Почетна / Вести Македонија / Укинати увозните давачки за индустриската пиперка

Укинати увозните давачки за индустриската пиперка

Владата на завчерашната седница донесе одлука да ги укине увозните давачки за индустриска пиперка. Според владиниот портпарол, Александар Ѓорѓиев, одлуката стапува во сила веднаш и ќе важи до крајот на годинава.

– Со одлуката се укинува царинската давачка од 50 отсто за увоз на индустриска пиперка во Македонија и до 31 декември ќе можат да се увезат 2.000 тони без давачка. Принципот на реализација на одлуката ќе биде „прв дојден, прв услужен“, а еден увозник не ќе може да увезе повеќе од 500 тони – рече Ѓорѓиев. 

Намалена е и царинската давачка на доматно пире од 50 на 25 отсто, што ќе важи до 30 јуни 2015 година, и ќе можат вкупно да се увезат 500 тони по истиот принцип, а еден увозник не ќе може да увезе повеќе од 125 тони доматно пире. 

– Овие одлуки се донесени по барање на бизнис-заедницата по сеопфатни анализи, кои покажаа дека нема да им штетат на домашните производители, а ќе овозможат исполнување на договорите што ги имаа нашите производители од конзервната индустрија, особено во делот на пиперките со странските доставувачи – рече Ѓорѓиев. 

Тој посочи дека домашното производство на индустриска пиперка веќе е речиси продадено и додаде дека остануваат за продажба уште околу илјада тони, а за доматното пире, посочи, дека во Македонија има дефицит на производители, а и годинава климатските услови не биле поволно за производство на домат.

Извор: dnevnik.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

5 comments

  1. 218235 939676Some genuinely prime posts on this site , bookmarked . 620294

  2. 677697 628139Heya just wanted to give you a brief heads up and let you know a few with the pictures arent loading properly. Im not certain why but I believe its a linking concern. Ive tried it in two different internet browsers and both show exactly the same results. 697258

  3. 494973 394315Its remarkable what supplementing can do for your body and your weight lifting goals! 780955

  4. 706473 43854I like this web web site because so significantly utile stuff on here : D. 229508

  5. 696936 719307Dead composed topic matter, thanks for info . 994794

Leave a Reply

Your email address will not be published.