Почетна / Вести Македонија / Српското брашно закана за домашното жито

Српското брашно закана за домашното жито

Државата не треба да воведе мерки кои би го ограничиле увозот на брашно и пченица, а ако планира такво нешто, треба да го направи час поскоро, сметаат мелничарите.

Велат дека од годинашната жетва се очекуваат повисоки приноси и подобар квалитет. За откупната цена се уште е рано да се зборува, но поради зголемените количини се очекува нејзино намалување.

– Моментно во земјава влегуваат огромни количини брашно од Србија поради што ќе бидеме соочени со големи залихи кои нема да се потрошат до Нова година, а заради тоа ќе нема потреба да откупуваме домашна пченица, изјави денеска Николчо Георгиев од Здружението на мелничко-пекарската индустрија при Стопанската комора и сопственик на “Мак Млин”.

Според него, цената ќе зависи пред се од цената во соседството и од количините што ќе бидат понудени.

-Наш став е дека треба да биде слободна зашто станува збор за пазарна економија, рече Георгеив, додавајќи дека преработувачите веќе ги доставиле до Владата своите предлози во врска со претстојната жетва.

Производителите, пак, излегоа со сопствените калкулации, ќе бараат минимум 15 до 16 денари за килограм.

– Поради зголемениот род кој според проценките ќе достигне 4 тони на хектар, можно е намалување на откупната цена на пченицата, но со оглед дека производните трошоци се зголемени, ќе се држиме до ланските 15-16 денари, изјави Сашко Радуловиќ, земјоделец од Скопско.
Георгиев и Радуловиќ присуствуваа на денешната манифестација по повод Денот на пченицата што ја организираше компанијата Агроунија” во скопската општина Илинден.

Извор: vecer.com.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

11 comments

 1. 71222 471887Good day very cool website!!Guy .. Beautiful .. Amazing. 467788

 2. 328461 832900This sounds in a way inflammatory pending mecant wait for thisthank you! 678846

 3. 169053 639834This web site is really a walk-through it really may be the details you wanted concerning this and didnt know who to inquire about. Glimpse here, and youll definitely discover it. 244359

 4. 315873 646072I took a break to view your write-up. I discovered it really relaxing 66391

 5. 590398 899949This internet web page is genuinely a walk-through for all with the information you wanted about this and didnt know who to ask. Glimpse here, and youll surely discover it. 8975

 6. 711349 320141Hello there! Do you know if they make any plugins to protect against hackers? Im kinda paranoid about losing everything Ive worked hard on. Any suggestions? 406519

 7. 406684 120492Wow! This could be one certain of the most valuable blogs Weve ever arrive across on this subject. Basically Excellent. Im also an expert in this topic therefore I can understand your effort. 79146

 8. 121775 743680This internet internet site is often a walk-through for all of the expertise you wanted concerning this and didnt know who need to. Glimpse here, and youll totally discover it. 771274

 9. 468446 534426Youve created various good points there. I did specific search terms about the matter and discovered mainly individuals will believe your site 712648

 10. 511118 267601I recognize there is a superb deal of spam on this website. Do you require aid cleaning them up? I may possibly support in between courses! 41557

 11. 164813 307655Aw, this was a very good post. In thought I wish to put in writing like this moreover – taking time and precise effort to make an excellent article but what can I say I procrastinate alot and under no circumstances appear to get something done. 901670

Leave a Reply

Your email address will not be published.