Почетна / Вести Македонија / Сребрен медал за виното “Розе класик” на Тиквеш

Сребрен медал за виното “Розе класик” на Тиквеш

Виното “Розе класик” од бербата 2012 на винарската визба “Тиквеш” е наградено со сребрен медал на меѓународниот натпревар “Le Mondial du Rose”, што се одржа по 10. пат во Франција.

Виното на Тиквеш” ја доби наградата во конкуренција од над 1.000 розе вина. На овој реномиран и високо специјализиран натпревар за розе вина се натпреваруваа винарници од 28 земји од светот, а најбројни беа винарниците од Франција, Шпанија и Италија, како и од Јужна Америка.
Квалитетот на вината го оценуваше стручно жири од 65 претставници од 18 различни држави со долга винска традиција.

“Тиквеш” беше единствената винарница од Македонија и регионот која доби награда на ова натпреварување. Од вкупните произведени количини на виното Розе класик” на Тиквеш”, околу 20% се пласираат на домашниот пазар, а останатите 80% се извезуваат. Во 2012 година продадени се 227.500 шишиња од ова вино.

Најновите истражувања на пазарот покажуваат дека розе вината се меѓу најтрендовските” вина во светот во последните дваесет години. Во време на криза кога продажбата на вино се намали, сегментот на розе виното остана стабилен и без никакви последици.

Три вина на “Тиквеш” добија и награди на регионалниот вински фестивал “Вино Балканика”, што се одржа во Велико Трново во Бугарија. Во конкуренција на вина од Романија, Турција, Бугарија, Грција и Македонија, виното Темјаника Спешл Селекшн 2012″ беше наградено со злато, а сребрен медал добија црвеното вино Барово” 2011 и Ркацители Спешл Селекшн” 2012.

Извор: vecer.com.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

5 comments

  1. 853474 106175You ought to take part in a contest for among the best blogs on the internet. I will suggest this internet web site! 775256

  2. 63944 514778Hey There. I discovered your weblog employing msn. That is a quite smartly written write-up. I will make certain to bookmark it and come back to read much more of your valuable information. Thanks for the post. I will surely return. 379744

  3. 741188 836211Yeah bookmaking this wasnt a risky decision outstanding post! . 636371

  4. 496181 39710Thank you for your very great info and feedback from you. car dealers san jose 681750

  5. 616885 70888Quite nicely written story. It will likely be valuable to everybody who utilizes it, as nicely as myself. Maintain up the great work – i will undoubtedly read far more posts. 435245

Leave a Reply

Your email address will not be published.