Почетна / Вести Македонија / Вино фест од 8 до 12 мај

Вино фест од 8 до 12 мај

Најубавиот месец од годината, мај, полека станува асоцијација за фестивалот на виното кој веќе втора година по ред ќе се одржи под отворено небо пред Веро центарот.

Од 8 до 12 мај посетителите ќе имаат можност на едно место да се запознаат со вкусовите на домашните вина, да дегустираат и уживаат во овој пет дневен фестивал посветен на виното, храната и музиката.
Иако минатата година овој фестивал го имаше дебитантското искуство и за прв пат јавноста имаше можност да го посети, се покажа како вистински погодок, бидејќи побуди голем интерес, а ние се потрудивме да овозможиме одлична атмосфера вредна дружењето и оваа година да го повториме. Успеавме на едно место да собереме дури 10 домашни производители на вина, а за уживањето да биде комплетно поканивме 4 различни производители на сирења и сувомеснатите производи. Очекуваме и оваа година заедно со сите љубители на доброто вино да бидеме дел од овој фестивал на уживањетоо – изјави генералниот директор на Веро, Костас Теодосијадис.

Покрај можноста да се запознаете и да ги дегустирате вкусовите на сите домашни винарници за атмосфера да биде комплетна ќе се погрижат и бројните актуелни музички бендови кои ќе имаат свои настапи: Нокаут, Тони Китановски и Черкези, Фолтин, Чалгии, Аир Стрингс, Пеперминт и многу други се само дел од музичката програма замислена специјално да го надополни овој хедонистички фестивал кој ќе му овозможи на Скопје уживање за сите сетила. А во недела, на 12ти мај ексклузивно настапува новосадската акустична сензација – Фрајле!

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

8 comments

  1. 872950 987341I like your writing style genuinely loving this internet internet site . 907431

  2. 355332 877281Of course like your website but you need to have to check the spelling on several of your posts. Several of them are rife with spelling issues and I discover it quite bothersome to tell the truth nevertheless Ill certainly come back once again. 402330

  3. 661810 845708Definitely composed content material material , Actually enjoyed examining . 104168

  4. 472090 649001I dugg some of you post as I thought they were handy extremely valuable 1340

  5. 390109 732801Is gonna be back often in order to check up on new posts 264818

  6. 253790 52709Empathetic for your monstrous inspect, in addition Im just seriously great as an alternative to Zune, and consequently optimism them, together with the very great critical reviews some other players have documented, will let you determine whether it does not take appropriate choice for you. 660881

  7. 67610 634989Hey! I basically wish to give an enormous thumbs up for the good details youve got here on this post. I will likely be coming back to your blog for much more soon. 228903

  8. 180778 837153Excellent site. Plenty of useful information here. 288662

Leave a Reply

Your email address will not be published.