Почетна / Вести Македонија / Во Македонија има 139 хектари под костен

Во Македонија има 139 хектари под костен

Лани државата на вкупно 63 одгледувачи на костен им исплати 2,5 милиони денари поддршка.

Годинашните субвенции за хектар јаткасти овошни култури, вклучувајќи и новоподигнати насади костен, изнесуваат 50.000 денари, а за постоечките површини под ореви, бадеми, лешници и костени се 15.000, рече министерот за земјоделство, Љупчо Димовски при посета на стопанскиот капацитет за преработка на костен ДРА-ГО” во Кичево. Според него, Македонија моментно располага со 139 хектари култивиран костен. Одгледувањето на оваа култура, која има низа позитивни карактеристики, носи и добра заработувачка.
– Ретко на која домашна трпеза не се нашол познатиот и признат по квалитет македонски костен. Неговото одгледување има многу позитивни страни, долговечен е, достигнува и над 500 години старост, има одлична родност, мал број природни непријатели (болести и штетници), а доколку се одгледува во поволни еколошки услови не мора да се третира со никакви заштитни средства – истакна министерот.

Компаниите кои ги откупуваат костените ги пласираат главно во Романија, Бугарија и Италија, каде што се користат пред се во кондиторската индустрија. Преработувачкиот капацитет во Кичево, единствен од ваков тип на поширокиот простор на Балканот, е сопственост на Гоце Миладиноски кој изјави дека дел од преработките извезува, главно во Унгарија, а од другиот дел прави костеново брашно. Како суровина најмногу користи костени од Македонија кои ги откупува од четирите пункта, во реонот на Тетово-Гостивар, во Бродско, Дебарско и Кичевско.

Извор: http://vecer.com.mk/?ItemID=698977D866D854458FDAAC0BC854BEDE

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

8 comments

  1. 472824 349872Hello, Neat post. There is an issue along with your internet site in internet explorer, may well test thisK IE nonetheless could be the marketplace chief and a big section of men and women will pass over your outstanding writing due to this problem. 774494

  2. 550361 531903Hi there! Nice post! Please do inform us when we could see a follow up! 930349

  3. 164531 95634It can be difficult to write about this subject. I think you did an superb job though! Thanks for this! 82632

  4. 166041 681412Great blog here! Also your web site loads up quick! What host are you making use of? Can I get your affiliate link to your host? I wish my website loaded up as quick as yours lol 565420

  5. 379439 764138What a lovely weblog. I will surely be back once more. Please sustain writing! 519277

  6. 196054 905249You got a quite exceptional website, Glad I noticed it by means of yahoo. 924214

  7. 917988 285443Dude. You mind if I link to this post from my own internet site? This really is just too awesome. 462845

  8. 96724 64808Pretty part of content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to assert that I get actually loved account your weblog posts. Any way Ill be subscribing on your feeds or even I success you access constantly quick. 417331

Leave a Reply

Your email address will not be published.