Почетна / Вести Македонија / Сушата изеде дел од грозјето во Тиквешко

Сушата изеде дел од грозјето во Тиквешко

Сушата изеде дел од грозјето во Тиквешко, а според познавачите на состојбите, штетите кај лозовите плантажи се од 20, па до 80 проценти во одделни сушни делови.

Со оглед на тоа што сушата остава последици врз сите земјоделски култури, па и кај лозовите насади, магистерот по заштита во лозарството Диме Златев од Kавадарци излезе со неколку препораки до самите лозари.

– Kај некои лозја ситуацијата поради сушата е веќе лоша, а кај некои дури катастрофална. Доаѓа до сушење на листот, па и на грозјето. Чувствувам потреба да укажам на некои решенија за борба против сушата, кои производителите на грозје треба да ги знаат. Добро е кога подлогата на лозата е дива и со вертикален длабок корен, така таа е поотпорна на сушата. Така, на пример, грозјето од сортата „жилавка“ е неколку пати поиздржливо на суша од „смедеревката“ и може да ја замени во сувите региони. Kако поиздржливи се и сортите на грозје „стрнушина“ и „ркацители“ – рече Златев.

Тој нагласи дека во борбата против сушата од пресудно значење е и изградбата на мали вештачки акумулации, на пример, во месноста „Овчка Река“ или на ваташкот дел, кои се критични. Мини-акумулациите според него ќе бидат вистински благодат во регионите каде што лозовите плантажи сега немаат можност за наводнување. Златев нагласи дека лозовите насади, кои се под систем за наводнување, се со извонреден род и квалитет на грозјето.

Во моментов во Тиквешијата во полн ек се берат десертните сорти грозје, но почна и бербата на висококвалитетните сорти винско грозје.

Извор: dnevnik.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

10 comments

  1. 686501 942156A genuinely exciting examine, I may possibly possibly not concur entirely, but you do make some genuinely legitimate points. 898100

  2. 879688 820090Take a peek at the following suggestions what follows discover perfect strategy to follow such a mainly because you structure your small business this afternoon. earn cash 466558

  3. 618648 593875Cheapest speeches and toasts, as effectively as toasts. probably are designed building your personal at the party and will likely be most likely to turn into witty, humorous so new even. finest man toast 968606

  4. 676789 557449An attention-grabbing dialogue is value comment. I believe which you want to write more on this matter, it wont be a taboo topic nonetheless typically individuals are not sufficient to speak on such topics. Towards the next. Cheers 775793

  5. 957840 574320This really is fantastic content material. Youve loaded this with useful, informative content material that any reader can recognize. I enjoy reading articles that are so extremely well-written. 36895

  6. 874854 45568This internet website is often a walk-through for all of the information you wanted concerning this and didnt know who must. Glimpse here, and you will totally discover it. 707138

  7. 527473 858254Youd superb suggestions there. I did a research about the concern and identified that likely almost anyone will agree together with your internet page. 573824

  8. 985592 319250This really is the proper weblog for anybody who hopes to learn about this topic. You know a whole lot its almost tough to argue along (not that I actually would wantHaHa). You definitely put a whole new spin for a topic thats been written about for years. Wonderful stuff, just amazing! 242424

  9. 68157 212225It is perfect time to make some plans for the future and it is time to be pleased. Ive read this post and if I could I wish to suggest you some interesting things or suggestions. Perhaps you could write next articles referring to this article. I want to read even more things about it! 283097

  10. 326566 913269Hello there! Nice post! Please inform us when all could see a follow up! 671644

Leave a Reply

Your email address will not be published.