Почетна / Вести Македонија / Со секси музика ги осеменуваме свињите, а со Боб Марли ги храниме прасињата

Со секси музика ги осеменуваме свињите, а со Боб Марли ги храниме прасињата

Во селото Белчиште во близината на Охрид од јуни минатата година почна со работа свињарската фарма Папу која е специјализирана за одгледување свињи-мајки од расата “јоркшир” од светски познатата компанија Топигс генетика. За да бидат продуктивни, да растат побрзо и да бидат послушни, тие имаат посебни услови за одгледување, како што е на пример слушање на музика.

Во време кога здравата храна станува поретка и многу често се запрашуваме колку е безбедно и еколошки чисто јадењето кое го јадеме, веќе неколку месеци во Македонија функционира фармата Папу на која се одгледуваат здрави свињи-мајки.
На фармата на Папу свињите се одгледуваат со голема љубов, ги имаат највисоките стандарди за хигиена, а она што е најинтересно, секојдневно слушаат музика.
Вечер имаше можност прв да ја посети фармата и да се увери на стандардите и начинот на одгледување на оваа раса на свињи. За втор пат е во Македонија и тука е веќе 14 години. И она што го видовме не остави без здив.

Не пречека сопственикот Перо Мароски кој со години наназад е познат скопски угостител. Тој вели дека пред неколку години решил да изгради фарма која ќе биде во чиста и еколошка средина и на нејзе ќе се одгледуваат здрави животни по највисоки стандарди. Во комуникација со професорот Владо Вуковиќ од Земјоделскиот факултет во Скопје, започнал да го реализира неговиот план за изградба на фарма за одгледување на свињи-мајки од расата “јоркшир” од светски познатата одгледувачка компанија Топигс.

Секако изградбата на фармата, а притоа со запазување на сите потребни стандарди за одгледување на свињите му било потребно знаење кое го добил, посетувајќи неколку фарми во регионот и во Европа, коишто се слични како оваа што сега тој ја изградил во Белчиште. И, конечно, во јуни минатата година откако успеал да ја заврши изградбата на фармата, набавил 52 чисторасни свињи од расата “јоркшир” во фармата која е специјализирана за одгледување на високо квалитетни свињи-мајки.

Друг аспект е тоа што иако инвестицијата за фармата е прилично поголема, бидејќи се работи за специфичен начин за одгледување и висок здравствен статус, трошоците се многу помали, и од аспект на исхрана и од аспект на здравствената заштита бидејќи потребата за превентива и куратива се многу помали и следствено трошоците за таа цел.
– Овие свињи-мајки се врв во генетиката во светот и се со висок потенцијал за репродукција. Резултатите коишто ги постигнавме досега се прилично добри и ние сме многу задоволни. Иако ова е само почеток и е краток период од реализација на инвестицијата, скромно објаснува сопственикот на фармата.

Колку си подобар со животните, толку повеќе те слушаат
Фармата која се наоѓа на 800 метри надморска висина, опкружена со шума и чист воздух на прв поглед воопшто не изгледа како сите свињарски фарми кои многу често ги препознаваме по миризбата која ја создаваат.
– Вкупната инвестиција во изградба на објектот и набавка на свињите изнесува околу 600.000 евра. Се решив на овој чекор бидејќи сакав да направам нешто што никој досега не го направил во Македонија, а воедно ќе ги подигне стандардите на оваа индустрија. И во ниту еден момент не се посомневав во успехот, објаснува Мароски. Иако тој вели дека се уште е рано да се зборува за резултатите, сепак е воодушевен од она што го постигнале. Вели дека најголема заслуга за тоа има третманот кој овие животни го добиваат на фармата.
– Животните ги третираме со музика и на тој начин овозможуваме спокојна атмосфера за нив. Им пуштаме Боб Марли за да јадат повеќе, им пуштаме секси музика кога се осеменуваат, а кога се опрасуваат им пуштаме музика за медитирање бидејќи на тој начин се смируваат, вели сопственикот во шега.

Во моментот кога ние пристигнавме на фармата слушаа изворна македонска музика.
Она што беше специфично е тоа што оваа фарма освен сопственикот и двајца работници, нема други посетители. Условите за да се влезе во фармата каде што се одгледуваат животните се многу строги и не е дозволен пристап на други луѓе, освен ако не се претходно дезинфицирани и во изминатите три дена не биле во контакт со други животни.
– Максимално се грижиме за условите на фармата, не сакаме да направиме ниту еден чекор кој би бил штетен за продуктивноста и за здравјето на животните, потенцира Мароски.
Официјалната промоција на фармата ја најавува за втората половина на април кога ќе бидат посигурни во остварените резултати.

