Почетна / Вести Македонија / Винарските визби да им платат на лозарите за ланското грозје

Винарските визби да им платат на лозарите за ланското грозје

Винарските визби кои што до 30 април, согласно Законот за вино, не ги исплатиле лозарите за купеното грозје од претходната реколта и не доставиле извештај во Министерството за подмирените обврски, ќе им биде изречена парична казна од 2.000 до 5.000 евра, а на одговорните лица во винариите ќе им биде изречена глоба во износ од 600 до 1.000 евра.

Министерството за земјоделство преку соопштение ги повика и ги предупреди сите винарски визби дека се должни секоја година најдоцна до 30 април да достават до Министерството извештај за претходната година за исполнување на финансиски обврски за купено винско грозје, а доколку достават невистинит Извештај за исполнети финансиски обврски за купено винско грозје во претходната година, може да се соочат со казна затвор за кривично дело од една до пет години.
– За целите на заштитата на интересите на производителите на винското грозје (лозарите), стабилизирање на пазарот и намалување на тензиите во договорните односи помеѓу чинителите во синџирот за производство на вино, Министерството ги повикува винарските визби да ги подмират своите обврски кон лозаропроизводителите за откупеното грозје во претходните години и за истото да го достават Извештајот до Министерството – информираат од Министерството за земјоделство.

Винарските визби кои што не го исплатиле купеното грозје, според соопштението од Министерството за земјоделство ќе бидат избришани од регистарот за вино и нема да имаат право да откупат грозје годинава.

На крајот на минатиот месец истече законскиот рок за плаќање на грозјето откупено во 2012 година, а лозарите од Тиквешијата минатата недела излегоа со информација дека некои винарски визби сеуште не им го исплатиле долгот .Тие очекуваат нередовните плаќачи да бидат санкционирани.
– Законскиот рок за исплата од реколтата 2012 е завршен, имаме најава дека одредени винарски визби го имаат исчистено долгот спрема лозарите но имаме винарски визби кои се уште должат – изјави Љупчо Аризанов, Агротиквешија.

Дел од лозарите тврдат дека сеуште има винарски визби кои им должат за откупеното грозје од пред неколку години.

Во земјава лани беа откупени близу 90 милиони килограми грозје додека 13 милиони килограми, винско и трпезно беа извезени во Албанија, Србија, Црна Гора, Косово.

Извор: vecer.com.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

7 comments

  1. 27460 708423I like the valuable information you provide within your articles. Ill bookmark your weblog and check again here regularly. Im quite certain Ill learn several new stuff right here! Excellent luck for the next! 308950

  2. 288827 746038I adore foregathering valuable info, this post has got me even much more info! . 528820

  3. 419754 274326Excellent weblog here! Additionally your site rather a great deal up quick! What host are you the usage of? Can I get your affiliate link to your host? I wish my website loaded up as quick as yours lol 553685

  4. 451722 303052Its like you read my mind! You appear to know a whole lot about this, like you wrote the book in it or something. I believe that you could do with a few pics to drive the message home a bit, but other than that, this really is great blog. An excellent read. Ill undoubtedly be back. 253795

  5. 219304 347335Oh my goodness! a wonderful post dude. Thank you Even so I will probably be experiencing problem with ur rss . Dont know why Can not subscribe to it. Will there be any person getting identical rss dilemma? Anybody who knows kindly respond. Thnkx 341482

  6. 688521 696960I love your wp web template, wherever would you down load it from? 918315

  7. 33192 858719 warning Dont any of you individuals ever take me to CiCis pizza! There food looks offensive!|Urban_Elegance| 832174

Leave a Reply

Your email address will not be published.