Почетна / Вести Македонија / Варијациите на Охридското езеро, опасно за живиот свет

Варијациите на Охридското езеро, опасно за живиот свет

Постојаното варирање на нивото на Охридското езеро може да доведе до исчезнување на живиот и растителниот свет во крајбрежниот појас.

 

Експертите од областа на екологијата предупредуваат дека со неконтролираното испуштање на  водата за акумулациони потреби постои опасност од еколошка катастрофа .

Министерот за животна средина Адеми на став дека постојно се следи состојбата со нивото на Охридското езеро и врз основа на показателите се преземале соодветни заштитни мерки.

Според студијата на професор Левков нерешените комуналните води,реката Сатеска и испуштањето на нафтените деривати од страна на пловните објекти,се само дел од клучните проблеми поврзани со загадувањето на Охридското езеро.

Инаку Охрид деновиве е домаќин на четвртиот конгрес за Екологисти на Македонија повеќе од 270 научни работници и гости од државата и од странство со вкупно 183 научни трудови дебатираа за екологијата и заштитата на животната средина.

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

5 comments

  1. 498737 28664Neat blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple adjustements would really make my blog shine. Please let me know where you got your design. Thanks a lot 469560

  2. 763583 548125Wow, amazing weblog layout! How long have you been blogging for? you make blogging appear straightforward. The overall appear of your internet web site is amazing, let alone the content! 597814

  3. 761828 724104Many thanks for sharing this fine piece. Really intriguing tips! (as always, btw) 16870

  4. 684197 859228You ought to take part in a contest for among the top blogs on the internet. I will suggest this internet web site! 790490

  5. 562344 640988Hey there! Excellent stuff, do maintain us posted when you finally post something like that! 7234

Leave a Reply

Your email address will not be published.