Почетна / Агроекономија и агробизнис / Владина поддршка за занаетчиите и брендирање на земјоделски производи

Владина поддршка за занаетчиите и брендирање на земјоделски производи

Владата со две нови мерки ќе даде подршка на македонското стопанство.

Брендирањето на земјоделски производи од наредната година добива поддршка од Владата, која ќе покрива половина од трошоците за брендирање. Добивање ознаки за квалитет во делот на земјоделските производи е предвидено со Законот, а досега се брендирани девет производи.

Портпаролот на Владата на Република Македонија Александар Ѓорѓиев на денешната прес-конференција истакна дека целта на оваа мерка е да се зголеми бројот на брендирани земјоделски производи, кои пак ќе придонесат поголеми приходи за преработувачите.

Тој појасни дека од наредната година Владата ќе покрие 50 проценти од трошоците за изработка на елаборат и потребните анализи за добивање ознака за квалитет. Врз основа на направени анализи, како што рече Ѓорѓиев, трошоците за изработка на елаборатот и за потребните анализи за брендирање земјоделски производ се движат од 5.000 до 10.000 евра.

Владата ќе покрива 50 проценти од трошоците и за изработка на елбаорат во случај кога некој субјект сака да го користи веќе доделениот знак за квалитет на друг субјект. Пет проценти дополнителна финансиска субвенција од вкупната вредност на продадените производи ќе добие субјектот кој ќе се стекне со знакот за квалитет и со тој знак ќе ги продава производите на пазарот, а примарните производители пак ќе добиваат дополнителни субвенции доколку своите производи ги даваат на преработувачи кои користат знак на квалитет и тоа во висина од 0,5 денари по литар или  килограм предаден производ.

– На пример доколку некој  млекопроизводител го даде своето млеко на преработувач кој производува брендирано сирење тој покрај субвенцијата од 3,5 денари по литар млеко, ќе добие дополнителен половина денар по литар или вкупно четеири денари, или пак кај произведувачот на пиперка вкупната субвенција ќе биде три денари, рече портпаролот.

За поголема информираност околу предностите за добивање заптитени ознаки за квалитет, ЕУ легислатива за заштитни ознаки, процедури за добивање заштитени ознаки во Македонија, како и мерките за повисоки стандарди за квалитет на земјоделските и прехранбените производи од Програмата за финансиска поддршка на земјоделството за 2013 година, Владата ќе подготви и брошури, како и прирачници, а ќе бидат спроведени и обуки.

– Со целиот овој спектар на подршка за брендирање на земјоделските производи, планот е да се подигне нивната пазарна конкуреност и препознатливост, со што на пазарот би добивале повисоки цени токму заради квалитетот. Субвенциите пак кон примарниот земјоделски производ ќе овозможат поголема вертикална интеграција на пазарот и соработка на производителот со преработувачот, истакна Ѓорѓиев.

Досега меѓу брендираните производи се кочански ориз, малешевско бело сирење, старо бачило – бело сирење, тетовски грав, овчеполски мед, македонски ајвар…

Владата ќе даде и подршка на занаетчиството. Од следната година дефицитарните занаетчии нема да плаќаат комунална такса.

Според усвоената методологија од страна на Владата секој прв квартал во годината Државниот завод за статистика на својата веб страница ќе поставува листа на занаети во исчезнувања и оние кои се занимаваат со тие занаети во таа година ќе бидат ослободени од обврската за плаќање комунална такса.

Меѓу дефицитарни занаети според првичните анализи, како што додаде Ѓорѓиев, се саатчија, производство на музички инструменти, ковач, грнчар, лимар, казанџија, свеќар, крзнар, корпар-сувенирџија, самарџија, шапкар…, но конечната листа ќе ја утврди статистиката.

Ѓорѓиев посочи дека Владата подготвува стратегија на посеопфатна поддршка на занаетчиите.

Извор: http://kurir.mk/makedonija/vesti/90682-Vladina-poddrska-za-zanaetciite-i-brendiranje-na-zemjodelski-proizvodi

Check Also

АгриМК на Агробизнис форум 2012

AIESEC Скопје во соработка со Факултетот за земјоделски науки и храна по вторпат организира тридневен …

42 comments

 1. 212191 129249 I discovered your weblog web site on google and check some of your early posts. Continue to keep up the very good operate. I just additional up your RSS feed to my MSN News Reader. Seeking forward to reading far more from you later on! 175548

 2. 663027 608897I recognize there exists a lot of spam on this weblog. Do you want support cleansing them up? I may possibly support amongst courses! 830945

 3. 658829 436487Aw, this became an incredibly nice post. In notion I would like to set up writing like that furthermore – taking time and actual effort to generate a great article but what / issues I say I procrastinate alot by means of no indicates appear to get something completed. 130459

 4. 118561 471074You ought to take part in a contest for among the greatest blogs on the web. I will recommend this site! 613093

 5. 14923 761024Spot on with this write-up, I actually assume this internet site wants way more consideration. Ill probably be once more to read far more, thanks for that information. 559387

 6. 491111 282233You would endure heaps of different advised organized excursions with various chauffeur driven car experts. Some sort of cope previous functions and a normally requires a to obtain travel within expense centre, and even checking out the upstate New York. ??????? 141748

 7. 266670 453230Wow, incredible blog structure! How lengthy have you ever been blogging for? you created running a blog look easy. The full look of your site is great, nicely the content material! 70590

 8. 968045 392165Nicely picked details, a lot of thanks towards the author. Its incomprehensive in my experience at present, nevertheless in common, the convenience and importance is mind-boggling. Regards and all of the very best .. 21455

