Почетна / Вести Македонија / Во Македонија не се продава канцерогено млеко од Дукат и Виндија?!

Во Македонија не се продава канцерогено млеко од Дукат и Виндија?!

вие смирувачки тонови до македонските потрошувачи пристигнуваат од Агенцијата за храна и ветеринарство, откако проструи информација дека канцерогено млеко на Дукат и Виндија се продава на Балканот, а неговите потрошувачи се во паника и страв од последици по нивното здравје.

На македонскиот пазар нема млеко од трговските марки Дукат и Виндија за кои хрватските ветеринарни власти изразиле сомневање дека има зголемена концентрација на афлатоксин М1. Овие смирувачки тонови до македонските потрошувачи пристигнуваат од Агенцијата за храна и ветеринарство, откако проструи информација дека канцерогено млеко на Дукат и Виндија се продава на Балканот, а неговите потрошувачи се во паника и страв од последици по нивното здравје. Дел од пакувањата кои содржеле токсин повеќе од дозволеното се повлечени од пазарите во Хрватска, Босна и Црна Гора.
– Од спорните шаржи кај нас се увезени само 360 литри од трајното млеко Лагано јутроо, кои досега не се пуштени во промет, а за кои по направените инспекциски контроли и земените мостри за анализа од страна на Агенцијата за храна и ветеринарство, на операторите со храна им е издадена наредба за забрана за пуштање во промет. Спорните количини млеко на нашиот пазар се увезени со ветеринарен сертификат и сертификат за квалитет издадени од надлежни служби – велат од Агенцијата за храна и ветеринарство.

Тие нагласуваат дека извршени се дополнителни контроли на пазарот, особено во компаниите увозници на млеко од овие производители, а оствариле и контакт со ветеринарните власти од Хрватска. Агенцијата и натаму ќе ја следи состојбата и ги уверува македонските граѓани дека нема место за паника.

Писмено се огласија и од Дукат. Тие посочуваат дека дел од сомнителните производи воопшто не се увезувале во Македонија, а целокупната количина на трајното млеко Лагано јутро се наоѓала во магацините и веднаш била стопирана дистрибуција до продажните места.

Вчера и хрватското Министерството за земјоделство информираше дека нема место за паника, бидејќи за да се појават штетни последици по здравјето на граѓаните треба да се консумира поголеми количини од млекото. Со тоа тие ја демантираат првичната информација дека доволни се две пакувања од ова млеко за да го загрозат здравјето на луѓето.

Инаку, примероци од овие млека се пратени на дополнителни анализи во референтна лабораторија во Австрија.Според хрватскиот ветеринарен институт извор на канцерогениот токсин била сточната храна која ја користеле фармите за хранење на кравите чие млеко го откупувале посочените млекари.

Деновиве се повлече и туната Риал увезена од Тајлад во Хрватска, Црна Гора и Босна и Херцеговија, бидејќи содржела високи количини на хистамин.

(В.Ма.)


Извор: vecer.com.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

9 comments

  1. 879761 173772Does your weblog have a contact page? Im having a tough time locating it but, Id like to send you an e-mail. Ive got some suggestions for your weblog you might be interested in hearing. Either way, fantastic website and I appear forward to seeing it expand over time. 404883

  2. 422573 240868Ill do this if require to as a lot as I hope that is not too far off the track. 652869

  3. 209584 409244Hiya! Wonderful blog! I happen to be a everyday visitor to your web site (somewhat much more like addict ) of this web site. Just wanted to say I appreciate your blogs and am looking forward for much more to come! 558156

  4. 907968 286215You made various great points there. I did a search on the subject and identified a lot of people will have the same opinion along with your weblog. 987995

  5. 453409 405936I gotta bookmark this internet website it seems very beneficial invaluable 523622

  6. 832038 692825An intriguing discussion will be worth comment. I believe which you can write read far more about this topic, might nicely undoubtedly be a taboo topic but generally folks are inadequate to chat on such topics. To a higher. Cheers 470609

  7. 849729 851260never saw a web site like this, relaly impressed. compared to other blogs with this post this was definatly the top web site. will save. 418710

  8. 551346 969541Merely wanna state that this really is very beneficial , Thanks for taking your time to write this. 54739

  9. 373556 217884Hi, Thanks for your page. I discovered your page by way of Bing and hope you keep providing much more great articles. 781129

Leave a Reply

Your email address will not be published.