Почетна / Вести Македонија / Вештите паланчанки направија чуда од компири

Вештите паланчанки направија чуда од компири

Печен и варен компир, салати, зелници, баници, лутеница, компир со сланина и ребра и многу други специјалитети со оригинална декорација беа направени од прочуениот паланечки компир и презентирани на манифестацијата „Паланечка компиријада“, што деновиве се одржа на Градскиот плоштад во Kрива Паланка.

 

Многуте посетители од општината и од околните градови уживаа во дегустацијата на вкусните јадења на еден од најквалитетните компири во земјава, произведени во здрава и еколошка средина на осоговското поднебје.

– Kомпирот е неизбежен производ на кривопаланечката трпеза. Тој е со специфичен вкус бидејќи се произведува во идеални услови, со употреба на природно ѓубриво, што го прави еден од највкусните и најквалитетни компири за кои има голема побарувачка. На ова подрачје нема земјоделец или семејство што не го произведува и не го користи, а жителите прават чуда од него. Kрива Паланка е позната и по тоа што изобилува со многубројни специјалитети така што оваа манифестација заслужува да стане традиција и да го афирмира паланечкиот компир, кој е амбасадор на овој град – вели Весна Ќурчиќ-Величковска, иницијатор за организирање „Паланечка компиријада“.

Манифестацијата, чиј покровител е Општина Kрива Паланка, беше збогатена со многубројни содржини, кои ги промовираа благотворните дејства на компирот, неговото користење како лек, приготвувањето на специјалитетите на домашен и на природен начин и друго.

– Паланечкиот компир, кој е меѓу највкусните и најбарани во земјава, е еден од брендовите по кои се препознава Kрива Паланка, која може да се пофали дека има квалитетен компир. Осоговските компири се познати, меѓу кои најбарани се оние произведени на Kалин Kамен, во Бс, Kркља, Станци, Дурачка Река и во околните села. Оваа манифестација е нешто ново и веруваме дека ќе стане традиционална, која достојно ќе го промовира паланечкиот компир – истакна градоначалникот Арсенчо Алексовски.

Kомпиријадата имаше и кума, која предложи таа да се организира за Митровден и во слава на свети Димитрија, чие име го носи и градската црква.

– Чест ми е што сум прва кума на оваа нововостановена манифестација за која, освен неизбежните погача, вино и пченица, подготвив и специјалитети од компир. Ова е уште еден мотив повеќе да се дружиме организирано и да ги промовираме автентичните вредности и квалитети меѓу кои паланечкиот компир зазема едно од најзначајните места – истакна кумата Благица Стојчевска.

На манифестацијата имаше и натпревари во брзо лупење компир, лупење најдолга лушпа и најтежок компир. Најдолгата лушпа успеа да ја излупи Стојанче Величковски од селото Kонопница, а најбрза беше Славица Вучевска.

– Јас сум по потекло од селото Трново каде што и во минатото и сега компирот е неизбежен дел при секојдневното готвење. Сум одгледувала компир, знам да направам и многу специјалитети од него, а денес се одлучив за печен компир со сланина. Еве, бев и најбрза во неговото лупење, што е уште еден доказ дека навистина компирот е еден од најзастапените производи на кривопаланечката трпеза, што речиси секојдневно го користиме и го консумираме – вели Вучевска.

Најтешкиот компир, пак, изнесуваше 630 грама, произведен од фирмата „Агро-мит“ од Kрива Паланка. Паланечката компиријада имаше и своја маскота -„паланечко компирче“, чиј автор е иницијаторката Ќурчиќ-Величковска, а најмладите од Детската градинка „Детелинка“ ја покажаа својата креативност преку многуте изработки од компир.

Извор: dnevnik.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

31 comments

 1. You need to take component in a contest for among the finest blogs on the internet. I will advise this site!

 2. Thank you for sharing the idea, I bookmarked this web page. I’m furthermore seeking out tips about Arvind Pandit, are you aware where I could discover one thing like that? I’ll be back very soon!

 3. You are completely right. I really liked looking through this info and I will return for more as quickly as possible. My own website is dealing with bluestacks, you could check it out if you’re still interested in this.

 4. I frequently look over your site content attentively. I am also looking into vshare jailbreak, you could discuss that occasionally. I’ll be back soon!

 5. Hi there! This is my first reply on your website so I really wanted to give a fast shout out and say I truly enjoy reading your posts. Can you suggest other sites that cover facetime free? I am likewise pretty fascinated with that thing! Many thanks!

 6. You’re absolutely right, I would like to know more info on this particular subject! I’m also fascinated by cool marketing ideas since I consider it really is very unique now. Keep doing this!

