Почетна / Вести Македонија / Винарниците не сакаат незрела „смедеревка“

Винарниците не сакаат незрела „смедеревка“

Винарите од Тиквешко, како најголем лозаровинарски регион во Македонија, не сакаат да откупуваат „смедеревка“ под 16 шеќерни единици. Вака претставници на винарски визби одговорија на реакциите на лозари дека не можеле да го продадат грозјето од најзастапената бела винска сорта на грозје во Тиквешијата.

– Препорачуваме грозјето од сортата „смедеревка“ да не се бере предвреме и зелено, туку да се почека да созрее. Дури тогаш да се бере и да се носи во преработувачките капацитети. Не дека некој не сака да откупува грозје од оваа сорта, која е исто така важна во винарството, туку никој не сака кисело грозје од кое не може да направи квалитетно вино. Минимално дозволената шеќерност за која е договорена цена од 11 денари за килограм мора да се почитува. Шеќерноста на грозјето да не оди под таа граница – велат винарите за „Дневник“.

Во подрачната единица на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство во Kавадарци засега не бил пријавен случај винарите да не сакаат да му ја купат „смедеревката“ на некој од лозарите. Но, со поплаки за непримање „смедеревка“ поради мала шеќерност лозари се обратиле во регионалниот Сојуз на лозари „Агротиквешија“ од Kавадарци.

– Инаку навистина дел од грозјето од сортата „смедеревка“ годинава има помала шеќерност од 15 малигани во одредени региони поради заладувањето, кое пред неколку дена го зафати Тиквешко, особено покрај река – велат од „Агротиквешија“.

Во винарската визба „Повардарие“ од Неготино се децидни дека нема застој при откупот на „смедеревката“.

– Грозјето мора да ја има минималната шеќерност. Ние засега немаме проблем со откупот на „смедеревката“. Но, на откупните пунктови каде што има таков проблем најверојатно е во прашање зелено, недоволно зрело грозје. Затоа апелираме до лозарите да се воздржат од берење незрело грозје. Оти сите сакаат да го оберат родот од лозјата во еден ден, а, што се вели, грозјето не стасува во исто време. На лозарите исто така им препорачуваме пред да се пуштат во берба преку мостра да ја проверат шеќерноста на грозјето во своето лозје – категоричен е директорот Ванчо Kузманов.

Извор: dnevnik.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

8 comments

  1. 396613 660573A person necessarily lend a hand to make severely posts Id state. This really is the really 1st time I frequented your web page and to this point? I surprised with the analysis you created to make this specific submit extraordinary. Magnificent procedure! 496131

  2. 749470 755393Woh I enjoy your content material , saved to favorites ! . 5258

  3. 295228 417940But wanna remark that you have a very decent internet site , I adore the design it genuinely stands out. 101219

  4. 713963 535194The write-up posted was very informative and valuable. You people are performing a fantastic job. Keep going. 159532

  5. 938765 456722I admire the valuable facts you offer inside your articles. I will bookmark your weblog and also have my children verify up here often. Im really confident theyll learn lots of new items proper here than anybody else! 750754

  6. 443510 17182I admire the useful facts you offer inside your articles. I will bookmark your weblog and also have my children verify up here often. Im quite confident theyll learn a lot of new issues proper here than anybody else! 857878

  7. 856957 23581Id need to consult you here. Which isnt some thing Which i do! I enjoy reading a post that can make men and women feel. Also, appreciate your permitting me to comment! 149560

  8. 624351 57465Following study several the websites on your personal internet site now, i truly like your indicates of blogging. I bookmarked it to my bookmark internet site list and will also be checking back soon. Pls consider my web-site likewise and tell me what you consider. 505305

Leave a Reply

Your email address will not be published.