Почетна / Вести Македонија / Во Македонија ниту се сади ниту се јаде ГМО

Во Македонија ниту се сади ниту се јаде ГМО

Нема храна со ГМО, нема ниту такви посеви, уверуваат надлежните од Агенцијата за храна, но од Министерството за животна средина признаваат дека Законот за ГМО од 2008 година с` уште не се спроведува целосно.

Во Македонија не се сади генски модифицирано семе, ниту се јаде храна која во себе содржи генски модифицирани организми (ГМО), уверуваат надлежните институции.

С` повеќе расте свеста за контроверзиите што ја обвиваат ГМО-храната и посевите, па граѓаните почнаа да се организираат во групи на социјалните мрежи за да споделуваат информации, а на 25 мај ќе се одржи и протестен марш во Скопје за да се зачува Македонија како земја во која ГМО нема пристап.

Според надлежните, во Македонија, ГМО-состојките евентуално може да се најдат во кондиторски производи, кои во својот состав имаат пченка, соја и сл. Сепак, не е јасно врз основа на што надлежните тврдат дека не јадеме ГМО затоа што не се спроведува контрола што може тоа да го потврди, односно се верува на декларациите.

Македонија со Протоколот од Kартагена за безбедност при модификација на живите организми од 2001 почна да ја контролира оваа област, донесе низа закони за сето ова. Според одредбите, кај нас е дозволено да се сади ГМО-семе, но за тоа треба посебна дозвола од надлежните институции, а може и да се увезува храна со ГМО, што задолжително мора да е означено ако уделот на ГМО во составот е поголем од 0,9 отсто. За овие контроли и дозволи е надлежно Министерството за животна средина, но оттаму признаваат дека Законот за ГМО донесен во 2008 година с` уште не се спроведува во практика!

– Не се извршени контроли од страна на Државниот инспекторат за животна средина. Досега немало случај за барање дозвола за ограничено користење или намерно ослободување на ГМО. Законот уште не се спроведува во практика затоа што не се донесени сите подзаконски акти. До крајот на 2013 година се планира да се заокружи целокупниот сет на подзаконски акти за ГМО. Тековно се спроведува проект за поддршка за имплементација на националната рамка за биосигурност и ќе се направат анализа и пресек на капацитетите за управување со ГМО, со кој располага нашата земја. Планирани се обуки за процена на ризик на сите заинтересирани страни, како и обуки за инспекторите, информирање на јавноста итн. – објаснуваат во Министерството за животна средина.

И во Агенцијата за храна велат дека во Македонија нема храна што содржи ГМО, а не се увезува ниту таква храна за животни.

– До Агенцијата за храна и ветеринарство досега не е доставено барање за ставање во промет на ГМО-храна. Нашите инспекторите при вршење на редовните контроли го контролираат и декларирањето и задолжително се проверува дали храната која е во промет е означена дека содржи ГМО. Агенцијата досега нема податоци дека на пазарот има производи што содржат ГМО, односно кои не биле декларирани на соодветен начин – велат во Агенцијата.

Во Министерството за земјоделство, пак, објаснуваат дека секое семе што се увезува се контролира.

– Kонтролата на семенскиот материјал, без разлика дали е увезен од земја-членка на ЕУ или од трети земји, се врши на местото на истовар, а земените мостри за анализа се носат во УГД „Гоце Делчев“ – Штип – велат во ова Министерство.

Во Македонија има две лаборатории во кои може да се контролира дали има ГМО во храната, на Факултетот за земјоделство и во МАНУ. Според она што досега го изјавиле надлежните во лабораторијата на Факултетот, државните институции не пројавиле интерес за соработка, а контрола дали некој производ има ГМО засега побарале само некои приватни компании.

Познавачите сметаат дека на производите од земјите од ЕУ може да им се верува на декларациите затоа што храната подложи на строги контроли, а обележувањето на ГМО е задолжително.

– Проблем е храната или состојките што се увезуваат од САД, Kанада, Австралија, Kина, Аргентина и од други земји, кои не се потписнички на Kартагинскиот протокол и каде што не се обележува ГМО во составот. Со оглед на слабата контрола кај нас, не можеме со сигурност да тврдиме дека не јадеме ГМО – велат познавачите.

Протести на 25 мај

Поради големите контроверзии за ГМО, на 25 мај во 36 земји, вклучително и во Македонија, ќе се одржат протести против американската биотехнолошка корпорација „Монсансто“, која е најголем светски производител на ГМО-семиња и храна. На „Фејсбук“, деновиве се формира група за Македонија без ГМО, што ја формира една позната лекарка и во која набргу се приклучија илјадници членови.

– ГМО настанува кога се мешаат гени на животни (бубашваби, риби, жаби, бактерии или луѓе) со растенија. Тоа не се хибриди што се добиваат со мешање на две растенија. ГМО не може да настане природно, па нашиот организам ги препознава како туѓо тело и реагира со создавање автоимуни болести.

Производителите на ГМО инсистираат тоа да не биде обележано на пакувањето. Зарем би инсистирале доколку е безбедно? Руски научници докажаа дека ГМО предизвикува рак, како и стерилитет. Да го зачуваме нашето поколение – апелира лекарката на страницата на „Фејсбук“.

Извор: dnevnik.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

19 comments

 1. 428461 902633Hello, Neat post. There is really a dilemma with your site in internet explorer, could test thisK IE nonetheless will be the marketplace leader and a large portion of men and women will leave out your outstanding writing due to this dilemma. 402663

 2. 927950 83984building websites is not only enjoyable, but it can also produce an income for yourself;; 621363

 3. 652367 113308you use a wonderful weblog here! do you wish to earn some invite posts on my small weblog? 530788

 4. 984808 315966I feel you did an awesome job explaining it. Sure beats having to research it on my own. Thanks 239804

 5. 397055 978491I consider something genuinely unique in this website . 143069

 6. 92424 98685I surely didnt know that. Learnt 1 thing new these days! Thanks for that. 686138

 7. 740486 853801 You should take part in a contest for among the very best blogs on the internet. I will recommend this internet site! 897411

 8. 976017 639651I actually enjoy reading on this internet site, it holds wonderful articles . 551550

 9. 92191 670879really good post, i undoubtedly enjoy this amazing internet site, persist with it 546997

 10. 450140 578492I want reading by means of and I conceive this web site got some really utilitarian stuff on it! . 99743

 11. 844923 542774hi and thanks regarding the certain post ive actually been looking regarding this kind of information online for sum time these days hence thanks a lot 657252

 12. 9273 750Spot on with this write-up, I must say i believe this excellent website needs significantly more consideration. Ill probably be once once more to learn a great deal more, many thanks that details. 230240

 13. 545452 34562Were glad to become visitor on this pure web site, regards in this rare info! 91894

 14. 632112 699657Id want to verify with you here. Which is not 1 thing I typically do! I take pleasure in reading a submit that will make individuals believe. Additionally, thanks for permitting me to remark! 816747

 15. 473268 294002As I web website possessor I believe the content material matter here is rattling great , appreciate it for your efforts. You need to keep it up forever! Great Luck. 439548

 16. 367810 165306There is noticeably a bundle to locate out about this. I assume you made certain nice factors in options also. 535107

 17. 137178 174955I got what you intend,bookmarked , very decent internet web site . 695961

 18. 485418 24825Stay up the good paintings! 656768

 19. 203169 582024I enjoy what you guys are generally up too. This kind of clever work and reporting! Maintain up the very excellent works guys Ive added you guys to blogroll. 390604

Leave a Reply

Your email address will not be published.