Почетна / Агроекономија и агробизнис / Трпезното грозје наскоро на словачките трпези

Трпезното грозје наскоро на словачките трпези

Во Словачка има простор за пласман на македонски производи, пред се заради климата која дозволува и по два месеци порано да се реализира производството.

Словачка е заинтересирана за увезува грозје, вино, зеленчук и овошје, но и органска храна и екопроизводи, вели амбасадорот на Словачка, Роберт Кирнаг.Македонското трпезно грозје наскоро ќе се најде на словачкиот пазар, бидејќи тоа има квалитет и може да конкурира со популарни цени. Словачкиот пазар ги отвори вратите за македонското свежото овошје, раниот зеленчук, грозјето, виното и органската храна, но сепак домашните трговци треба да го кажат последниот збор. На темата како да се подобри бизнис климата во земјоделскиот сектор се разговараше вчера во Стопанската комора на Македонија, каде се сретнаа домашните и словачките производители и дистрибутери на земјоделски производ. Средбата беше организирана и е дел од АгБиз програмата на УСАИД
За амбасадорот на Словачка во Македонија, Роберт Кирнаг, ова е одлична можност да се запознаат производителите и трговците, бидејќи околу 80 до 90 отсто од овошјето и зеленчукот во Словачка се продава преку синџирите маркети.
-Тоа е начинот на кој македонските производители и дистрибутери можат да влезат на нашиот пазар со трпезното грозје. Во Словачка има простор за пласман на македонски производи, пред се заради климата која дозволува и по два месеци порано да се реализира производството. Словачка е заинтересирана за увезува грозје, вино, зеленчук и овошје, но и органска храна и екопроизводи – вели амбасадорот Кирнаг. Тој кажа дека тие увезуваат од Италија, Шпанија, Чиле, Аргентина, Југоисточна Австралија, Калифорнија, Јужна Африка и македонските трговци со нив ќе треба да се натпреваруваат.

За претседателот на Федерацијата на фармери, Андрија Секуловски кај македонските земјоделски производи мора да се почитуваат правилата на производниот процес: берба, складирање, пакување, транспорт и да се употребуваат соодветни мерки за заштита.
-Треба да се работи на економски анализи и на следење на цените, сите инволвирани: земјоделците, преработувачите и откупувачите да ја знаат состојбата на пазарите – смета Секуловски.

Радин Ханѕлик од Хортинг интернешнал од Словачка потврди дека се дојдени во Македонија за изнаоѓање партнери и унапредување на соработката. Во нивниот фокус е трпезното грозје кое во моментов го увезуваат од Италија.

Македонија произведува од 200.000 до 250.000 тони грозје од кое околу 70.000 е трпезно. Извозот е 40.000 тони во вредност од 18 милиони американски долари. Увозници се главно земјите од регионот, Русија, Летонија, Литванија, Чешка, Косово и Словачка со минимални количини од 300 тони.

(В.Ма.)


Извор: http://vecer.com.mk/?ItemID=5965659EC44AAD4BA15A500A4D80AAEF

Check Also

АгриМК на Агробизнис форум 2012

AIESEC Скопје во соработка со Факултетот за земјоделски науки и храна по вторпат организира тридневен …

7 comments

  1. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be actually something that I think I would never understand. It seems too complex and very broad for me. I’m looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

  2. Amazing! This blog looks just like my old one! It’s on a entirely different subject but it has pretty much the same page layout and design. Great choice of colors!

  3. Appreciating the time and energy you put into this site and in depth info you offer. It’s awesome to discover a blogging site once in a while that is not the similar unwanted re-written content. Fantastic read! We’ve bookmarked your webpage and I am adding the RSS feeds to my Arvind Pandit Kansas website.

  4. I felt amazing reading this and I believe you are completely right. Inform me in the event that you’re looking into bluestacks download, this is my primary competency. Hope to see you soon enough, take care!

  5. Hi, what do you think regarding towelroot v2 apk? Very cool subject, huh?

  6. There are actually remarkable upgrades on the layout of your site, I certainly like it! My site is relating to vshare jailbreak and right now there are plenty of things to do, I am still a newbie in internet site design. Cheers!

  7. Cialis Acquisto In Contrassegno viagra Lilly Cialis Comprar

Leave a Reply

Your email address will not be published.