Почетна / Вести Македонија / Сушата го пресуши медот

Сушата го пресуши медот

Годинава се преполовени количествата произведен мед во земјава, се пожалија пчеларите-учесници на манифестацијата „Денови на македонското пчеларство“, што се одржува во Битола.

Тие велат дека пчеларството веќе подолго време е погодено од глобалното затоплување, посебно од сушата, која ја намалува појавата на цветни растенија, брзо ги пресушува, па пчелите остануваат без храна. Ваквото време условува и појава на разни болести кај инсектите.

– Ова беше сиромашна година за нас пчеларите и за пчелните заедници. Сето тоа е последица на климатските промени. Поради големите суши, и приносите на мед се намалени и до 50 проценти. Ние како пчелари сме немоќни, нема што да преземеме кога ваквите последици се предизвикани од самата природа – изјави Пеце Чавдаровски, претседател на здружението „Нектар“ од Битола.

Од сушата најмногу се погодени произведувачите на органски мед зашто критериумите за добивање на оваа здрава храна не дозволуваат прихранување на пчелите со шеќер или нивно поместување во полето каде што има наводнување.

– Последните десет години многу н` погоди сушата. Ние не смееме да ги преместуваме пчелните семејства, на пример, во Пелагонија каде што се наводнува. Kритериумите за органско производство се местоположбата на пчеларникот да е минимум три километри оддалечен од некој извор на загадување и во три километри дијаметар да нема никакви индустриски култури – вели Менде Трајковски, производител на мед во Мариовско.

Во битолскиот регион засега има 20 пчелари што се занимаваат со органско производство, а другите се конвенционални производители. Намалените количества мед придонесоа деновиве да поскапи овој еколошки производ.

– Овој пат од друштвото ни е речено да го продаваме 250 денари за килограм, а претходно беше 220 денари. Таа цена беше една од најевтините во Македонија. Сега поскапувањето е на почеток, па ќе видиме, можно е да падне и продажбата поради слабата куповната моќ на луѓето – вели пчеларот Атанас Митревски.

Податоците од Државниот завод за статистика покажуваат дека лани биле намалени произведените количества мед за 44 проценти во однос на 2011. Годинава се очекува уште поголем пад на производството.

Заменик-министерот за земјоделство Зоран Kоњановски изјави дека пчеларите наскоро ќе добијат советници што ќе ги учат како да постапат со производството во услови на климатски промени.

– Со глобалното затоплување и со низа други непогоди се јавуваат болести кај пчелите. Свесни сме за оваа ситуација, па затоа сакаме да го подобриме системот за давање советодавни услуги. До крајот на оваа година ќе го донесеме законот за советодавни услуги. Сакаме на земјоделците, на пчеларите на некој начин да им „залепиме“ по еден советник, кој правилно ќе ги советува во однос на користење пестициди, препарати против болести на пчелите и друго – изјави Kоњановски.

Извозот донесе 600.000 евра

Македонија минатата година до август направила извоз на македонски мед во износ од 600 илјади евра, додаде министерот Kоњановски.

– Во земјава има околу 4.400 пчеларници со над 183.000 пчелни семејства, што е знак дека пчеларството е сериозна гранка во Македонија. За оние што имаат над 35 пчелни семејства државата дава по 600 денари за пчелно семејство. Во согласно со програмата од ИПАРД може да се обезбедат финансиски средства со поврат од 50 проценти за осовременување на стопанствата, набавка на опрема, пакување, етикетирање. Со тоа македонскиот мед ќе биде с` поприсутен на македонскиот и на европскиот пазар – рече заменик-министерот.

Извор: dnevnik.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

49 comments

 1. Hello there, I found your web site by means of Google whilst looking for a similar matter, your site got here up, it appears great. I have bookmarked it in my google bookmarks.

 2. I like what you fellows are up to. This kind of cool work and visibility! Keep up the wonderful work guys, I have incorporated you on Arvind Pandit Kansas webpage.

 3. 609807 28205I besides believe therefore , perfectly composed post! . 202952

 4. I am intrigued to learn just what blog system you have been utilizing? I’m having a few slight security problems with my most recent blog regarding wireless home intercom system so I’d like to find something more risk-free. Have any recommendations?

 5. This actually answered my drawback, thank you!

 6. I was conversing with a friend of my own on this and regarding likes for instagram as well. I think you made a lot of very good points here, we’re excited to read more material from you.

 7. Thanks for another wonderful article. Where else could anybody get that type of information in such a perfect way of writing? I’ve a presentation next week, and I am on the look for such info.

 8. You’re absolutely correct! I really liked reviewing this info and I will get back for more right away. My own site is dealing with 1080p movies, you can take a look if you’re interested in this.

 9. I actually came right here via some other page about car accident attorney and imagined I should look into this. I quite like the things I see therefore I am just following you. Getting excited about going over the website back again.

 10. Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog article or vice-versa? My site discusses a lot of the same subjects as yours and I believe we could greatly benefit from each other. If you’re interested feel free to shoot me an email. I look forward to hearing from you! Awesome blog by the way!

 11. Very interesting points you have remarked, appreciate it for putting up.

 12. Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog article or vice-versa? My site discusses a lot of the same subjects as yours and I believe we could greatly benefit from each other. If you’re interested feel free to shoot me an email. I look forward to hearing from you! Awesome blog by the way!

 13. Very interesting points you have remarked, appreciate it for putting up.

 14. It was amazing to read this info and I believe you are totally correct. Let me know in the event that you are looking into best ethereum exchange, that is my major expertise. I am hoping to see you in the near future, be careful!

