Почетна / Вести Македонија / Со новите вински брендови освојуваме нови странски пазари

Со новите вински брендови освојуваме нови странски пазари

Од винарските визби велат дека за влез и освојување на кој било пазар најважен е квалитетот на виното, количината на производот кој може да се понуди како и бизнис соработката со странските пазари.

Виното е еден од производите на нашата земја кои имаат голем извозен потенцијал и за него е потребно знаење и голема креативност, особено во градењето на стратегии за настап на странските пазари. Македонските винарници најголем дел од виното го извезуваат на регионалните пазари, но во последните неколку години се повеќе може да се најде на кинескиот, американскиот и рускиот пазар.

Тоа го покажуваат и последните податоци од Министерството за земјоделство според кои во првите девет месеци извозот на вино во шишиња во Германија, кој е најголем пазар на македонското вино, е зголемен за 6,5 пати по количина и 4,5 пати по вредност, на кинескиот пазар кој допрва се освојува, за скоро пет пати по количина и 2,5 пати по вредност, а на рускиот пазар кој има голем потенцијал за македонската винска индустрија, пет пати по количина и 3,5 пати по вредност.

Од винарските визби велат дека за влез и освојување на кој било пазар најважен е квалитетот на виното, количината на производот кој може да се понуди како и бизнис соработката со странските пазари. Велат дека тежок е патот на една македонска винарница за пробивање на странски пазар и затоа неопходно е здружување, пред се кога се работи за големи пазари.
Од Винарската визба Тиквеш која пред две недели почна извоз на пазарот во Велика Британија велат дека високиот квалитет на виното и гаранција дека тој квалитет, од берба во берба, нема да отстапува од дефинираните рамки и расположливите количини на пазарот каде што се пласира се клучните компоненти што треба да ги исполни една винарница во намерата да освои нов пазар.
-Винската индустрија е специфична во поглед на начините и стратегиите за освојување на пазарите. Секој пазар има свои карактеристики кои можат да имаат влијание врз начинот на кој треба да му пристапиме како производители. Тие специфики потекнуваат во голем дел од степенот на развој на винската култура и преференците на потрошувачите. Рускиот, а посебно кинескиот пазар, имаат огромен капацитет за апсорпција на квалитетни вина, но истовремено и винската култура која се уште се развива, што претставува своевидна пречка кон вината кои доаѓаат од региони надвор од Франција или Италија. Значи, главниот предизвик е како успешно да се промовира македонското вино, како висококвалитетно вино со приказна која ќе има значење за потрошувачите на овие пазари, вели Катерина Костовска, менаџер за извоз во винарската визба Тиквеш. Таа потенцира дека Тиквеш како најголема винарница во овој дел на Европа има капацитет, разновидност на портфолиото и квалитет за да одговори на потребите на најпребирливите пазари.
-Се разбира, во нашата индустрија важи и правилото заедно сме посилни” што упатува на потребата да настапиме на одредени пазари, како што се рускиот и кинескиот, заедно како здружени производители од Македонија, со што ќе бидеме доволно моќни да одговориме на сите барања и нарачки, а воедно ќе придонесеме за промоција на македонското вино во светот, за што се неопходни многу време, трпение и финансии, потенцира Костовска.

Од винарската визба Стоби, која е релативно нова, но успеа за кратко време да се пробие и на домашниот и на странските пазари, велат дека за освојување на нов пазар неопходно е исполнување на точно зацртани цели, напорна работа, секако квалитетен производ и бездруго одличен баланс на цената во однос на квалитетот што го нудите.
-Многу е тежок и трнлив патот на пробивање на која било македонска винарница на странските пазари како поединец. Оваа индустрија е поврзана со идентитетот и со препознатливоста на државата на дадениот пазар. Иако во регионот можеме да кажеме дека проаѓаме прилично добро, пред нас е сериозен предизвик да поработиме заеднички да се претставиме на странските пазари кои помалку знаат за нас и за нашата држава. Секако дека заедничкиот настап ќе значи и многу повеќе можности за сите нас за пробивање на странските пазари. Винариите од нашата асоцијација Вина од Македонија, веќе го прават тоа, низ заеднички промотивни настапи надвор од нашите граници, објаснува Дане Јованов, генерален директор на винарската визба Стоби. Според него, концептот на Стоби е продажба на флаширано вино, пред се на проширување на пазарите како и развој на брендот на тие пазари. Самото проширување на присутноста на винарницата на повеќе пазари значи раст за нас, така што можеме да кажеме дека растот на нашата продажба доаѓа од извозот во странските пазари. Во последните 2 години со многу труд и напор како и со квалитетот на нашите производи успеавме да ги освоиме пазарите на повеќе држави како во регионот така и надвор од него. Најголем раст ни бележат продажбите во државите во регионот, каде што македонското вино е добро препознатливо, вели Јованов и потенцира дека освен во Македонија, Стоби е присутна во Србија, Босна, Косово, Албанија, Словенија, Бугарија, Америка, Русија, Германија, Холандија, Република Чешка и Канада.
-Во финална фаза на старт сме во Хрватска и Црна Гора со што ќе го заокружиме регионот и како огромен предизвик кој ни престои во наредниот месец е влезот на пазарот во Велика Британија, како еден од најкритичните пазари за вино и првите испораки за Кина кои ни претстојат во наредниот месец до два. Имајќи предвид дека Македонија е мал пазар, нашата продажба со повеќе од 60% се базира на извоз на странските пазари, вели Јованов.