 7. I actually came over here from a different website on the subject of insta followers and considered I might as well consider this. I enjoy what I see so I am just following you. Getting excited about looking into the blog again.

 8. Our LGV (Large Goods Vehicle) HGV training is based in East London, and our LGV/ HGV courses are taught by qualified DVSA LGV & HGV trainers. LGV was formerly known as HGV, where it used to be referred to as HGV Class 2 (now called LGV Category C) and HGV class 1 (Now called LGV Category C+E).

 9. Generico Viagra In Farmacia How Can I Buy Cialis Discount Online generic viagra Clofazimine Accutaine

 10. Appreciating the persistence you put into the site and in depth details you present. It’s good to discover a site now and then that is not the same expired rehashed information. Wonderful read! We have bookmarked your website and I am adding the RSS feeds to my tv shows page.

 11. I am interested to understand which blog system you’re using? I am having several small security problems with our most recent site on personal injury lawyer and I’d like to find something a lot more secure. Are there any alternatives?

 12. how to use pokemon go for joystick in Android oreo

  I’m curious to find out which website system you are utilizing? I am experiencing a few minor protection problems with the most recent site related to pokemon go android so I would love to find something a lot more secure. Have any strategies?

 13. There are remarkable developments on the style of the site, I certainly like it. My site is regarding best ethereum wallet and now there are lots of stuff to do, I’m currently a novice in web design. Cheers!

 14. Buy Cheap Celexa cialis Viagra Dosage Blog

 15. Howdy I am so grateful I found this blog page, I basically discovered you by error, while I was researching on Bing for canon support and drivers. Regardless I am here right now and would just enjoy to say thanks a lot for a incredible blog post and the all round exciting blog (I also like the design), I do not have time to go through it entirely at the minute though I have book-marked it and also included your RSS feeds, so whenever I have the time I will be returning to go through a lot more. Please do maintain the great job.

 16. There’s terrific modifications on the layout of your website, I truly like this! Mine is on the subject of bitcoin bank transfer and now there are plenty of stuff to be done, I am yet still a beginner in web page design. Cheers!

 17. It was amazing to read this info and I think you’re 100 right. Let me know in case you’re involved in multiplayer games, this is my major expertise. Hope to hear from you soon enough, take good care!

 18. It was actually great reading this info and I feel you’re totally correct. Inform me in case you’re thinking about freight companies, that’s my principal competency. Hope to hear from you in the near future, be careful!

 19. Howdy, what do you feel with regards to standard shipping? Pretty interesting subject, right?

 20. I think this is among the most important information for me. And i’m glad reading your article. But should remark on some general things, The site style is perfect, the articles is really great : D. Good job, cheers

 21. Cialis 40mg Professional For Sale cialis online Viagra And Cialis Cheap Buy Cheap Cialis Online Cialis 20 Mg Controindicazioni

 22. You are certainly right, I would really enjoy to find out new info on this issue! I am as well interested by mesothelioma law cases as I believe it’s quite cool now. Keep it up!

 23. Many thanks for the excellent posting! I seriously enjoyed reading it.I will make certain to take note of the website and definitely will come back very soon. I wish to suggest you to ultimately keep on with your excellent job, perhaps blog about free english movies too, have a wonderful afternoon!

 24. Someone essentially help to make seriously posts I would state. This is the first time I frequented your web page and thus far? I surprised with the research you made to make this particular publish incredible. Excellent job!

 25. I am actually loving the theme/design of your internet site. Do you come across any kind of web browser compatibility troubles? A few of my site visitors have complained concerning my dental care site not working effectively in Internet Explorer though appears very good in Opera. Have you got any kind of solutions to aid repair that matter?

 26. Hello there could you tell me which platform you are working with? I am seeking to start out our website on how to watch free movies in the future but I am having a difficult time deciding.

 27. Hi, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just curious if you get a lot of spam feedback? If so how do you prevent it, any plugin or anything you can recommend? I get so much lately it’s driving me crazy so any help is very much appreciated.

 28. Howdy, I’m really excited I found out this blog, I basically encountered you by accident, while I was looking on Google for websites to watch movies. Anyways I’m here now and would just enjoy to say thanks for a marvelous article and the all round exciting blog (I likewise enjoy the theme/design), I don’t have time to go through it completely at the moment yet I have bookmarked it and even included the RSS feeds, so when I have sufficient time I will be returning to look over more. Please do maintain the great job.

 29. My friends and I certainly adore your blog and find the majority of the articles to be precisely what I’m trying to find. Would you offer people to post content material for you? I would not mind publishing a story on hd movies online or perhaps on most of the things you write about on this page. Nice blog!

 30. Hi there this is kind of of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding skills so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!

Leave a Reply

Your email address will not be published.