Почетна / Вести Македонија / Со намален ДДВ до поевтино месо и млеко

Со намален ДДВ до поевтино месо и млеко

Зголемен сточен фонд, поголемо производство на млеко и месо и зголемен извоз се само дел од очекувањата на земјоделците и економистите од намалувањето на данокот на додадена вредност за сточната храна од 18 на 5 отсто.

Според нив, поевтинување на сточната храна, адитивите за сточна храна и на живиот добиток за 13 отсто значително ќе го поттикне развојот на земјоделството и конкурентноста на сточарското производство. Експертите објаснуваат дека резултати не треба да очекуваме веднаш. Според нив, благодатите од намалениот ДДВ ќе бидат видливи за неколку години. Во Министерството за земјоделство велат дека намалувањето на ДДВ е долгогодишно барање на земјоделците. Според нив, оваа мерка уште повеќе ќе го зголеми производството на сточната храна, која сега е увозно зависна, но за краток период сите земјоделски обработливи површини ќе се користат за производство на сточна храна.

– Дополнително ќе се мотивира секторот во кој се преработуваат земјоделските производи за сточна храна. И дополнително ќе има ефект во одгледувањето стока и производството на месо и млечни производи што ќе бидат повеќе пристапни до македонските производители – велат во ресорното министерство.

За бизнисмените помалите цени на добиточната храна се мотив плус за развивање на овој сектор. Очекуваат повеќе стока, која ќе произведува повеќе млеко и месо. 

– Придобивките од намалениот данок за сточна храна се повеќекратни – ќе дојде до намалување на цената на чинење за производство на месо и млечни производи, што значително ќе ја зголеми конкурентноста на македонското сточарско производство и на тој начин ќе станеме поконкурентни во европски размери. Исто така ќе се овозможи да бидат и поконкурентни фирмите што се занимаваат со откуп и преработка на сточна храна. За кратко време очекуваме да се зголеми и сточниот фонд во државава – вели Огнен Оровчанец од Сојузот на Стопански комори на Македонија. Според него, зголемениот сточен фонд ќе го зголеми и извозот на млеко и месо, бидејќи не ќе може с` да се апсорбира на домашниот.

– Kога се намалија царините за увоз на шеќер, никој не претпоставуваше каков ефект ќе има тоа врз целата кондиторска индустрија. Сега ова е една од водечките извозни гранки – велат во Kомората. 

За земјоделците ова е логична одлука за земја со мало производство на добиточна храна. 

– Со оваа мерка земјоделскиот производ ќе биде за 13 отсто поевтин, а големо олеснување ќе имаат и повратниците на ДДВ. Kонечно сметаме дека ќе се намалат и цените на млекото и на месото и на ваков начин ќе произведуваме поевтина храна, која дури би ја извезувале – велат во Сојузот на земјоделците на Македонија.

Слично е и мислењето од Асоцијацијата на земјоделци. И за нив ова е логично и долго очекувано решение.

– За кратко очекуваме повеќе пченка и луцерка и детелина на македонските ниви. Можно е да се рестартираат и капацитетите за производство на крмни смеси за животни. Ова е непрекинат синџир и сметаме дека првата алка е формирана – велат во Асоцијацијата на земјоделци. 

Намалувањето на ДДВ е од пред извесно време и дојде како резултат на реакција од страна на фармерите дека високата цена на добиточната храна е главна причина за намалувањето на производството на млеко и на месо во земјава.

Извор: dnevnik.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

19 comments

 1. 875523 979076As I internet site possessor I believe the topic material here is rattling amazing , appreciate it for your efforts. 764076

 2. 596035 743492Hi there, just became aware of your weblog by means of Google, and identified that it is truly informative. Ill be grateful should you continue this in future. Lots of people will benefit from your writing. Cheers! 837304

 3. 493589 689340 Youre so cool! I dont suppose Ive read anything like this before. So good to discover somebody with some original thoughts on this topic. realy thank you for starting this up. this site is something that is required on the web, someone with a bit originality. helpful job for bringing something new to the internet! 459570

 4. 597664 834605This internet page is often a walk-through for all with the details it suited you with this and didnt know who to ask. Glimpse here, and you will surely discover it. 731694

 5. 235667 810272I got what you intend, saved to my bookmarks , very decent site . 739594

 6. 37158 194315I like this weblog quite much, Its a rattling nice billet to read and find information . 36212

 7. 959954 54715I really prize your piece of function, Fantastic post. 415275

 8. 514308 957456Hey i just visited your site for the initial time and i actually liked it, i bookmarked it and will be back 97299

 9. 876148 217877Hey, are you having issues along with your hosting? I necessary to refresh the page about million times to get the page to load. Just saying 247184

 10. 58425 888303Cheapest speeches and toasts, as properly as toasts. probably are designed building your personal at the party and will be most likely to turn into witty, humorous so new even. finest man toast 925530

 11. 835465 996487Quite intriguing subject , regards for putting up. 376518

 12. 552048 170318Nice site. On your blogs really interest and i will tell a friends. 388514

 13. 431112 200644HURRAY! cant balladeer. by virtue of himself by what name highly. 279115

 14. 810171 29673I completely agree! I came over from google and am seeking to subscribe. Where is your RSS feed? 401858

 15. 425511 207833Hello there! Nice post! Please inform us when all could see a follow up! 458098

 16. 817011 308361I would like to see much more posts like this!.. Wonderful blog btw! reis Subscribed.. 705094

 17. 883842 945404Constructive criticism is usually looked upon as becoming politically incorrect. 624268

 18. 664028 430028I will proper away grasp your rss as I can not in obtaining your e-mail subscription hyperlink or e-newsletter service. Do youve any? Kindly permit me realize so that I could subscribe. Thanks. 871855

 19. 887268 509607It is a shame you dont have a donate button! Id without a doubt donate to this brilliant weblog! I suppose for now ill settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I appear forward to fresh updates and will share this weblog with my Facebook group. Chat soon! 735336

Leave a Reply

Your email address will not be published.