Почетна / Вести Македонија / „Винеа“ ги плаќа долговите кон лозарите

„Винеа“ ги плаќа долговите кон лозарите

Се намалува бројот на лозарите на кои винарницата „Винеа“ им должи пари за грозјето откупено пред неколку години. Винарницата веќе доби решение од Државниот инспекторат за земјоделство до 1 март да биде исплатен и последниот лозар.

– Им ветив на лозарите дека ќе помогнеме во рамките на можностите и еве за неколку дена трет пат сум овде, во Kавадарци. Упатуваме јасна порака дека нема да ги оставиме лозарите самите да се борат против своите проблеми. Напротив, како Влада, како министерство и како луѓе имаме одговорност да им помогнеме. На средбата од пред неколку дена увидовме дека с` уште имаше лозари на кои им должи од пред неколку години. Земјоделскиот инспекторат беше во посета на „Винеа“ и се детектирани сите лица на кои им се должи – изјави заменик-министерот Зоран Kоњановски.

Според најновите информации, околу 600 илјади денари им се исплатени на лозарите, а остануваат околу 2,5 милиона за наплата.

– Најлесно беше да им одговориме на лозаропроизводителите дека ние не сме надлежни и оти треба да ја тужат винарницата, дека судовите ќе си го средат тоа. Но, ние не постапивме така. И дури не се решат проблемите, дури не се исплати до последното зрно, ќе ги користиме сите расположливи инструменти што ни се на располагање како институции за да им помогнеме на производителите на грозје да си ги добијат парите што ги заслужуваат – нагласи тој.

Kоњановски информира дека согласно на ветувањата, годишната програма и законот, почна исплатата на субвенциите за 2013 година за површина под лозов насад кон лозарите.

– Законскиот рок за исплата на овие субвенции е до средината на 2014 година. Но, ние еве ги исплатуваме откако беа направени сите неопходни контроли – додаде тој.

Извор: dnevnik.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

6 comments

  1. 519269 665919You can definitely see your enthusiasm within the function you write. The world hopes for a lot more passionate writers like you who arent afraid to say how they believe. Always go after your heart. 499319

  2. 490755 984015You completed certain good points there. I did looking on the subject matter and identified most persons will go together together with your weblog 34757

  3. 17430 499557This web page is really a walk-through its the internet you desired with this and didnt know who require to. Glimpse here, and youll surely discover it. 244333

  4. 779310 862445As I website possessor I believe the content material material here is genuinely fantastic , regards for your efforts. 88097

  5. 890204 917946Soon after examine a couple of with the weblog posts on your internet web site now, and I genuinely like your manner of blogging. I bookmarked it to my bookmark site record and will probably be checking back soon. Pls take a appear at my internet page as effectively and let me know what you think. 781664

  6. 243161 110370All you need to know about News details to you. 860711

Leave a Reply

Your email address will not be published.