Фармата Папу е дел од големото семејство Топигс
Фармата Папу која почна со работа во јули 2013 година во договор со дистрибутерот на Топигс генетика, фирмата Еуроген од Скопје, Топигс Хелас од Атина изврши увоз на 52 чисторасни грла од расата “јоркшир”.
Внесеното стадо назимки за приплод е пристигнато од СПФ стадо (Специфиц патхоген фрее – слободно од специфични заболувања) или стадо со висок здравствен статус од официјално регистриран генетски нуклеус на фирмата Топигс Интернационал.

Во наредниот период ова чисторасно стадо, односно фармата Папу очекува официјално регистрирање според законот за сточарство на Македонија во регистарот на признати организации за одгледување на добиток за приплод при Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство на Македонија. По овој период фармата ќе може да им понуди на домашните свињарски фарми назимки за приплод со висок генетски и здравствен статус. По завршување на законскиот карантин фармата започна со редовна работа и постигнатите резултати до сега ветуваат исклучително високо ниво на резултати во производството. Во однос на стандардите на работа, спроведувањето на селекциските методи и технологијата за производство Фармата Папу е веќе дел од големото семејство на фармите за одгледување во мултинационалниот систем на Топигс Интернационал со седиште во Холандија.

Извор: vecer.com.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

22 comments

 1. 818859 644226Thank you for sharing with us, I believe this site genuinely stands out : D. 521442

 2. 273820 741569That is some inspirational stuff. Never knew that opinions could be this varied. Be certain to maintain writing. 982953

 3. 577620 96721Satisfying posting. It would appear that lots of the stages are depending upon the originality aspect. Its a funny thing about life if you refuse to accept anything but the most effective, you extremely often get it. by W. Somerset Maugham.. 356274

 4. 211926 36131Hey i just visited your website for the first time and i really liked it, i bookmarked it and will be back 273114

 5. 525749 158255Having read this I thought it was extremely informative. I appreciate you taking the time and effort to put this write-up together. I once once more locate myself spending way to significantly time both reading and commenting. But so what, it was nonetheless worth it! 636040

 6. 637942 514861This really is how to get your foot inside the door. 725312

 7. 819237 377900There is noticeably a bundle to comprehend about this. I assume you produced specific good points in functions also. 302437

 8. 519250 624441You really really should experience a tournament for starters with the finest blogs online. Let me recommend this excellent website! 937599

 9. 789088 183200Id must verify with you here. Which isnt something I often do! I enjoy studying a publish that can make men and women think. Also, thanks for permitting me to remark! 578287

 10. 503370 565826Whoah this weblog is magnificent i truly like reading your articles. Keep up the good paintings! You realize, a lot of persons are looking round for this details, you could aid them greatly. 58206

 11. 770486 545658Fascinating, but not perfect. Are you going to write more? 608124

 12. 240718 815117Aw, it was a quite great post. In concept I would like to devote writing such as this furthermore,?C spending time and specific function to produce a great post?- nonetheless so what can I say?- I waste time alot and never at all seem to obtain one thing completed. 222365

 13. 79103 595145Spot ill carry on with this write-up, I truly think this internet site requirements a terrific deal a lot more consideration. Ill oftimes be once a lot more to see far a lot more, many thanks that info. 896554

 14. 228621 252661Discover how to deal with your domain get in touch with details and registration. Recognize domain namelocking and Exclusive domain name Registration. 491363

 15. 660290 898929Thank you for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do some research on this. We got a grab a book from our region library but I feel I learned more clear from this post. Im quite glad to see such superb info being shared freely out there. 229006

 16. 421270 52438Glad to be one of many visitants on this awful web website : D. 356591

 17. 354196 462523The electronic cigarette makes use of a battery and a small heating aspect the vaporize the e-liquid. This vapor can then be inhaled and exhaled 726289

 18. 890217 559697Glad to be 1 of a lot of visitants on this awing internet web site : D. 89010

 19. 76737 642001I was searching for this. Actually refreshing take on the information. Thanks a lot. 489559

 20. 578582 754604Its like you read my mind! You appear to know so considerably about this, like you wrote the book in it or something. I think which you can do with some pics to drive the message home a bit, but rather of that, this really is great weblog. A wonderful read. Ill surely be back. 637521

 21. 29191 787930I got what you mean , saved to bookmarks , very decent site. 1589

 22. 441615 949655I like the way you conduct your posts. Hmm 375826

Leave a Reply

Your email address will not be published.