Почетна / Вести Свет / Во Британија наместо јагнешко, продавале кучешко месо?

Во Британија наместо јагнешко, продавале кучешко месо?

Велика Британија ја тресе нов скандал. Резултатите од анализите на месото во шест лондонски ресторани што ги побара Би-Би-Си, ја вознемирија тамошната јавност.

Има сомнежи дека во јагнешкото кари има кучешко месо, пишува Индипендент.
Анализата покажала дека месото во јагнешкото кари, не е ниту пилешко, свинско, говедско, коњско или јарешко, туку се наведува дека би можело да станува збор за кучешко месо. Но, официјална потврда се уште нема. Освен тоа, откриено е дека јадењето кое се продава како производ од говедско месо, во себе има многу мал процент на говедско и дека главно содржи состојки од пилешко.
– Ова е застрашувачко. Ако не може да се идентификува од кое месо е направен производот, прашање е: Што е тоа? Од каде е увезено? Каде е заклано животното? Дали тоа месо е воопшто хигиенско исправно? Има ли во него некакви бактерии – ја прокоментира шокантната вест нутриционистот Сариндер Фил.
Слична ситуација се случи и во Шпанија кога е откриено дека месо од мртви кучиња е користено за производство на храна за домашни миленичиња. Минатата година биле анализирани 20 јагнешки кари од Западен Мидленд, за што се утврдило дека се филувании со говедско, свинско и пилешко. Во четири примероци на кари воопшто немало јагнешко месо-под богатиот и добро зачинет сос имало евтино говедско или пилешко месо.
Мака со месото имаат и жителите на Јужна Африка. Во тамошните месни преработки на чии амбалажи е назначено дека се работи само за говедско месо, се пронајдени и меса од магаре, свиња и бизон.

Извор: vecer.com.mk

Check Also

Пченицата поскапе во Бугарија, ние увезуваме српска по стара цена

Цената на пченицата во Бугарија последниве десетина дена расте и е повисока за 4,6 отсто. …

5 comments

  1. 2046 381285I want to thank you for the exceptional post!! I undoubtedly liked every bit of it. Ive bookmarked your web site so I can take a appear at the latest articles you post later on. 536790

  2. 88709 897310There is noticeably a great deal of funds to understand about this. I assume youve produced certain nice points in functions also. 63081

  3. 90654 876720This web site is my inhalation, genuinely fantastic layout and Perfect written content material. 410655

  4. 336294 413413Aw, i thought this was an really great post. In concept I would like to invest writing in this way moreover – taking time and actual effort to manufacture a extremely great article but exactly what do I say I procrastinate alot and no indicates apparently go completed. 382802

  5. 104448 997228whoa, this is a genuinely excellent piece of data. I read about something like this before, this is impressively excellent stuff. 540802

Leave a Reply

Your email address will not be published.