Почетна / Вести Македонија / Свињите да не се вакцинираат против чума

Свињите да не се вакцинираат против чума

Бараме од Дирекцијата за ветерина да се укине вакцинацијата за свињите против чума бидејќи и онака не можеме да извезуваме наши свињи во Европската Унија.

 

Тоа засега можеме да го направиме во Србија и во Албанија. Доколку не се вакцинираат свињите од чума, ќе можеме да извезуваме и во Грција, која би била добар пазар за нашите свињи – изјави Ефтим Шаклев, претседателот на Групацијата за производство на свинско месо при Стопанската комора на Македонија.

Производителите на свинско месо во државава бараат да се намали данокот за сточна храна од постојните 18 на 5 отсто. Во исто време бараат и сточарите да имаат предност во доделувањето државно земјиште. Гарантираат дека на таков начин ќе се зголеми и производството на свињи во државава, а и потрошувачката на свинско месо. Во Македонија годишно се трошат по 10 килограми свинско месо на жител, а во Европа просекот е 43 килограми. Земјава бележи и зголемување на извозот на сувомесни производи. Лани се извезени сувомесни производи во вредност од 40 милиони долари.

Извор: dnevnik.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

5 comments

  1. 133274 75839I genuinely treasure your work , Great post. 860975

  2. 96595 752482Very good day! This post could not be written any better! Reading this post reminds me of my previous room mate! He always kept chatting about this. I will forward this write-up to him. Fairly certain he will have a good read. Thanks for sharing! 795058

  3. 710773 929676Yay google is my world beater assisted me to uncover this excellent web site! . 534770

  4. 601751 115726I like this site very significantly so significantly superb info . 75013

  5. 10879 684722This Los angeles Weight Loss diet happens to be an low and flexible going on a diet application meant for typically trying to drop the weight as properly within the have a much healthier lifetime. shed weight 539659

Leave a Reply

Your email address will not be published.