Почетна / Вести Македонија / Тракторите влегоа во ИПАРД

Тракторите влегоа во ИПАРД

Со последните измени на ИПАРД програмата земјоделците ќе можат да аплицираат за купување на најсовремена механизација и за изградба на нови капацитети, а не само за реновирање, како што беше до сега.

Од претпристапната помош од ЕУ ќе можат да аплицираат со проекти и за обнова на млекарници, фарми, преработувачки капацитети во месната индустрија, како и за изградба, и реновирање објекти за рурален туризам. Имплементацијата на овие мерки стартува од следниот јавен повик што треба да биде објавен во јуни годинава.
– Намалена е границата за аплицирање што овозможува барања за ИПАРД да поднесуваат и поситните земјоделци, но зголемена е и сумата за поголемите проекти. За претпристапните средства ќе можат да конкурираат и малите и средните претпријатија поради што се очекува значително поголема апсорпција на европските фондови – истакна заменик министерот за земјоделство, Зоран Коњановски.
Според него, за оние кои сакаат да изградат нови оранжерии границата на дозволени трошоци е подигната на повеќе од 2 милиона евра. Ќе може да се користат и средства за изградба на нови објекти во руралните средини со капацитет до 30 соби и 70 легла во насока на развој на туризмот и нови вработувања за што сметаме дека ќе има голем интерес. Досега, бројот на апликации беше прилично низок, од 70 до 90 по јавен повик.
– Сега ќе биде сосема поинаку. Очекуваме по околу 1.000 апликации што ќе значи и многу посериозна апсорпција на средства. Нудиме нешто што досега не постоеше во ИПАРД, а ќе придонесе да им излеземе во пресрет на барањата на земјоделците – напомена директорот на Платежната агенција, Тони Димовски.
Досега тракторите воопшто не беа дел од ИПАРД програмата. Механизацијата се кофинансираше преку Програмата за рурален развој.
– Нудиме нешто што досега не постоеше во ИПАРД, а ќе придонесе да им излеземе во пресрет на барањата на земјоделците, посочи Димовски.
На Македонија и остануваат неколку десетици милиони евра од периодот 2012/13 година, како и сумата од изминатиот период која се префрла со одредени правила на ЕУ. Можно е дел да бидат загубени, но во тек е креирањето на ИПАРД 2, каде што интерактивно соработуваме во однос на мерките и начинот на аплицирање. (Ал.С.)

Извор: vecer.com.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

7 comments

  1. 406917 182034Hi this really is somewhat of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or in the event you have to manually code with HTML. Im starting a blog soon but have no coding understanding so I wanted to get guidance from someone with experience. Any help would be greatly appreciated! 148621

  2. 698518 919890Woh I like your weblog posts, saved to fav! . 88071

  3. 265013 643055Good post. I learn something more challenging on different blogs everyday. It will always be stimulating to read content material from other writers and practice a little something from their store. Id prefer to use some with the content material on my weblog whether you dont mind. Natually Ill give you a link on your web weblog. Thanks for sharing. 95589

  4. 509146 107535Soon after study a few with the content material within your web site now, we genuinely such as your technique of blogging. I bookmarked it to my bookmark web web site list and will also be checking back soon. Pls look at my web-site likewise and make me aware what you believe. 872754

  5. 345316 147240Its hard to uncover knowledgeable people on this topic, but you sound like you know what you are talking about! Thanks 925185

  6. 805813 399543I just put the link of your blog on my Facebook Wall. extremely good blog indeed.,-, 792119

  7. 704275 258368Just a smiling visitant here to share the enjoy (:, btw outstanding pattern . 344740

Leave a Reply

Your email address will not be published.