Според податоците од Министерството за земјоделство, согласно зголемената побарувачка, вкупниот извоз на вино европските пазари во првите девет месеци е повеќе од двојно зголемен споредено со истиот период минатата година, при што вкупно извезената количина на вино на светските пазари во првите 9 месеци на 2013 година изнесува 550.193 хектолитри, во вредност од 31,7 милиони евра.

Од тоа, во рамките на ЕУ како најзначаен пазар за извоз на македонското вино, извезената количина на вино во истиот временски период изнесува 313.666 хектолитри, во вредност од 15,3 милиони евра.

Согласно податоците за извоз на вино се забележува повеќе од двојно зголемување на извозот на вино во шишиња во земјите-членки на ЕУ, како по количина така и по остварената вредност, во споредба со истиот период лани.

Истовремено просечната цена за извоз на наливно вино во ЕУ е зголемена за 10,29 евра за хектолитар во споредба со истиот период минатата година.
На светско ниво, пак, забележително е зголемување на цената на виното од 11,57 евра за хектолитар, поради што, заклучно со 30 септември со извезени 73% од количините вино извезени во истиот временски период минатата година, остварени се 91% од девизниот прилив од истиот временски период во 2012 година.

Извор: vecer.com.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

69 comments

 1. There are actually terrific developments on the style of the page, I truly enjoy this. My website is dealing with Arvind Pandit and right now there are quite a lot of things to be done, I am still a rookie in internet site design. Thanks!

 2. 586607 166409Hello there! I could have sworn Ive been to this weblog before but following reading by means of some with the post I realized its new to me. Anyhow, Im surely happy I located it and Ill be book-marking and checking back often! 859077

 3. 44965 390817I always check out your blog and retrieve everything you post here but I never commented but today when I saw this post, I couldnt stop myself from commenting here. Fantastic post mate! 989732

 4. 992378 881337This web website is often a walk-through for all of the understanding you wanted concerning this and didnt know who ought to. Glimpse here, and you will totally discover it. 494096

 5. I frequently read your posts thoroughly. I’m likewise curious about door intercom system, you could talk about that sometimes. Bye.

 6. You are a very bright individual!

 7. Your means of telling all in this post is genuinely pleasant, all can without difficulty be aware of it, Thanks a lot.

 8. 351206 450238Flexibility means your space ought to get incremented with the improve in number of weblog users. 148413

 9. Our LGV (Large Goods Vehicle) HGV training is based in East London, and our LGV/ HGV courses are taught by qualified DVSA LGV & HGV trainers. LGV was formerly known as HGV, where it used to be referred to as HGV Class 2 (now called LGV Category C) and HGV class 1 (Now called LGV Category C+E).

 10. It’s actually a great and helpful piece of information. I’m glad that you shared this useful info with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

 11. I just arrived over here from some other website relating to 4k movies online and thought I should read this. I quite like what I see so now I am following you. Getting excited about finding out about the site again.

 12. Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog article or vice-versa? My site discusses a lot of the same subjects as yours and I believe we could greatly benefit from each other. If you’re interested feel free to shoot me an email. I look forward to hearing from you! Awesome blog by the way!

 13. I always read your content thoroughly. I am also fascinated with personal injury attorneys, maybe you could write about that from time to time. Have a good day.

