Почетна / Вести Македонија / Велешкото кромитче оди како алва

Велешкото кромитче оди како алва

Младиот кромид од Велешко е баран на трпезите во странство. Над 250 тони млад кромид веќе е продаден, а деновиве уште 300 тони ќе се најдат на трпезите во Хрватска, Србија, Косово, Црна Гора и Словенија.

Производителите велат дека и родот и квалитетот годинава е повеќе од добар и купувачи секој ден доаѓаат со камиони и го откупуваат. Задоволни се и од откупната цена – 40 денари за килограм.

Во Башино Село, каде што најмногу се одгледува оваа градинарска култура, се работи од утро до мрак. Се корне, чисти и се врзува во големи снопови и така им се продава на купувачите. Во наредниве десетина дена договорено е само за Хрватска да заминат 50 тони млад кромид. Кромитчето се продава и во Црна Гора, а го извезуваат компании од Кавадарци, Ново Село, Струмичко, а не е мал бројот на накупци кои го откупуваат кромидот и од нива.
– Презадоволни сме. Добро е кога она што ќе се роди има кој да ти го купи. Годинава имаме и добар род и добар квалитет. За Велигден од Башино Село, Велес, Градско и другите села покрај Вардар, договорено е да бидат продадени над 200 тони млад кромид. Цената е повеќе од добра. Редно беше и ние да се офајдиме – вели Илија Далев, производител на млад кромид од Башино Село.

Со пласманот на младиот кромид што во поголеми количества почна да се откупува овие денови, се задоволни и земјоделците од селата Ногаевци, Уланци, Караслари и Градско. Тие велат дека од продажбата на младиот кромид очекуваат да заработат добри пари.
– Задоволен сум. Минатата година имав пет декари, а годинава имам седум. Родот е повеќе од добар. Досега продадов десет тони, а веќе договорив за уште толку. Парите на рака ни ги даваат. Младиот кромид ни е меѓукултура од која годинава добро ќе заработиме. Заработив одлично – вели Димко Николовски од селото Ногаевци. Инаку, под млад кромид годинава во Велешко се засадени над 70 хектари од кои се очекува род од околу 400 до 600 тони. Според производителите од Башино Село и Ногаевци за божиќните и новогодишните празници беа продадени околу 280 тони. Само за Хрватска досега се продадени 150 тони млад кромид. За Велигден производителите очекуваат целокупниот годинашен род да биде продаден.
Земјоделците веднаш по продажбата на младиот кромид на истите површини ќе почнат со садење на млад кромид, домати, пиперки и други градинарски култури.

(С.А.)

Извор: vecer.com.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

9 comments

  1. 240261 645189Particular paid google internet pages offer complete databases relating whilst individual essentials of persons while range beginning telephone number, civil drive public records, as nicely as criminal arrest back-ground documents. 52487

  2. 397479 127827Hi there, just became aware of your weblog through Google, and located that it is genuinely informative. Im gonna watch out for brussels. Ill be grateful in case you continue this in future. Many individuals is going to be benefited from your writing. Cheers! 930253

  3. 221562 698019Some times its a discomfort in the ass to read what individuals wrote but this internet site is very user friendly ! . 316385

  4. 843046 953469yourselfm as burning with excitement along accumulative concentrating. alter ego was rather apocalyptic by the mated ethical self went up to. It is punk up to closed ego dispirited. All respecting those topics are movables her really should discover no finish touching unpronounced. Thanks so considerably! 716257

  5. 830475 650415quite great post, i undoubtedly really like this internet site, go on it 464118

  6. 458750 508954omg! cant imagine how quick time pass, soon after August, ber months time already and Setempber will be the first Christmas season in my location, I truly love it! 2293

  7. 175367 84080I discovered your weblog site web site on google and appearance some of your early posts. Preserve up the great operate. I just extra increase Feed to my MSN News Reader. Looking for toward reading far a lot more by you later on! 454962

  8. 663425 805762This really is a terrific internet site, could you be interested in performing an interview about just how you produced it? If so e-mail me! 907975

  9. 290650 998290I believe other web site proprietors ought to take this site as an model, very clean and excellent user friendly style and style, as nicely as the content material. Youre an expert in this topic! 331929

Leave a Reply

Your email address will not be published.