Почетна / Вести Македонија / Стопанската комора им порачува на тутунарите да засеат помалку тутун годинава

Стопанската комора им порачува на тутунарите да засеат помалку тутун годинава

Производството на тутун во земјата не е загрозено, но тутунопроизводителите мора да се придржуваат до договореното производство од 26.000 тони за реколтата 2014/2015 година, порачуваат од Стопанската комора на Македонија.

Производството на тутун во земјата не е загрозено, но тутунопроизводителите мора да се придржуваат до договореното производство од 26.000 тони за реколтата 2014/2015 година. Ако засадат поголеми количини на тутун, повеќе од сигурно е дека ќе бидат вишок и ќе останат неоткупени.

Според Здружението за земјоделство и прехранбена индустрија при Стопанската комора на Македонија можни се негативни импликации со оглед на состојбата во соседството, особено Бугарија, Турција и Грција, кои бележат значително зголемен род.
Според податоците од Министерството за земјоделство годинава беше остварен рекорден принос на тутун кој достигна ниво од 32.000 тони. Беа склучени исто така рекордни 43.000 договори за откуп со тутунопроизводителите, а беа насадени 20.000 хектари под тутун. Извозот годинава достигна 26.000 тони тутун од што се реализирани 120 милиони евра, 3.000 тони тутунски производи или 20 милиони евра.

Од комората порачуваат до земјоделците да ги почитуваат препораките кои досега неколкупати беа посочени и да го оптимизираат производството за следната реколта.
– Пропорционалното намалување на површините под тутун за 20% што беше договорено во Министерството за земјоделство, ќе се проектира и на терен. Оштетени нема да има зашто сите производители ќе партиципираат во редукцијата зависно од големината на површините, истакна Васко Ристовски од Комората.

Според него, Македонија треба да размислува не само да го врати производството на оптималното ниво, туку и да го зголеми. Во оваа насока се предвидени повеќе активности. Една од нив е претстојната меѓународна манифестација за дегустација на тутун и преработки закажана за почетокот на идниот месец во Охрид.
– Ова ќе биде одлична можност за промоција на нашиот ориентален тутун кој е со врвен квалитет, негова интернационализација, наоѓање нови партнери со цел освојување нови пазари и зголемување на извозот, посочи Ристовски.

Во рамки на манифестацијата, 23 дегустатори од земјава и странство анонимно ќе ги пробуваат примероците тутун. Ќе се доделуваат награди, а организаторите размислуваат и за воведување избор на најдобар тутунар како вид стимулација на производителите.
Филип Витановски, претставник на Меѓународното здружение на дегустатори на тутун за Македонија смета дека македонскиот тутун има висок квалитет, а цигарите кои се произведени во земјава и се нудат на домашниот пазар се со добар квалитет, иако досега не добиле признание за тоа.

Најголеми побарувачи на македонски ориентален тутун се Белгија, Бугарија, Германија, САД, а на тутунски производи БиХ и Србија.

Извор: vecer.com.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

10 comments

  1. 64327 557490The next time Someone said a weblog, I hope that it doesnt disappoint me just as significantly as this. Come on, man, I know it was my choice to read, but When i thought youd have some thing intriguing to say. All I hear is genuinely a handful of whining about something you can fix in the event you werent too busy looking for attention. 795627

  2. I would really enjoy to know new information on this issue! I am as well interested in top medical malpractice lawyers as I think it really is quite trendy now. Keep it up!

  3. 983601 180671You produced some decent points there. I looked on the net to the issue and discovered most people goes together with along along with your internet site. 299063

  4. 940508 339744I observe there is lots of spam on this weblog. Do you require assist cleaning them up? I may possibly support among classes! 536604

  5. 593900 119957Get started with wales ahead almost every planking. Ones wales truly are a compilation of huge planks 1 certain depth advisors undoubtedly may be the identical to the entire hull planking nonetheless with even larger density to successfully thrust outward beyond the planking. planking 617160

  6. 577789 823587But wanna say that this really is invaluable , Thanks for taking your time to write this. 104407

  7. 270353 379811Oh my goodness! an wonderful post dude. Thanks a ton Nonetheless I will likely be experiencing issue with ur rss . Do not know why Not able to join it. Can there be everyone acquiring identical rss concern? Anybody who knows kindly respond. Thnkx 504593

  8. 895865 456895Hello! Ive been reading your internet site for a whilst now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from Kingwood Texas! Just wanted to say keep up the very good work! 232449

  9. 555764 406922This internet web page is genuinely a walk-through for all of the information you wanted about this and didnt know who to ask. Glimpse here, and youll surely discover it. 176702

  10. 667588 908489Deference to op , some superb entropy. 539329

Leave a Reply

Your email address will not be published.