Почетна / Занимливости / Шокантно: кое е најздравото месо на светот?

Шокантно: кое е најздравото месо на светот?

Научниците од Пекинг задолжени за кинеската вселенска програма, го анализирале месото во обид да најдат најсоодветно месо за своите астронаути. Резултатите се шокирачки.

Имено, тие откриле дека најздраво е месото на гасеницата којашто живее на дудинката. Тоа содржи повеќе амино киселини отколку сојата, повеќе цинк отколку семките од тиква и повеќе протеини од полжавите.

Во само 450 грама од ова месо ја има дневната доза на витаминот Б12, а исто така ова месо има најниска застапеност на заситени масти.

Одгледувањето на овие гасеници се врши во еколошки услови и на поголема оддалеченост од други животни, а науниците велат дека имаат вкус исто како октоподот.

Можеби навистина е здрво, но сепак, најдобро би било да се држиме до нашата кујна. Би се осмелиле ли да пробате?

Извор: http://kurir.mk/magazin/zivot/90998-Sokantno-Koe-e-najzdravoto-meso-na-svetot

Check Also

Задолжително купете една од овие билки за свеж воздух во домот

Колку и да се грижиме за хигиената во нашиот дом, во него сепак постојат отрови …

6 comments

  1. Your home is valueble for me. Thanks!…

  2. Greetings. I recently saw this site and I honestly love it. I always like to chat about Arvind Pandit sometimes. Good to be here, thank you!

  3. Thank you so much for discussing the idea, I bookmarked the webpage. I’m furthermore trying to find tips on bluestacks download for windows 10, have you any idea where I could come across a thing like this? I’ll be back in a little while!

  4. I always go through your posts thoroughly. I am furthermore fascinated with vshare pro download, you might talk about that occasionally. Good bye.

  5. Greetings! This is my first comment on this site so I really wanted to say a quick shout out and say I genuinely enjoy reading through your articles. Can you recommend other blogs which go over 9apps for Windows? I am likewise quite intrigued by that! Thank you!

  6. 668966 509518Hi, you used to write superb articles, but the last several posts have been kinda boring I miss your super writing. Past several posts are just a bit out of track! 766334

Leave a Reply

Your email address will not be published.