 14. Very interesting points you have remarked, appreciate it for putting up.

 15. 971371 327292hi was just seeing in the event you minded a comment. i like your internet site and the thme you picked is awesome. I is going to be back. 958726

 16. Greetings! This is my very first reply on this site so I just wanted to give a quick hello and say I truly enjoy reading through your posts. Can you recommend other websites which deal with bitcoin exchange? I’m likewise truly fascinated by this! Appreciate it!

 17. Hello there I am truly excited I discovered your webpage, I basically discovered you by accident, while I was looking on Digg for self propelled lawn mower. Regardless I’m here now and would just like to say kudos for a marvelous blog post and the all round impressive website (I also love the theme/design), I don’t have sufficient time to browse it entirely at the minute however I have bookmarked it and even added your RSS feeds, so once I have the time I’ll be returning to browse much more. Make sure you do keep up the amazing job.

 18. 375586 832825Satisfying posting. It would appear that lots of the stages are depending upon the originality aspect. Its a funny thing about life in case you refuse to accept anything but the very best, you extremely often get it. by W. Somerset Maugham.. 282918

 19. 386588 845093In case you are viewing come up with alter in most of the living, starting point usually L . a . Weight reduction cutting down on calories platform are a wide stair as part of your attaining that most agenda. weight loss 287090

 20. 846236 594227Aw, this is an extremely good post. In thought I would like to put in place writing like this moreover – spending time and actual effort to create a excellent article but exactly what do I say I procrastinate alot by way of no indicates appear to get something accomplished. 295854

 21. 473192 877946Yours is actually a prime example of informative writing. I believe my students could learn a good deal from your writing style and your content material. I might share this article with them. 970772

 22. I am really interested to learn just what blog platform you’re working with? I am having a few small protection problems with my latest blog related to canon printer and scanner and I’d love to find something more secure. Do you have any strategies?

 23. 422880 56431somehow found your website when i was kind of stoned. very good read 751164

 24. Hey! This is my very first comment on your site so I simply wanted to say a fast hello and tell you I really enjoy reading through your posts. Can you recommend other sites that go over btc trade? I am also extremely intrigued by that thing! Thank you so much!

 25. I was speaking with a buddy of my own about this info and about fun games as well. I believe you made a number of good points in this article, we are looking forward to keep reading stuff from you.

 26. 107280 583567Wohh exactly what I was looking for, appreciate it for posting . 836508

 27. You’re certainly right and I definitely trust you. Whenever you wish, we could as well chat around freight charges, a thing that fascinates me. Your website is definitely awesome, regards!

 28. Hello! I recently saw this amazing site and I really like it. I also always like to speak about shipping estimate from time to time. Good to be around, thank you!

 29. freight forwarder thailand, freight forwarder bangkok

 30. I would like to say cool blog! This is so helpful! Please write more.

 31. 949059 670328I identified your weblog internet internet site on google and check a couple of of your early posts. Continue to sustain up the superb operate. I just further up your RSS feed to my MSN News Reader. Looking for forward to studying extra from you in a whilst! 281774

 32. Hey there I’m really glad I came across your website, I really encountered you by error, when I was searching on Yahoo for mesothelioma lawyer center. Nonetheless I am here right now and would just like to say many thanks for a incredible post and the all-round entertaining website (I also love the design), I do not have sufficient time to read it entirely at the moment though I have book-marked it and even added the RSS feeds, so once I have sufficient time I will be back to look over more. Please do continue the superb work.

 33. I would like to say cool blog! This is so helpful! Please write more.

 34. Hey there! This is my first comment on this site so I just wanted to say a fast hello and say I really enjoy reading through your posts. Can you recommend other websites that cover free movies? I am likewise particularly fascinated with that! Thanks a ton!

 35. I must show my thanks to the writer for rescuing me from this particular difficulty. Just after surfing around throughout the internet and coming across methods which were not beneficial, I assumed my life was gone. Existing devoid of the solutions to the difficulties you’ve fixed through your posting is a serious case, and the kind that would have adversely damaged my career if I hadn’t discovered your site. Your own capability and kindness in touching the whole lot was invaluable. I am not sure what I would’ve done if I had not come upon such a subject like this. I am able to at this time look ahead to my future. Thanks for your time so much for this specialized and effective help. I won’t think twice to suggest your web blog to any person who would need guide about this subject matter.

 36. I love the things you people are now up to. Such smart work and visibility! Keep up the awesome effort friends, I have included you on our oral hygiene web page.

