Почетна / Вести Македонија / Трговија со вино само со лиценци

Трговија со вино само со лиценци

Лозарите не ќе може да продаваат вино ако не се лиценцирани и ако не се високо образовани или немаат вработено лице во фирмата што ја основале.

 

Лозарите не ќе може да произведуваат вино и ракија во домашни услови и потоа да го продаваат ако не се лиценцирани и не се високо образовани или немаат вработено лице во фирмата што ја основале. Ова е само една од одредбите предвидени со новите измени во Законот за виното. Во исто време остануваат во сила старите членови според кои за да се ископачи старото лозје, да се насадат нови лози или да се произведе вино, потребно е писмено одобрување од министерот за земјоделство. Одобрувањето е потребно и ако сопственикот на лозјето реши да ги прекалеми лозите. Ако некој постапува спротивно на законските одредби, може да заработи казна која е над 15.000 евра. Изготвувачите на законот велат дека основна цел е доуредување на меѓусебните односи на производителите на винското грозје и производителите на вино и заштита на нивните интереси.

– Здружувањето на производителите на вино, заштита на интересите на потрошувачите на вино и подобрување на функционалноста на внатрешниот и надворешниот пазар на винското грозје и виното се само дел од придобивките на овој закон. Се предвидува основање на Македонската национална асоцијација на винарници, при што членови на асоцијацијата може да бидат сите регистрирани производители на вино во земјава – стои во законот.

Стоп за нерегистрирани винарници

Во Владата објаснуваат дека од досегашното искуство од редовните и засилени контроли спроведени од страна на Државниот инспекторат за земјоделство на винарските визби, како и на физичките лица што се бават со производство на вино, констатирана е појава на нерегистрирани винарски визби како и физички лица кои пуштаат вино во промет спротивно на законските одредби.

– Имајќи предвид дека постојните прекршочни одредби не го остварија посакуваниот ефект во надминување на таквите состојби и намалување и искоренување на сивата економија во областа и заштитата на потрошувачите, предлог-законот предвидува и зголемени прекршочни казни за дел од прекршоците што сериозно го загрозуваат функционирањето на пазарот и може да имаат негативно влијание на здравјето на потрошувачите на вино – велат извори за „Дневник“.

Со измените на законот, промет со вино може да врши физичко и правно лице кое располага со соодветни простории и опрема за производство на вино во своја сопственост или користи такви кои се во сопственост на друго физичко или правно лице кое нема финансиски обврски за купено винско грозје во претходните години. Ако производителот е правно лице, мора да има вработено најмалку едно лице со завршено високо образование од областа на винарството или лозарството, а ако е физичко лице треба да има завршено високо образование од овие области.

Воведување ред со високи глоби

Kазните предвидени со законот се многу високи. Глоба во износ од 10.000 до 15.000 евра во денарска противвредност ќе му се изрече на физичко или на правно лице ако додава сахароза во вино. Исто толкава казна се предвидува ако се произведува и се става во промет вино без да биде запишан во Регистарот на производители на вино. Глоба во износ од 4.000 до 7.000 евра во денарска противвредност ќе му се изрече на одговорното лице во фирмата за истите прекршоци. Покрај глоба, правното лице ќе добие и забрана за вршење дејност во траење од една до пет години.

Со измените се уредува и надворешниот промет со виното. Предвидено е да се направи Регистар на увозници и регистар на извозници на вино.

Производството на вино во Македонија се одвива во 86 официјално регистрирани винарски визби со вкупен капацитет од околу два милиона хектолитри. Официјалните статистички податоци говорат дека осумдесет отсто од произведеното вино се извезува како налевно, а само 20 отсто како финален производ во шишиња. Минатата година само 19,6 отсто од виното било во шишиња, а остатокот се извезол како репроматеријал кој се доработува во Европската унија. Лани од речиси 600.000 хектолитри кои ја поминале границата, 480.000 хектолитри се вино во цистерни, а само 120.000 хектолитри вино во шишиња. Експертите велат дека состојбата е таква поради немањето пазари што би го консумирале нашето вино, малите винарски капацитети кои се недоволно развиени и слабата промоција во странство.

Без развиено лозарство нема винарство

Лозарството претставува важна стратешка индустриска гранка во земјава од областа на растителното производство. Заедно со производството на вино придонесува со околу 17 до 20 отсто од земјоделскиот БДП. Вкупната површина под лозови насади во периодот од 2004 до 2007 година е намалена за околу 14 отсто од 24.777 ха во 2004 на 21.312 ха во 2007 година.

