Почетна / Вести Македонија / Тегла мед колку килограм месо

Тегла мед колку килограм месо

Во моментот во Босна и Херцеговина тегла од овој здрав производ се продава за 10 евра, во Србија чини 13 евра, додека во земјава квалитетниот мед е од 250 до 300 денари.

 

Обилните дождови, поплавите и малиот број сончеви денови годинава го урнисаа производство на мед поради што наскоро се очекува негово поскапување. 

Проблемот е регионален, мед нема ниту во соседните држави. Во моментот, во Босна и Херцеговина тегла мед се продава по цена од 10 евра, а во соседна Србија чини дури 13 евра. Kај нас цената на квалитетен мед засега се движи од 250 до 300 денари за тегла, но производителите за кратко време очекуваат повисоки цени. Во Агенцијата за храна и ветеринарство велат дека вршат континуиран увид во состојбата со мед и пчелни производи во земјава. Оттаму потврдуваат дека годинава треба да се очекува помало производство.

– Врз основа на информациите од пчеларските здруженија со кои Агенцијата има воспоставено соработка, годинава производството на мед во споредба со минатите години е намалено. За цената не можеме да коментираме бидејќи пазарот е слободен и тој самиот ќе ја регулира – велат во Агенцијата за храна.

Пчелите настрадаа од дождовите

Српските медиуми наголемо пишуваат дека годинава тегла мед чини исто колку и килограм месо. Според нив, мајските поплави предизвикале големи штети врз пчеларството во Србија, па производството на мед е драстично намалено. Српските експерти наведуваат дека освен поплавите, проблем за пчеларите се и обилните дождови во времето на цветање на медоносните растенија, па така багремов мед речиси воопшто ќе нема во продажба годинава. Во Сојузот на пчеларските организации од Србија минатата година собрале околу 3.000 тони багремов мед, а според истиот извор, оваа година производството ќе биде петпати помало, односно се очекуваат само триесетина тони. 

– Минатата година една тегла мед се продаваше по 5 евра за килограм и цената беше слична насекаде во регионот. Според она што го гледаме на терен цената секој ден е с` повисока. Затоа се проценува дека цената на природниот мед драстично ќе се зголеми и ќе биде околу 10 до 13 евра за тегла. Според нашите производители, годинава ќе има само 15 отсто од ланското производство или помалку мед за дури 85 проценти – велат во Сојузот на српските пчелари. 

Според претседателот на Сојузот, Родољуб Живадиновиќ, во мајските поплави настрадале 1.683 кошници.

– Вкупната штета поради уништувањето на пчелите и загубите од приносите на багремов мед се проценуваат на повеќе од 20 милиони евра – вели Живадиновиќ.

Недостигот од мед на српскиот пазар се очекува да се одрази и на остатокот од регионот. Ваквата ситуација на пазарот најмногу ја користат продавачите на фалсификуван мед, кои се обидуваат да го протуркаат како природен. Експертите велат дека фалсификувањето мед не е ништо ново и дека секоја година има повеќе случаи. 

Запленети фалсификати

Во нашата Агенција за храна велат дека намалената продукција не е секогаш основа за пласман на пазарот на таканаречен фалсификуван мед. Медот е производ кој нема ограничен рок на употреба и резервите од мед со кои располагаат производителите може да ги продаваат во секој временски период. 

– За да се спречи продажбата на производи кои се декларираат како мед, а кои не ги исполнуваат основните критериуми од Правилникот за квалитет на овој прехранбен производ, инспекциските служби на Агенцијата покрај редовните, вршат и засилени инспекциски контроли на производителите, преработувачите и трговците со мед и пчелни производи. Само во една контрола, извршена кон средината на јуни, на кумановските зелени пазари поради несоодветно декларирани или лажно декларирани како мед беа одземени околу 200 тегли мед – велат во Агенцијата. 

Просечното производство на мед од кошница во земјава се движи околу 15 килограми во текот на годината, што значи дека годишната продукција изнесува од 1,9 до 2,1 милиона килограми мед годишно. Според процената на Агенцијата за храна, во Македонија има околу 140.000 пчелни семејства.

НЕРЕАЛНО НИСКА ЦЕНА – МОЖЕН ФАЛСИФИКАТ

Познавачите велат дека по вкус, мирис и боја медот може да го препознаат само искусните пчелари, а за останатите прв показател дека медот е фалсификуван е нереално ниската цена. Вештачкиот мед најмногу содржи кристален шеќер, како и пченкарен сируп кој се користи во кондиторската индустрија. Тоа се супстанции кои никако не се здрави и кои природниот мед воопшто не треба да ги содржи.

Извор: dnevnik.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

16 comments

 1. 363235 812649Hello there, just became alert to your weblog through Google, and discovered that it is truly informative. Im gonna watch out for brussels. I will appreciate in case you continue this in future. A great deal of individuals will probably be benefited from your writing. Cheers! xrumer 768323

 2. 658941 500502Youre so cool! I dont suppose Ive read anything like this before. So good to search out any individual with some original thoughts on this subject. realy thank you for starting this up. this website is one thing thats wanted on the internet, somebody with a bit of originality. valuable job for bringing something new to the internet! 144346

 3. 624870 794895articulo agregado a favoritos, lo imprimir cuando llegue a la oficina. 159067

 4. 142133 447869I identified your weblog internet site on google and check a couple of of your early posts. Proceed to preserve up the extremely good operate. I just extra up your RSS feed to my MSN News Reader. Seeking for ahead to reading extra from you later on! 421768

 5. 129210 518430I discovered your weblog web site internet web site on the internet and appearance some of your early posts. Continue to keep within the excellent operate. I just now additional increase your Rss to my MSN News Reader. Seeking toward reading far more from you obtaining out at a later date! 439440

 6. 939704 943168Glad to be 1 of several visitants on this remarkable internet website : D. 680616

 7. 979930 336052Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far more added agreeable from you! However, how could we communicate? 479497

 8. 748751 885160An really fascinating go through, I could not concur entirely, nonetheless you do make some genuinely legitimate factors. 111224

 9. 603216 352266hello I was really impressed with the setup you used with this weblog. I use blogs my self so congrats. definatly adding to favorites. 876820

 10. 891761 996790Id always want to be update on new weblog posts on this internet site , bookmarked ! . 46116

 11. 983907 49973Techniques for dilution antimicrobial susceptibility beadlets for beagles that grow aerobically-fifth edition. 924969

 12. 228603 277615Ill create a hyperlink to the web page about my personal weblog. 44558

 13. 748240 747909Delighted for you to discovered this website write-up, My group is shopping much more often than not regarding this. This can be at this moment definitely what I are already seeking and I own book-marked this specific website online far too, Ill often be keep returning soon enough to appear at on your special weblog post. 200880

 14. 876029 528834I always was concerned in this topic and stock nonetheless am, regards for posting . 728599

 15. 799702 129101When I originally commented I clicked the -Notify me when new surveys are added- checkbox and from now on whenever a comment is added I purchase four emails sticking with exactly the same comment. Perhaps there is by any indicates you could get rid of me from that service? Thanks! 708420

 16. 695390 609779Wow Da weiss man, wo es hingehen muss Viele Grsse Mirta 614471

Leave a Reply

Your email address will not be published.