 9. 577490 37441I enjoy the look of your web site. I recently built mine and I was seeking for some ideas for my website and you gave me a few. May possibly I ask you whether you developed the web site by youself? 396062

 10. 873638 993521Id ought to verify with you here. Which isnt something I often do! I enjoy studying a publish that can make men and women think. Also, thanks for permitting me to remark! 686167

 11. 275397 452874dress shops that offer discounts are extremely common in our spot and i always shop at them,. 662112

 12. 804731 152568I really thankful to find this internet site on bing, just what I was seeking for : D too bookmarked . 135293

 13. 799276 775847I havent checked in here for some time as I thought it was finding boring, but the last couple of posts are fantastic quality so I guess Ill add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend 104438

 14. 974435 957265Locating the best Immigration Solicitor […]below you will find the link to some internet sites that we feel you should visit[…] 7842

 15. 437469 744569There couple of fascinating points at some point in this posting but I dont determine if these folks center to heart. There is some validity but Let me take hold opinion until I check into it further. Fantastic write-up , thanks and then we want far more! Combined with FeedBurner in addition 415804

 16. 78079 595642You need to participate in a contest for probably the greatest blogs on the web. I will recommend this web website! 848751

 17. 149000 688835Hi there! Someone in my Myspace group shared this internet site with us so I came to give it a look. Im surely loving the details. Im bookmarking and will be tweeting this to my followers! Outstanding weblog and wonderful style and design. 161710

 18. 362026 494820Thank you for your extremely great info and feedback from you. san jose used car 444311

 19. 357547 705409Id always want to be update on new articles on this web site , saved to favorites ! . 782823

 20. 360819 617181I discovered your website internet site online and check many of your early posts. Maintain on the top notch operate. I just now additional your Feed to my MSN News Reader. Seeking for forward to reading significantly much more from you obtaining out later on! 847978

 21. 603573 421717very excellent post, i certainly truly like this superb site, continue it 405734

 22. 329947 388784Safest messages, or a toasts. are generally launched at one point during the wedding but are likely to just be hilarious, humorous to unusual as nicely. greatest man jokes 96596

 23. 371625 266696After examine a couple of of the weblog posts in your web site now, and I truly like your manner of blogging. I bookmarked it to my bookmark web site list and may well be checking back soon. Pls take a look at my web site as effectively and let me know what you feel. 520381

 24. 828182 145702Water-resistant our wales in advance of when numerous planking. The particular wales surely are a selection of heavy duty snowboards that this height ones would be exactly the same in principle as a new shell planking having said that with much more height to assist you thrust outward in the evening planking. planking 199396

 25. 727969 191088I see something genuinely particular in this site . 275958

 26. 138414 779161Your blog is among the better blogs Ive came across in months. Thank you for your posts and all the finest along with your function and blog. Searching forward to reading new entries! 705709

 27. 133648 848822I really like reading through and I believe this internet site got some genuinely utilitarian stuff on it! . 970975

 28. 733024 359979Come across back yard garden unusual periods of ones Are normally Weight reduction and every one one might be essential. One way state could possibly be substantial squandering by means of the diet. lose weight 358930

 29. 178917 215981I like this blog really much so much good information . 718376

 30. 727649 215577Outstanding post, I conceive web site owners should learn a whole lot from this blog its real user pleasant. 320749

 31. 697456 193302I enjoy your composing style, do carry on creating! I is going to be back! 792939

 32. 142962 673286Hello. I wanted to ask 1 thingis this a wordpress internet web site as we are planning to be shifting more than to WP. Furthermore did you make this template yourself? Thanks. 807336

 33. 543851 342471Now we know who the ssebnile 1 is here. Great post! 613547

 34. 686219 989521Greetings! Quick question thats completely off subject. Do you know how to make your internet site mobile friendly? My weblog looks weird when viewing from my iphone. Im trying to find a template or plugin that may possibly be able to fix this difficulty. If you have any recommendations, please share. Appreciate it! 139921

 35. 54128 54453BTW, and I hope we do not drag this too long, but care to remind us just what kind of weapons were being used on Kurds by Saddams army? To the tune of hundreds of thousands of dead Speak about re-written history 167458

 36. 358211 379562Excellent read, I just passed this onto a friend who was doing some research on that. And he really bought me lunch since I discovered it for him smile So let me rephrase that: Thank you for lunch! 148021

 37. 994503 70507Youre so cool! I dont suppose Ive learn something like this before. So good to search out any person with some distinctive thoughts on this subject. realy thank you for starting this up. this internet web site is 1 thing thats needed on the net, someone with a bit of originality. beneficial job for bringing something new to the internet! 551445

 38. 793707 255396I saw two other comparable posts although yours was the most beneficial so a whole lot 100770

 39. 103414 550073Oh my goodness! an incredible write-up dude. Several thanks Even so My business is experiencing trouble with ur rss . Do not know why Struggle to sign up to it. Can there be everyone finding identical rss dilemma? Anyone who knows kindly respond. Thnkx 486192

 40. 338313 334601Normally I dont learn post on blogs, nonetheless I wish to say that this write-up extremely pressured me to try and do it! Your writing taste has been surprised me. Thank you, quite fantastic post. 660936

 41. 117839 344941Following I initially commented I clicked the -Notify me when new feedback are added- checkbox and now each time a remark is added I get four emails with the same comment. Is there any method youll be able to take away me from that service? Thanks! 565366

 42. 700254 782732I consider something genuinely particular in this website . 533225

Leave a Reply

Your email address will not be published.