Почетна / Сточарство / Стрежево ја брендира пастрмката

Стрежево ја брендира пастрмката

Јавното претпријатие „Стрежево“ ќе ја брендира пастрмката што ја одгледува во рибникот крај Стрежевското Езеро во чист еколошки крај и по најсовремена технологија.

Се работи за т.н. стрежевска пастрмка, чие годишно производство достигнува до 80 тони и е многу барана на пазарот во југозападна Македонија. Постапката за брендирање ќе трае 12 месеци, а со тоа ќе се признае правото на трговска марка, па на пазарот во земјава, без согласност на претпријатието што ја одгледува нема да смее никој да ја продава. Со ова во рестораните освен охридска, преспанска, ќе има и стрежевска пастрмка.

– Оваа риба ја добиваме од икри од калифорниска пастрмка кои ги набавуваме од САД. Ние ја купуваме икрата и од неа произведуваме риба во рибниците, согласно нашето географско поднебје и можеме да го користиме терминот стрежевска пастрмка, бидејќи се работи за модификација. Оваа риба не е идентична како таа во САД – изјави Александар Ангеловски од Секторот за заштита на води и хидрометеоролошки работи при ЈП „Стрежаво“.

Овој вид важи за риба со голем квалитет, а за спортски риболов спаѓа во групата најатрактивни слатководни риби. Произведувачот вели дека високиот квалитет на месото е постигнат со подобрување на условите во кои рибата се одгледува и со квалитетната исхрана.

– Набавуваме висококвалитетна храна од Европската унија, поточно холандска храна. Во рибниците поставивме пластични кади, па така смртноста при размножувањето на икрите до 35 проценти се намали 3 отсто. Бројот на единки кои ги вадиме од икрата е многу поголем. Во пластичните кади рибите имаат поголемо количество светлина и подобро се развиваат – вели Љупчо Бошевски, директор на ЈП „Стрежево“.

Претпријатието при производството на здрава храна, се грижи и за заштита на животната средина во околината на селото Црнеец, каде што се наоѓаат рибниците. За таа цел, годинава поставени се филтри, за водата која излегува од рибникот да биде чиста. Ваква технологија ретко може да се сретне кај други рибници во земјава.

„Стрежево“ успева на годишно ниво да продаде до 70 тони риба. Стрежевската пастрмка веќе е внесена и во мени-картите на рестораните во Свети Наум.

Во иднина од претпријатието планираат да произведат и замрзната риба од домашно производство, а во догледно време да направат и сушена пастрмка. За овие проекти ќе соработуваат со Биотехничкиот факултет во Битола.

Жанета Здравковска

Извор: www.dnevnik.mk

Check Also

БиМилк ги отвора вратите за посетители

Најголемата домашна млекарска индустрија БиМилк утре од 11 до 13 часот ќе ги отвори вратите …

17 comments

 1. 43938 339341Woh I adore your posts , bookmarked ! My wife and i take issue along with your last point. 394740

 2. 923186 395687Its like you read my mind! You appear to know a good deal about this, like you wrote the book in it or something. I think which you could do with a few pics to drive the message home a bit, but other than that, this is wonderful blog. A terrific read. Ill undoubtedly be back. 519014

 3. 677134 83355We will supply deal reviews, deal coaching, and follow up to ensure you win the deals you cant afford to lose. 739357

 4. 755648 327564Its like you read my mind! You appear to know so significantly about this, like you wrote the book in it or something. I think which you can do with some pics to drive the message home a bit, but instead of that, this is wonderful blog. A amazing read. Ill surely be back. 59505

 5. 816144 760235An fascinating discussion could be worth comment. I believe you must write on this subject, it may well certainly be a taboo topic but normally folks are not enough to dicuss on such topics. To a higher. Cheers 167745

 6. 343705 619280Woh I enjoy your content material , saved to favorites ! . 259543

 7. 994181 70748Some genuinely wonderful info , Gladiola I detected this. 881371

 8. 941480 103858Some actually interesting information , well written and broadly speaking user pleasant. 726565

 9. 149859 739026His or her shape of unrealistic tats were initially threatening. Lindsay utilized gun very first basic, whereas this girl snuck outside by printer ink dog pen. I used absolutely certain the all truly on the shade, with the tattoo can be taken from the body shape. make an own temporary tattoo 702689

 10. 766974 659049brilliantly insightful post. If only it was as effortless to implement some of the solutions as it was to read and nod my head at each of your points 931312

 11. 934591 434368You produced some decent points there. I looked on the net for any problem and identified most individuals goes in addition to with all your internet site. 968126

 12. 497933 374432Some genuinely nice stuff on this web site , I it. 269164

 13. 954720 931984Just added this weblog to my favorites. I enjoy reading your blogs and hope you keep them coming! 355633

 14. 969131 709019i was just browsing along and came upon your weblog. just wantd to say excellent internet site and this post truly helped me. 541537

 15. 288367 51571woah i like yur website. It really helped me with the info i wus seeking for. thank you, will save. 410575

 16. 377864 922262But wanna say that this really is invaluable , Thanks for taking your time to write this. 214331

 17. 472466 133699very great goodthis post deserves almost absolutely nothing hahaha merely joking: S nice write-up: P 494443

Leave a Reply

Your email address will not be published.