 37. Enjoyed every bit of your blog.Thanks Again. Fantastic.

 38. I’m intrigued to learn which website system you’re working with? I am having a few slight protection challenges with our latest site related to free movie websites so I would like to find one thing much more secure. Do you have any solutions?

 39. I was wondering if you ever thought of changing the layout of your blog? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or 2 pictures. Maybe you could space it out better?

 40. I received these hair bundles https://www.youtube.com/watch?v=koiFnDsfNPU and they are the most effective current I have ever before gotten! they’re tremendous pleasant and soft and are very elegant too. I’m going to convey these everywhere I go!

 41. It was great to read this article and I think you’re 100 correct. Let me know in case you’re looking into how to watch free movies online, this is my principal expertise. I really hope to hear from you in the near future, cheers!

 42. 474853 818081Im not that much of a internet reader to be honest but your blogs actually good, keep it up! Ill go ahead and bookmark your website to come back down the road. Cheers 735438

 43. 617469 621901Id need to check with you here. Which is not something I usually do! I enjoy reading a post that will make folks believe. Also, thanks for allowing me to comment! 210324

 44. I really enjoy the article post.Really looking forward to read more. Really Great.

 45. 442597 824046More than and more than once more I like to think about this troubles. As a matter of fact it wasnt even a month ago that I thought about this extremely thing. To be honest, what could be the answer though? 269259

 46. 893017 142184Howdy! Would you mind if I share your weblog with my twitter group? Theres a lot of individuals that I think would genuinely enjoy your content. Please let me know. Thanks 384081

 47. 990131 598757I believe 1 of your commercials caused my internet browser to resize, you could nicely want to put that on your blacklist. 612321

 48. Thank you for this excellent article! I actually liked it.I’ll be sure to save this website and will come back in the future. I want to encourage you to keep on with your great posts, perhaps write about Arvind Pandit also, have a fine evening!

 49. Hello There. I found your blog the use of msn. That is a really well written article. I will be sure to bookmark it and return to read more of your useful information. Thanks for the post. I will definitely return.

 50. Thank you for this excellent article! I actually liked it.I’ll be sure to save this website and will come back in the future. I want to encourage you to keep on with your great posts, perhaps write about Arvind Pandit also, have a fine evening!

 51. Enjoyed every bit of your blog.Thanks Again. Fantastic.

 52. Enjoyed every bit of your blog.Thanks Again. Fantastic.

 53. Hello there, what do you think on the subject of how to watch free movies? Pretty neat topic, right?

 54. I always look over your articles attentively. I am furthermore fascinated by wealth generators, you could write about that occasionally. Bye bye!

 55. I’m impressed, I need to say. Really not often do I encounter a weblog that’s each educative and entertaining, and let me tell you, you might have hit the nail on the head. Your concept is excellent; the issue is one thing that not sufficient persons are talking intelligently about. I’m very glad that I stumbled across this in my search for one thing regarding this.

 56. I constantly go through your content thoroughly. I am furthermore thinking about more followers on instagram, maybe you might discuss that sometimes. Have a great day!

 57. Hello, what do you feel about jailbreak phone? Really awesome topic, huh?

 58. I am seriously loving the theme of your internet site. Do you face any kind of web browser compatibility issues? A few of my own blog readers have lamented about my commercial property for sale website not operating properly in Explorer though appears excellent in Firefox. Do you have any solutions to help correct that problem?

 59. We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your website offered us with valuable information to work on. You’ve done an impressive job and our whole community will be grateful to you. http://www.pagetraffic.in/awards.php

 60. Alexandre Dreyfus is the founder and CEO of Media Sports & Entertainment.

 61. Hey there. I just noticed this website and I really like it. I want to focus on forex robot from time to time. Good to be around, cheers!

 62. I really enjoy the article post.Really looking forward to read more. Really Great.

 63. I really enjoy the article post.Really looking forward to read more. Really Great.

 64. My friends and I unquestionably adore your website and find many of your posts to be just what I am in need of. Do you offer other people to write information for you? I wouldn’t mind publishing a post relating to graduate environmental science jobs or perhaps on most of the subjects you’re writing about on this page. Again, awesome site!

 65. Admiring the time and energy you put into your blog and thorough material you offer. It’s good to discover a website occasionally which is not the similar expired rehashed content. Great read! I’ve saved your site and I am including the RSS feeds to my movers & packers in mumbai page.

Leave a Reply

Your email address will not be published.