Почетна / Агроекономија и агробизнис / Србите се потепаа по македонската ајварка

Србите се потепаа по македонската ајварка

Викендов на кумановскиот пазар вриеше од граѓани на јужна Србија кои не само што се снабдуваа со месо и сувомеснати производи по цени кои се дури и за 30% пониски од оние во Србија, туку купуваа и кондиторски производи, сирење, кашкавал, козметички и хигиенски производи, но и вреќи црвен пипер за да прават ајвар.

 

Македонија станува регионален шопинг центар. Земјава е омилена дестинација на нашите северни, јужни, источни и западни соседи, бидејќи секој викенд од нив има наплив од еднодневни шопинг тури во македонските погранични градови.

Причините за ваквите состојби се лоцираат во кризата и скапата храна што е резултат на сушата и климатските промени, кои пак, предизвикаа да се намали родот на земјоделските производи и пченицата како основен извор за лебното брашно.

Кумановскиот пазар е пример за тоа. Викендов на кумановскиот пазар вриеше од граѓани на јужна Србија кои не само што се снабдуваа со месо и сувомеснати производи по цени кои се дури и за 30% пониски од оние во Србија, туку купуваа и кондиторски производи, сирење, кашкавал, козметички и хигиенски производи.

Во екот на зимниците Србите купуваат и црвени пиперки што е очигледно дека нашите северни соседи оваа зима ќе јадат ајвар од македонски пиперки. Добар дел од српските купувачи се снабдуваат и со готова конзервирана зимница. Има и такви на кои купувањето храна од кумановскиот пазар им носи заработувачка, оти тие потоа на пазарите во Врање, Сурдулица, Прешево и Бујановац ги препродаваат нашите производи за нивните сограѓани кои не се во можност да патуваат.

Српските медиуми деновиве информираат дека во градовите на јужна Србија врие од македонски производи и дека тие се ценети и барани од српските купувачи заради нивниот стандарден квалитет, но и поволната цена.

Слична е сликата и во јужниот дел на Македонија. Грчки соседи не само што купуваат храна од Гевгелија, Богородица и Битола, тие користат многу медицински и стоматолошки услуги оти тие за нив се по екстра цени кои се повеќе од 50% поевтини од оние што се нудат во нивната земја.
-Гркинките се разубавуваат во козметичките студија, користат разни третмани за слабеење, маникир и прават свечени фризури – вели една сопственичка на козметички салон од Гевгелија. Таа ни посочи дека многу грчки невести се подготвуваат за највеселиот ден токму во гевгелиските салони, бидејќи за нив цените се речиси смешни, а во Грција чинат цело мало богатство.

Аптеките во Куманово, Крива Паланка, Благоевград ги празнат српските и бугарските државјани коишто доаѓаат специјално да ја обезбедат својата месечна терапија по поевтини цени. Некои од лековите во Македонија се дури за 30% поевтини од оние во Бугарија и Србија. Недостатокот на онколошки препарати во Србија ги наведе граѓаните од соседните држави да доаѓаат во Македонија за да се обезбедат со лекови коишто за нив живот значат.

Социолозите, сепак, на оваа појава гледаат поинаку. Тие предупредуваат дека иако границите се отворени и нормално е граѓаните да купуваат храна кај соседите кога има поголема разлика во цените, но сепак треба да се има една доза на мерка.
-Во вакви ситуации сметам дека државата треба да најде начин оваа појава да ја стави под контрола, бидејќи може да се случи македонското население да остане без храна. Ако државата дава субвенции во земјоделскиот сектор за да се произведе поевтина храна, тоа значи дека треба да го заштити македонскиот консумент, оти храната не ја имаме во неограничени количини и неа може и да ја смени – укажува професорот-социолог Илија Ацевски.

Тој нагласува дека треба да се најде соодветен модел од страна на државните институции кои ќе стават ред храната да не се злоупотреби и да се шверцува, оти во вакви ситуации не станува збор за извоз. Професорот потсети дека пред десетина години имало обратна ситуација – кога македонски граѓани пренесувале храна од Бугарија и тогаш бугарската царина не дозволувала без мерка да се изнесува храна од нивната држава.

Според податоците на Државниот завод за статистика, од јануари до август годинава бројот на странски туристи во земјава е зголемен за 10,5 % во однос на истиот период лани. Но бројот на ноќевањата на странските туристи во истиот период е зголемен за 7,2% што само потврдува дека значителен број од овие туристи се оние кои што границата ја поминуваат транзитно за шопинг тури и истиот ден се враќаат во матичната држава.

Валентина МАРЈАНОВИЌ

Извор: http://vecer.com.mk/?ItemID=25EFC067DB69D648918A20AD2A4F5664

Check Also

АгриМК на Агробизнис форум 2012

AIESEC Скопје во соработка со Факултетот за земјоделски науки и храна по вторпат организира тридневен …

35 comments

 1. hello there and thanks for your info – I have certainly picked up something new from proper here. I did on the other hand experience some technical issues the use of this web site, as I experienced to reload the site a lot of instances previous to I may just get it to load correctly. I were brooding about in case your web hosting is OK? Not that I’m complaining, but sluggish loading cases occasions will sometimes have an effect on your placement in google and can damage your quality ranking if ads with Adwords. Anyway I’m adding this RSS to my e-mail and could glance out for a lot more of your respective intriguing content. Make sure you update this again soon..

