Почетна / Лозарство и овоштарство / Во казаните се пече помалку ж’та

Во казаните се пече помалку ж’та

Во Тиквешко замириса на ракија, но лозарите велат дека есенва, поради подобрата цена за килограм грозје отколку претходните години, одлучиле да остават помалку грозје за преработка во домашни услови. Поголемиот дел од родот на виновите лози го продале во винарниците и веќе си ги зеле парите.

– Веќе не се исплати човек да вари ракија. Цената за грозјето што ја понудија преработувачите беше добра, а за да се пече ракија дома во казан има трошоци за дрва и згора на тоа и фамилијата треба да се малтретира, сите да бидат ангажирани околу огинот. А ракијата потоа или ќе ја продадеш или не. Вака си зедовме готови пари – коментираат тиквешки лозари за „Дневник”.

Kавадарчанецот Илија Нанчев е само еден од многуте што наместо поранешните околу 3 илјади килограми грозје, годинава оставил околу 1.200 за од нив да прави домашна ж’та. Има 16 декари под лозје, а ракијарството е семејна традиција во фамилијата уште од прадедо.

– Работев во една фабрика, па во друга, станав стечаен работник, па сега чекам пензија. Во меѓувреме варев повеќе ракија во казанот во дворот, па продававме по некое кило за живот, но сега поради задоволителната цена на грозјето, ќе испечам помалку ж’та. За дел од грозјето што го продадовме кај откупувачи веќе зедовме некој денар, за разлика од пред некоја година кога мака мачевме да дојдеме до нашите со пот заработени пари – вели Нанчев.

Притоа додава дека и понатаму ќе ја продолжи семејната традиција и ќе вари ракија за своето семејство и за да пречека гости оти во Тиквешко не бидува куќа без домашна ж’та, ама подобро било да има добра цена за килограм грозје и навремена исплата на откупениот род отколку дома да се вари ракија и очекува наредните гроздобери да бидат релаксирачки како годинашниов.

– „Смедеревката“ никогаш не била побарана од годинава. Најзастапената бела винска сорта на грозје се покажа како суперквалитетна и доста рентабилна. Сите ја бараа и постигна одлична цена. Уште и ако е под систем за наводнување, тогаш дава супер килограми. Сепак, јас вадам најубава ракија од најзастапената црна сорта грозје „вранец”. Додуша, оставив и малку „смедеревка” за ракија, ама најголемиот дел го продадов во винарница – открива Нанчев.

Лозарите ја продаваат ракијата стандардно по околу 100 денари за литар. Тие велат дека во изминатите години поради тоа што винарниците не им го плаќале морале, да ја снижуваат цената оти преработиле повеќе грозје, па им се создале резерви. А морале да преживеат, па ја спуштале цената. Сега очекуваат во домашните визби да сместат помалку ракија, па цената на тиквешката домашна ж’та ќе рипне.

Светлана Дарудова

Извор: http://dnevnik.mk/?ItemID=7A6E02445408694696B1AF3AFC339126

Check Also

Македонски вина претставени во Канадa

Македонски вина од винаријата „Далвина“ викендов беа претставени на традиционалниот меѓународен вински фестивал ,,Gourmet food&Wine …

15 comments

 1. 579771 199653This web internet site is my inspiration , really superb layout and perfect topic matter. 841187

 2. 320117 579614Hello! I just now would like to supply a massive thumbs up for any great details you could have here within this post. We are coming back to your weblog post for further soon. 665915

 3. 257781 366197Great website, determined several something totally new! Subscribed RSS for later, aspire to see far more updates exactly like it. 13651

 4. 565940 769722This internet site is my aspiration , really amazing pattern and perfect articles . 403271

 5. 6286 758523Nicely picked details, several thanks towards the author. Its incomprehensive in my experience at present, even so in common, the convenience and importance is mind-boggling. Regards and all the very best .. 350573

 6. 356499 362906Significant other, this outstanding website is fabolous, i merely adore it 660922

 7. 384320 732478Greetings! Quick question thats completely off subject. Do you know how to make your web site mobile friendly? My website looks weird when browsing from my apple iphone. Im trying to locate a template or plugin that may well be able to correct this problem. In case you have any suggestions, please share. With thanks! 572610

 8. 753232 751966There exist a couple of a lot of different distinct levels among the California Weight loss program and each and every a person is pretty critical. You are procedure stands out as the the actual giving up with all the power. weight loss 758477

 9. 443267 264190Most suitable boyfriend speeches, or else toasts. are almost always transported eventually by means of the entire wedding party and are nonetheless required to be extremely fascinating, amusing and even enlightening together. finest mans speech 958496

 10. 219232 169846I will right away grab your rss feed to remain up to date on any succeeding articles you may write 387630

 11. 461974 895886I havent checked in here for some time as I thought it was finding boring, but the last few posts are fantastic quality so I guess Ill add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend 658702

 12. 296514 500181This really is some excellent info. I expect additional facts like this was distributed across the web today. 647606

 13. 73550 975811Excellent post man, maintain the nice function, just shared this with my friendz 681678

 14. 741012 442142Aw, this was a actually nice post. In thought I would like to spot in writing in this way moreover – taking time and actual effort to create a extremely excellent article but what / things I say I procrastinate alot and also no indicates apparently get something done. 773197

 15. 417019 280122I admire your work , regards for all the helpful blog posts. 129607

Leave a Reply

Your email address will not be published.