Почетна / Вести Македонија / Спалени лозови и овошни садници со сомнителен квалитет во Неготино

Спалени лозови и овошни садници со сомнителен квалитет во Неготино

Лозови и овошни садници и подлога за овошни садници беа спалени вчера на депонијата кај Неготино откако Државниот инспекторат за земјоделство преку контрола во акредитирана лабораторија, констатира дека се работи за садници со сомнителен квалитет.

Директорот на Државниот инспекторат Румен Стаменов, појасни за новинарите дека се работи за 5.500 парчиња садници кои се спалуваат оти се проблематични.
– Тие беа заразени со вирус на шарка кој е карантински штетник и мора да се уништи. Местото каде што стоеја додека траело испитувањето исто така ќе биде соодветно третирано. 5.050 садници лозова сорта мускат хамбург има економски штетник или вирус на свиткувачот на листот на виновата лоза кој придонесува за помали приноси кај лозите, па со записник се вратени на производителот во Србија – рече Стаменов.

Дополнително, информира ќе бидат уништени илјада садници во Крива Паланка и во Скопско во наредните неколку дена.

Стаменов најави дека се продолжува со контролите бидејќи од Република Србија се појавија садници со сомнителен квалитет па мора задолжително да се проверува стоката која доаѓа од таму.
– Сево ова е всушност една пратка и се случува прв пат откако сум јас директор иако земјоделците кажуваат дека сомнителни садници имало и порано, но не се реагирало. Ветивме дека семето, садниот материјал, вештачките ѓубрива и пестицидите постојано ќе ги контролираме и тоа го правиме. Ќе бидеме ригорозни кон сите кои ќе се обидат да го изиграат нашето законодавство – изјави Стаменов.

Тој најави дека денеска во Битолско ќе се одземат 100 тони вештачко ѓубриво кое не соодветствува на декларираните особини за квалитет, а ќе биде предадено во Агенцијата за одземен имот. Потсети дека во изминатиот период беа одземени и пестициди кои не се дозволени за употреба, а кои исто така завршија во Агенцијата.

Според него, сега се вршат темелни контроли на земјоделските аптеки особено големите увозници со цел да се почитуваат законите. Стаменов апелираше до земјоделците доколку забележат пестицид со поминат рок, а предеклариран, да се јават во Инспекторатот кој покрај редовните ќе изврши вонредна контрола. Инспекторатот ги има зајакнато контролите на граничните премини.
Претставникот на земјоделците, Ефтим Шаклев, посочи укажа на тоа дека доколку пестициди отишле во промет илјадници хектари земјоделска површина, како што рече, ќе беа третирани со неисправни хемиски препарати.
– Добро е што им се застанува на патот на шверцерите кои со продажба на неисправни семиња, садници, ѓубрива и пестициди остваруваат големи профити на грбот на земјоделците. Тоа е мафијата во земјоделството. Инспекторатот ја врши својата работа, но во иднина и правните служби треба да направат се за виновниците да бидат соодветно казнети – изјави Шаклев.

Извор: vecer.com.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

9 comments

  1. 229797 3975Great V I should definitely pronounce, impressed with your web site. I had no trouble navigating through all the tabs as well as related information ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. 50789

  2. 79597 648152I like the valuable info you give in your articles. Ill bookmark your weblog and check once again here often. Im quite certain Ill learn lots of new stuff right here! Finest of luck for the next! 378126

  3. 789010 6323Absolutely pent topic matter, appreciate it for selective information . 460557

  4. 225612 163658Generally I try and get my mix of Vitamin E from pills. Even though Id truly like to through a fantastic meal strategy it can be rather hard to at times. 396931

  5. 784052 565896Some genuinely wonderful info , Gladiola I detected this. 806794

  6. 381824 79383Normally I do not learn post on blogs, nonetheless I would like to say that this write-up very pressured me to take a look at and do so! Your writing style has been surprised me. Thank you, quite fantastic post. 619561

  7. 206814 615136My plate is real full and your tryna give me much more food, boy what the fuck is wrong wit you?!|guruisthebomb| 319359

  8. 594026 838425I genuinely treasure your function , Great post. 315402

  9. 147266 412926Fantastic internet site you got here! Please keep updating, I will def read more. Itll be in my bookmarks so far better update! 774785

Leave a Reply

Your email address will not be published.