 2. Hey! This is my very first comment on this site so I simply wanted to give a quick hello and tell you I genuinely enjoy reading your articles. Can you recommend other blogs that go over Arvind Pandit Kansas? I’m as well really keen on this! Thanks!

 3. You are totally right, I would like to know new information on that subject! I’m also curious about happy new year messages since I consider it really is quite unique now. Thanks!

 4. 568087 553207hey was just seeing should you minded a comment. i like your web site and the theme you picked is super. I is going to be back. 480329

 5. 82958 50998I also recommend HubPages itself, and Squidoo, which is comparable. 81280

 6. 675871 115939I genuinely like reading through and I feel this site got some genuinely utilitarian stuff on it! . 945698

 7. I came right here from some other web page on the subject of free facetime and imagined I might look at this. I adore the things I see thus now I”m following you. Looking towards exploring your website back again.

 8. I love what you people are now up to. Such smart work and exposure! Continue the amazing work guys, I have you on online marketing site.

 9. There is terrific changes on the design of the page, I definitely like this! My own is regarding wireless door intercom and there are quite a lot of stuff to be done, I’m still a beginner in website development. Thanks!

 10. You actually make it appear really easy with your presentation but I in finding this matter to be actually one thing that I think I might by no means understand. It kind of feels too complicated and very huge for me. I’m looking forward for your subsequent post, I will attempt to get the cling of it!

 11. Hello. I recently noticed this site and I truly enjoy it. I also always like to focus on wifi router settings from time to time. Good to be here, many thanks!

 12. I enjoy the things you dudes are up to. This kind of great effort and visibility! Keep up the very good effort friends, I have incorporated you on more followers on instagram webpage.

 13. Hiya, I am really glad I have found this info. Nowadays bloggers publish just about gossips and net and this is actually annoying. A good web site with interesting content, that’s what I need. Thanks for keeping this website, I will be visiting it. Do you do newsletters? Cant find it.

 14. I am interested to know what blog system you have been utilizing? I’m experiencing a few small security difficulties with the most recent website dealing with movies and I’d like to find something far more secure. Are there any suggestions?

 15. Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog article or vice-versa? My site discusses a lot of the same subjects as yours and I believe we could greatly benefit from each other. If you’re interested feel free to shoot me an email. I look forward to hearing from you! Awesome blog by the way!

 16. You are certainly right and I understand you. When you wish, we can as well talk regarding how to play pokemon go, a thing which intrigues me. The website is really great, take care!

 17. I would really enjoy to know new information on this issue! I am as well interested in top medical malpractice lawyers as I think it really is quite trendy now. Keep it up!

 18. Howdy, what do you feel with regards to ethereum price? Very trendy issue, huh?

 19. Hello there, what do you feel about mowers for sale? Really impressive matter, isn’t it?

 20. I felt wonderful reading this info and I believe you’re absolutely right. Tell me in the event that you are curious about how to watch movies online, that’s my major expertise. I’m hoping to see you soon, take care!

 21. I frequently read through your site content attentively. I’m also focused on canon installation software, you might talk about that from time to time. Have a great day!

 22. You are certainly right, I’d really like to learn even more on the subject! I’m as well fascinated by bitcoin bank account since I think it’s quite cool at the moment. Thanks.

 23. I’m definitely loving the theme of your blog. Do you face any web browser compatibility issues? Some of the website readers have complained regarding my forwarding agent website not working appropriately in Internet Explorer yet seems excellent in Opera. Do you have any solutions to aid repair that situation?

 24. I was talking to a friend of my own around this info and also regarding international shipping rates as well. I think you made some very good points on this page, we’re also excited to find out more information from you.

 25. 585203 28281cleaning supplies ought to have earth friendly organic ingredients so that they do not harm the environment 257436

 26. 31561 355723Amaze! Thank you! I constantly wished to produce in my internet website a thing like that. Can I take element of the publish to my weblog? 509432

 27. My family and I certainly love your website and find the vast majority of the blogposts to be precisely what I’m looking for. Do you offer people to write content material for you? I wouldn’t mind producing a post about free movies online or on many of the topics you’re posting about on this site. Great internet site!

 28. 535455 118385you use a wonderful weblog here! do you wish to earn some invite posts on my small weblog? 742692

 29. I discovered your weblog website on google and examine just a few of your early posts. Continue to maintain up the superb operate. I simply additional up your RSS feed to my MSN News Reader. Looking for forward to studying more from you later on!…

 30. Hi, you are definitely correct. I frequently go through your articles thoroughly. I’m furthermore curious about oral hygiene, maybe you could write about this sometimes. I’ll be back.

 31. I felt wonderful reading this info and I think you’re 100 correct. Inform me if perhaps you’re thinking of websites to watch movies, that is my principal competence. I really hope to hear from you soon, bye for now!

 32. Enjoyed every bit of your blog.Thanks Again. Fantastic.

 33. Wow! This can be one particular of the most helpful blogs We’ve ever arrive across on this subject. Actually Great. I am also an expert in this topic so I can understand your effort.

 34. My partner and I certainly love your site and find a majority of the content to be just what I’m looking for. Would you offer other people to write articles for you? I would not mind publishing a post relating to websites to watch movies or even on a number of the subjects you write about on this website. Nice page!

Leave a Reply

Your email address will not be published.