Почетна / Вести Македонија / Велешките производители чекаат милост од млинарите

Велешките производители чекаат милост од млинарите

Повеќе од три илјади тони пченица од производителите од велешкото село Иванковци, се уште чекаат да бидат откупени.

Мелничарите, како и досега, тактизираат. Наместо цените што ги одреди ресорното министерство тие нудат само девет денари за килограм лебно жито. Производителите пак, велат дека повторно се измамени и дека ни зрно пченица нема да им дадат по таа цена.
– Имам илјада тони пченица. Не им ја давам на мелничарите за девет или десет денари. Нека скапе, но нема да им ја дадам. Жално и срамно е што секоја година сакаат на нашата мака да печалат пари – вели Ивица Стојчев, еден од најголемите производители на пченица во селото Иванковци.

За цената што им ја понудија мелничарите родот не го даваат и другите производители не само од селото Иванковци туку и од Горно Оризари, Ново Село, Сујаклари. Ни рекоа дека од планираните 13.000 тони, колку што тежеше годинашниот род, мелничарите откупија само околу 5.000 тони. Го дале само оние што немале каде да го сместат.
-Што да правам. Немам каде да го сместам родот. Едни ми понудија по девет, други по десет денари. Го дадов за десет и тоа во млинара која целосно ми ги нема платено и минатогодишните количества на пченица. Не знам кога ќе ги земам парите. но едно знам, млинарите повторно не изиграа – вели земјоделец од Горно Оризари.

Производителите на лебно жито од Велешко отворено рекоа дека млинарите го надмудриле и Министерството за земјоделие кое ја донесе мерката за забрана на увоз на пченица од соседна Србија. Според договорот наместо 13, 14 и 15 денари да вреди килограм лебно жито тие сакаат родот да го купат по девет или најмногу десет денари. Излезот од ваквата состојба го гледаат во одлука на Министерството да ја продолжи забраната за увоз, а државата да откупи поголеми количества пченица за своите резерви.

Извор: vecer.com.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

8 comments

  1. 47221 51160Hello! Nice post! Please do keep us posted when we can see a follow up! 225352

  2. 95664 197247This design is incredible! You most certainly know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Great job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool! 513150

  3. 921569 819812Hello! Very good stuff, please maintain us posted when you post again something like that! 890644

  4. 935212 825704I recognize theres lots of spam on this internet site. Do you need to have support cleansing them up? I could support among courses! 977551

  5. 970177 759800This sounds in a way inflammatory pending mecant wait for thisthank you! 87906

  6. 217961 721831I think your suggestion would be beneficial for me. I will let you know if its work for me too. Thank you for sharing this beautiful articles. thanks a lot 236370

  7. 841708 212973Excellent read, I just passed this onto a friend who was doing a little research on that. And he actually bought me lunch because I found it for him smile Therefore let me rephrase that: Thanks for lunch! 433411

  8. 178773 107105Yay google is my world beater assisted me to find this great web site! . 27519

Leave a Reply

Your email address will not be published.