Почетна / Вести Свет / Србија воведува заштитни царини за увоз на земјоделски производи

Србија воведува заштитни царини за увоз на земјоделски производи

Владата на Србија одлучи од 1 јануари следната година да воведе плаќање на посебен надомест за увоз на одредени земјоделски производи поради заштита на домашниот аграр.

Одлуката ги опфаќа сите видови на месо, колбаси, млеко, јогурт, масло, маргарин, сите видови на сирење, јајца и компир. На овој список се и разни видови на смрзнат и свеж зеленчук, грозје, јаболки, кајсии, сливи и друго овошје, конзервирани производи од месо, шеќер, супа, шорба, ракија, алкохолни пијалоци, тутун…

Од Министерството за земјоделство на Србија велат дека износот за посебните давачки зависи од видот на производите кои се увезуваат, а највисоката ќе биде од 0,7 евра за килограм на сите видови  сирење. 

„Заштитните царини за земјоделските производи ќе се плаќаат, според трговскиот договор со ЕУ до 2014 година, но проблем за конкуретноста на српските производи не е цената, туку малата продуктивност“, смета претседателот на Стопанската комора на Србија, Воислав Станковиќ.

Извор: http://kurir.mk/svet/region/97155-Srbija-voveduva-zastitni-carini-za-uvoz-na-zemjodelski-proizvodi

Check Also

Пченицата поскапе во Бугарија, ние увезуваме српска по стара цена

Цената на пченицата во Бугарија последниве десетина дена расте и е повисока за 4,6 отсто. …

6 comments

  1. 256499 754756I admire your piece of function, regards for all the intriguing posts . 888017

  2. 842730 434901In fact your creative writing abilities has inspired me to get my own web site now. Really the blogging is spreading its wings fast. Your write up is a good example of it. 660493

  3. 487433 418016Sweet web web site , super layout, real clean and utilize pleasant. 448489

  4. 705808 279011Aw, this really is an incredibly nice post. In thought I would like to put in place writing like this moreover – spending time and actual effort to create a great article but exactly what do I say I procrastinate alot by means of no indicates appear to get something accomplished. 244825

  5. 806596 483708I like this web site really a lot so a lot amazing information. 687672

  6. 779250 230805i would need to make much more christmas cards becuase next month is december already- 93341

Leave a Reply

Your email address will not be published.