Почетна / Вести Македонија / Турскиот ориз во Kочанско ќе го спасува извозот

Турскиот ориз во Kочанско ќе го спасува извозот

На дваесетина хектари во Kочанско оваа есен првпат ќе се жнее ориз од турски сорти, кои беа посеани пролетва, заедно со останатите 4.500 хектари на кои од поодамна се сее главно италијанската сорта „сан андреа“, од која потекнува 99 отсто од оризот што се произведува во Македонија.

Викендов официјално почна жетвата на белото злато во Kочанско. Во рамките на традиционалната манифестација Денови на кочанскиот ориз, завчера беа претставени првичните резултати од реализацијата на проектот за производство на турски сорти, а присутните можеа да пробаат и специјалитети со турски ориз. Проектот е дел од соработката меѓу владите на Македонија и на Турција и целосно е финансиран од Турската агенција за помош и соработка (ТИKА), а поддржан е од нашето Министерство за земјоделство и од кочанската локална самоупрва.

На кочанските површини пролетоска беа посеани 14 сорти турски ориз, од кои по 200 килограми семенски материјал добија и 20 оризопроизводители во Kочанско, кои засеаја по еден хектар со некоја од турските сорти.

Првичните резултати од реализацијата на проектот се надежни. Kако што беше истакнато на површините на одделот за ориз во Kочани, адаптацијата и вегетацијата на турскиот ориз завршила успешно, површините се подготвени за жнеење, а првиот индивидуален земјоделец што жнеел турски ориз добил приноси од 800 килограми оризова арпа од декар. Некои од сортите созревале за жетва две недели пред одомаќинетата „сан андреа“, што е многу важно, зашто со порана жетва се избегнуваат ниските температури и дождовите во октомври и во ноември.

– Со колегите од Турција работиме максимално сериозно на проектот, чија реализација треба да трае две години. Досега турските сорти добро напредуваа, некои созреваат побрзо за 15 дена, а колкави ќе бидат точните приноси од нив ќе видиме по жетвата. Драгоцена е оваа соработка – вели Добре Андов од одделот за ориз при Земјоделскиот институт.

Експертите истакнаа дека Турција под ориз има околу 100.000 хектари, со кои не се задоволуваат потребите на големиот турски пазар. Македонија, пак, со 4.500 хектари целосно го покрива домашниот пазар, а половината од производството извезува, но со извозот има сериозни проблеми. Некогаш во Kочанско и во соседните општини површините под ориз беа двојно поголеми, но тогаш се покриваше големиот југословенски пазар, чија замена сега би можел да биде турскиот. Во нововоспоставената соработка некои гледаат и надеж дека конечно ќе се надминат дел од сериозните проблеми на нашето оризопризводство – доцната сеидба и жетва, сушењето, нискиот рандман, квалитетот на препаратите за заштита, старата механизација и техника за преработка.

Извор: dnevnik.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

13 comments

 1. 595387 858385I like this site quite much, Its a genuinely good situation to read and get info . 207888

 2. 20082 572839amazing post, really informative. I wonder why the other experts of this sector do not notice this. You need to continue your writing. Im sure, youve a terrific readers base already! 547757

 3. 158839 531460Exceptional read, I just passed this onto a friend who was performing some research on that. And he actually bought me lunch since I discovered it for him smile So let me rephrase that: Thank you for lunch! 987392

 4. 704991 208920I used to be recommended this internet web site by my cousin. Im no longer certain whether this put up is written via him as nobody else know such exact approximately my problem. You are incredible! Thank you! 244117

 5. 550812 320010Even though you are any with the lucky enough choices, it comes evidently, whilst capture the fancy with the specific coveted by ly folks other helpful you you meet may possibly nicely have hard times this specific difficulty. pre owned awnings 161920

 6. 513524 976127Superb editorial! Would like took pleasure the particular following. Im hoping to learn to read a whole lot more of you. Theres no doubt that you possess tremendous awareness and even imagination. I happen to be quite highly fascinated making use of this critical details. 205503

 7. 669790 612492I like this weblog really a lot, Its a rattling good billet to read and locate information . 484748

 8. 12474 523007Obtaining the right Immigration Solicitor […]below youll find the link to some web sites that we think you should visit[…] 145525

 9. 821168 419206A person essentially aid to make seriously articles I would state. This is the initial time I frequented your site page and thus far? I surprised with the research you created to make this certain publish incredible. Fantastic job! 505374

 10. 359349 898868I was seeking for this. Genuinely refreshing take on the info. Thanks a lot. 964856

 11. 724902 430572I like this post, enjoyed this 1 regards for posting . 970173

 12. 301750 432260I think other web site owners should take this web site as an model, extremely clean and superb user genial design and style . 155052

 13. 112968 708713Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look straightforward. The overall look of your web site is magnificent, as well as the content material! xrumer 138074

Leave a Reply

Your email address will not be published.