 15. 582062 394155Conveyancing […]we like to honor other websites on the internet, even if they arent related to us, by linking to them. Below are some websites worth checking out[…] 747308

 16. I’m seriously enjoying the design of your information site. Do you ever face any kind of web browser interface issues? A number of my blog audience have complained about my canon printer installation software site not operating appropriately in Explorer but seems excellent in Safari. Are there any recommendations to help repair that matter?

 17. You are absolutely right and I trust you. Whenever you want, we could as well speak around bitcoin purchase, one thing which fascinates me. The website is amazing, regards!

 18. 999224 334453Howdy! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers? Im kinda paranoid about losing everything Ive worked hard on. Any suggestions? 801382

 19. You’re entirely correct! I really liked reading through this info and I will get back for more straight away. My site is about fun games to play, you might check it out if you are still interested in this.

 20. Thank you very much for sharing this, I saved this site. I am furthermore in need of tips around freight shipping companies, have you any idea the place where I might come across a thing like this? I will return in the future!

 21. You’re certainly correct, I’d really enjoy to discover more on that topic! I’m also fascinated by shipping rates since I consider it’s quite cool at the moment. Great!

 22. 337013 303865Wonderful weblog layout here. Was it hard creating a nice searching web site like this? 776355

 23. 675654 314262Register a domain, search for available domains, renew and transfer domains, and decide on from a wide variety of domain extensions. 612171

 24. We absolutely adore your website and find a majority of your blogposts to be precisely what I am searching for. Would you offer guest writers to post information for you? I would not mind writing an article relating to how to watch free movies online or perhaps on a few of the subjects you write about on this website. Again, awesome internet site!

 25. Hello, Neat post. There is an issue along with your website in internet explorer, could check this… IE nonetheless is the marketplace chief and a large component to folks will miss your great writing because of this problem.

 26. I was speaking to a buddy of my own about this article and even about oral surgeon too. I believe you made a number of good points here, we’re excited to read more material from you.

 27. It was actually amazing reading this article and I believe you’re 100 correct. Tell me in the event that you’re curious about how to watch free movies, that’s my primary expertise. Hope to hear from you soon enough, cheers!

 28. Thank you for this excellent article! I actually liked it.I’ll be sure to save this website and will come back in the future. I want to encourage you to keep on with your great posts, perhaps write about Arvind Pandit also, have a fine evening!

 29. Hi! I’ve been reading your weblog for a long time now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from Austin Texas! Just wanted to say keep up the fantastic work!

 30. Thank you for this excellent article! I actually liked it.I’ll be sure to save this website and will come back in the future. I want to encourage you to keep on with your great posts, perhaps write about Arvind Pandit also, have a fine evening!

 31. Hi there! I recently noticed this page and I really love it. I always like to chat about how to watch free movies occasionally. Good to be here, thanks!

 32. 791097 419289Yeah bookmaking this wasnt a high risk determination outstanding post! . 215021

 33. 361872 250817Excellent blog here! Moreover your internet website rather a great deal up rapidly! What host are you utilizing? Can I get your affiliate hyperlink for your host? I wish my website loaded up as rapidly as yours lol. 288701

 34. 986242 407693Nice website, good and simple on the eyes and great content too. Do you need to have many drafts to make a post? 221635

 35. 43896 42085I cannot thank you fully for the blogposts on your web page. I know you placed a lot of time and effort into all of them and hope you know how considerably I appreciate it. I hope I will do precisely the same for an additional individual at some point. Palm Beach Condos 50655

 36. Many thanks for discussing this, I bookmarked this page. I am additionally trying to find info on modem router, have you any idea where I might come across something such as this? I will be back in a little while!

 37. I really enjoy the article post.Really looking forward to read more. Really Great.

 38. Enjoyed every bit of your blog.Thanks Again. Fantastic.

 39. 695969 841355Hi there. Extremely cool internet site!! Guy .. Beautiful .. Amazing .. I will bookmark your web site and take the feeds additionallyI am glad to locate so a lot useful information appropriate here inside the post. Thanks for sharing 771398

 40. 244146 403579I truly appreciated this gorgeous weblog. Make positive you maintain up the great work. Very best Regards . 838003

 41. Thanks for your own efforts on this web site. Betty enjoys conducting internet research and it is easy to see why. A lot of people know all regarding the powerful ways you deliver precious tips and hints through your web site and as well inspire contribution from people on this topic then my princess has been learning a great deal. Take advantage of the rest of the year. You’re the one doing a good job.

 42. 68166 149777You ought to get involved in a contest personally with the finest blogs on-line. I will recommend this page! 329850

 43. 438494 419974I like this web web site really much, Its a truly nice post to read and get info . 214579

 44. 956725 380118Certain paid google internet pages offer complete databases relating whilst individual essentials of persons even though range beginning telephone number, civil drive public records, as nicely as criminal arrest back-ground documents. 767796

 45. I really enjoy the article post.Really looking forward to read more. Really Great.

 46. Enjoyed every bit of your blog.Thanks Again. Fantastic.

 47. Thank you for this excellent article! I actually liked it.I’ll be sure to save this website and will come back in the future. I want to encourage you to keep on with your great posts, perhaps write about Arvind Pandit also, have a fine evening!

 48. Many thanks for discussing this, I bookmarked this page. I am additionally trying to find info on modem router, have you any idea where I might come across something such as this? I will be back in a little while!

 49. 755377 873997you may have a great weblog here! would you wish to make some invite posts on my weblog? 862582

Leave a Reply

Your email address will not be published.