to read a great deal more of you. Theres no doubt that you possess tremendous awareness and even imagination. I happen to be really highly fascinated making use of this critical details. 466037

 28. Hello there, I’m really happy I discovered this web page, I actually encountered you by error, while I was searching on Yahoo for car games. Anyways I am here right now and would simply love to say thank you for a fantastic article and the all round entertaining blog (I also adore the design), I do not have time to read through it all at the moment yet I have book-marked it and also added your RSS feed, so whenever I have the time I will be back to read a lot more. Make sure you do keep up the wonderful work.

 29. We totally love your site and find a lot of the articles to be just what I’m trying to find. Would you offer people to post content material for you? I wouldn’t mind creating a post on international freight forwarders or maybe on a few of the topics you’re posting about on this page. Great site!

 30. I was talking to a buddy of my own on this info and even about shipping estimate as well. I feel you made a few good points in this article, we’re looking forward to keep reading material from you.

 31. 219544 995197Do you wear boxers or biefs? I wana bui em. 633065

 32. 873200 934970great points altogether, you simply received a logo new reader. 520677

 33. Greetings. I just found this website and I honestly enjoy it. I also like to speak about best meso information occasionally. Great to be here, thanks!

 34. Appreciating the commitment you invested in this site and detailed information you offer. It’s awesome to discover a blog now and then that is not the similar out of date re-written information. Amazing read! We’ve saved your blog and I am including your RSS feeds to our movies page.

 35. My coder is trying to convince me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on several websites for about a year and am worried about switching to another platform. I have heard very good things about blogengine.net. Is there a way I can import all my wordpress posts into it? Any kind of help would be really appreciated!

 36. Howdy I’m truly delighted I discovered your blog page, I really found you by mistake, when I was searching on Digg for tooth implant. Regardless I’m here now and would really like to say thanks a lot for a incredible post and the all round interesting site (I also enjoy the theme), I do not have sufficient time to read it entirely at the moment but I have saved it and also added in your RSS feeds, so whenever I have plenty of time I will be returning to read a great deal more. Make sure you do continue the excellent work.

 37. Howdy, you are absolutely right. I always read through your site content carefully. I’m also considering free movies online for free, maybe you could talk about this occasionally. See you soon.

 38. Many thanks for discussing this, I bookmarked this page. I am additionally trying to find info on modem router, have you any idea where I might come across something such as this? I will be back in a little while!

 39. Thank you for this excellent article! I actually liked it.I’ll be sure to save this website and will come back in the future. I want to encourage you to keep on with your great posts, perhaps write about Arvind Pandit also, have a fine evening!

 40. I’m still learning from you, as I’m trying to reach my goals. I definitely liked reading everything that is posted on your blog.Keep the posts coming. I liked it!

 41. I’m intrigued to understand just what blog system you’re utilizing? I am experiencing several minor safety challenges with the most recent site dealing with free full movies online so I would like to find one thing more risk-free. Do you have any alternatives?

 42. I frequently read through your site content attentively. I’m furthermore fascinated with movies to watch, maybe you could talk about this from time to time. Cheers!

 43. Thank you for this excellent article! I actually liked it.I’ll be sure to save this website and will come back in the future. I want to encourage you to keep on with your great posts, perhaps write about Arvind Pandit also, have a fine evening!

 44. Enjoyed every bit of your blog.Thanks Again. Fantastic.

 45. 169875 852588Rattling clean internet website , thanks for this post. 411742

 46. Enjoyed every bit of your blog.Thanks Again. Fantastic.

 47. I like the helpful info you provide in your articles. I’ll bookmark your blog and check again here regularly. I am quite sure I will learn lots of new stuff right here! Good luck for the next!

 48. 806942 812610I adore gathering beneficial information, this post has got me even far more information! . 910534

 49. Enjoyed every bit of your blog.Thanks Again. Fantastic.

 50. Thank you for this excellent article! I actually liked it.I’ll be sure to save this website and will come back in the future. I want to encourage you to keep on with your great posts, perhaps write about Arvind Pandit also, have a fine evening!

 51. Enjoyed every bit of your blog.Thanks Again. Fantastic.

Leave a Reply

Your email address will not be published.