Спротивно на овој негативен тренд на опаѓање на површините под лозови насад, и во 2008 година е забележан пораст од 1.089 ха во однос на 2007 година. Ова зголемување на лозови насади продолжува и во следните години, па така лани под оваа култура имало 23.762 ха.

Валентина Ангеловска


Извор: http://dnevnik.mk/?ItemID=5D700DB88AD0074C87B9CF4142D185CB

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

30 comments

 1. 388185 724961It is hard to uncover knowledgeable people on this subject nevertheless you sound like you know what youre talking about! Thanks 246589

 2. 653589 646544I adore gathering valuable information, this post has got me even a lot more information! . 166069

 3. 340288 722841There is noticeably plenty of money to comprehend this. I suppose you produced specific good points in functions also. 151107

 4. 267115 583953Some actually excellent info , Gladiola I identified this. 703377

 5. 558697 892695excellent issues altogether, you simply gained a logo new reader. 367621

 6. 808719 751456You created some first rate factors there. I seemed on the internet for the difficulty and located a lot of people will go along with together along with your website. 244208

 7. 334297 590307Cheapest player speeches and toasts, or perhaps toasts. continue to be brought about real estate . during evening reception tend to be likely to just be comic, witty and therefore instructive as properly. greatest man speeches totally free 475336

 8. 772790 255971I need to test with you here. Which is not one thing I normally do! I enjoy studying a submit that will make individuals feel. Also, thanks for allowing me to comment! 457564

 9. 717725 849503This was an incredible post. Truly loved studying your website post. Your data was very informative and helpful. I feel youll proceed posting and updating regularly. Seeking forward to your subsequent one. 183570

 10. 778560 94655hello!,I love your writing very so much! 735232

 11. 755388 913212really good post, i definitely really like this remarkable internet site, maintain on it 189380

 12. 130474 651066I got what you intend,bookmarked , really nice internet internet site . 557013

 13. 426272 508196Hey there. I want to to ask a bit somethingis this a wordpress web log as we are preparing to be transferring more than to WP. Moreover did you make this template all by yourself? A lot of thanks. 715753

 14. 903769 279608Das beste Webdesign Berlin erhalten Sie bei uns, genauso wie professionelles Webdesign. Denn wir sind die Webdesign Agentur mit pfiff. 78427

 15. 742839 623311I visited plenty of site but I believe this 1 contains something extra in it in it 620220

 16. 358093 648335I truly treasure your piece of work, Wonderful post. CHECK ME OUT BY CLICKING MY NAME!!! 229387

 17. 25637 188696Hey there! Great post! Please when all could see a follow up! 645173

 18. 924629 115900I need to admit that this really is 1 great insight. It surely gives a company the opportunity to get in on the ground floor and genuinely take part in creating something particular and tailored to their needs. 543590

 19. 473248 732023Wonderful post, I conceive web site owners really should larn a whole lot from this web site its really user friendly . 934513

 20. 110273 373998As I web website possessor I believe the content matter here is rattling magnificent , appreciate it for your hard function. You need to keep it up forever! Finest of luck. 912402

 21. 588308 797223As far as me being a member here, I wasnt aware that I was a member for any days, really. When the article was published I received a notification, so that I could participate within the discussion with the post, That would explain me stumbuling upon this post. But were surely all members within the world of ideas. 982229

 22. 91476 920205This douche bag loves his illegal bretheren because hes a itiaen of the world and we really should be ashamed of ourselves I got news for you Asswipe get your asswiping ass back to the craphole where you came from with all of your illegal beaners 459367

 23. 147109 902048Excellent paintings! This is the kind of info that really should be shared about the internet. Disgrace on Google for now not positioning this publish upper! Come on over and speak over with my website . Thanks =) 804924

 24. 594870 279232I like the helpful data you give inside your articles. Ill bookmark your weblog and check again here regularly. Im quite certain I will learn lots of new stuff proper here! Finest of luck for the next! 432826

 25. 517504 865648a lot of thanks for telling!. Truth is typically the very best vindication against slander. by Abraham Lincoln.. 378739

 26. 962316 146528I want reading through and I conceive this internet site got some really utilitarian stuff on it! . 37573

 27. 827422 726331I will appropriate away grasp your rss as I can not in obtaining your e-mail subscription hyperlink or e-newsletter service. Do youve any? Kindly permit me realize so that I could subscribe. Thanks. 233222

 28. 618 383103Hey, you used to write magnificent, but the last few posts have been kinda boringK I miss your super writings. Past few posts are just a little bit out of track! come on! 666076

 29. 928864 934532you made blogging glance 177884

 30. 440510 211192Thanks for blogging and i enjoy the blog posting so no public comments.,,,,,,,,,,, 913341

Leave a Reply

Your email address will not be published.