Почетна / Вести Македонија / Со продажба на земјоделско земјиште ќе се заштитат концесионерите

Со продажба на земјоделско земјиште ќе се заштитат концесионерите

Законот за продажба на државно земјоделско земјиште се носи по барање на земјоделците и со него се заштитуваат концесионерите кои во моментот користат државно земјоделско земјиште.

Вака заменик-министерот за земјоделство Зоран Коњановски на собраниската комисија и пред земјоделските здруженија и асоцијации го презентираше законското решение кое овозможува земјоделците да го откупат државното земјоделско земјиште кое го имаат закупено.
– Предмет на продажба е земјоделско земјиште кое не е под договор и за кое концесионерот ќе даде согласност тоа да се продава. Почетната цена на земјиштето ќе се утврдува од страна на Бирото за судски вештачења, а продажбата ќе биде јавна и транспарентна. Земјоделците ќе имаат можност да го откупат земјиштето во готово или на рати во период од пет години со можност за негово продолжување на уште пет години – појасни Коњановски. Дел од земјоделците сметаат дека законот треба да се донесе, но под јасни и прецизни услови, додека други побараа негово повлекување бидејќи, како што рекоа, финансиски не се подготвени да го откупат земјиштето кое го зеле под концесија. Сите се согласни дека рокот од пет години за отплата на земјиштето е премал и оти не треба да се дозволи негова пренамена во градежно земјиште. Согласни се и дека при утврдувањето на цената за продажба на земјиштето треба да се води сметка и за неговата местоположба, инфраструктура. Повлекување на законот побараа пратениците од опозицијата бидејќи, според нив, законот не нуди заштита на малите земјоделци кои ќе останат без земја.

Извор: vecer.com.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

7 comments

  1. 789857 404363I want going to comment as this posts a bit old now, but just wanted to say thanks. 710928

  2. 507339 566331I like this weblog so significantly, saved to fav. 773243

  3. 159005 632115I adore reading and I conceive this site got some genuinely utilitarian stuff on it! . 717409

  4. 531598 849136Youre so cool! I dont suppose Ive learn something like this before. So nice to search out any person with some exclusive thoughts on this topic. realy thank you for starting this up. this web site is one thing thats necessary on the net, someone with a bit of originality. valuable job for bringing something new to the internet! 315407

  5. 421355 628461The great intreguing articles maintain me coming back here time and time once more. thank you so much. 261693

  6. 409499 865219Most heavy duty trailer hitches are designed employing cutting edge computer aided models and fatigue stress testing to ensure optimal strength. Share new discoveries along with your child and keep your child safe by purchasing the correct style for your lifestyle by following the Perfect Stroller Buyers Guideline. 835172

  7. 992139 648835Just a smiling visitor here to share the enjoy (:, btw outstanding layout. 748324

Leave a Reply

Your email address will not be published.