Почетна / Вести Македонија / Со 45.000 евра ќе се промовираат земјоделските производи во светот

Со 45.000 евра ќе се промовираат земјоделските производи во светот

Владата со 415.000 евра ќе поддржи промоција на македонското извозно земјоделско производство на светски реномирани земјоделски саеми во текот на оваа година.

Според портпаролот на Владата, Александар Ѓорѓиев, македонските вина, овошје и зеленчук ќе бидат промовирани на саеми во САД, Кина, Москва, Германија, Литванија, Полска, Швајцарија, Холандија и Словенија.
– Промоциите ќе бидат насочени во земјите каде што македонското земјоделско производство е веќе етаблирано, но не во доволен обем и постои простор за зголемување на промоцијата. Тоа се пред се земјите од Азија, во прв ред Кина. Ќе одиме на проширување на оваа палета на промотивни активности на саемите во САД, каде што има определено присуство и познавање за македонските земјоделски извозни производи, изјави Ѓеорѓиев.

Владата ќе поддржи присуство на саем за вино во Пекинг и се разгледува можноста за промоција на македонските производи на саемот во Хонг Конг или во најголемиот град во светот, кинескиот град Гуангџоу. Во Европа ќе биде поддржано присуството на саемот Фрутологистика во Берлин, еден од најголемите светски саеми на овошје и зеленчук, потоа присуството на македонското вино на саемот во Вилнус, Литванија, во Полска, Холандија, Швајцарија и Словенија. Во Руската Федерација ќе биде поддржано присуството на вино и овошје и зеленчук на два саеми во Москва.
– За првпат оваа година организирано со финансиска помош ќе биде одржано претставување на вино, овошје и зеленчук во Северна Америка, односно на саемите за храна и вино во Њујорк, изјави Ѓеорѓиев.

Владата ќе ги покрие трошоци за обезбедување на простор на самите, закупување на штанд, комплетно финансирање на штандот и печатење и дистрибуција на промотивен материјал од областа на земјоделските производи.

Во првите девет месеци од 2013 година вкупниот извоз на земјоделски прехранбени производи изнесува 369,7 милиони евра, што е за 5,9% повеќе во споредба со првите девет месеци од претходната година, а увозот е намален за 3,9%. Главен партнер на Македонија е Германија од ЕУ, од земјите од ЦЕФТА главен партнер во трговската размена во земјоделието е Србија. Околу 70 проценти од нашиот извоз во земјите-членки на ЕУ и во ЦЕФТА е таргетиран во десетина земји.

Извор: vecer.com.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

6 comments

  1. 309537 809126This web site is my breathing in, real amazing design and perfect content material . 259129

  2. 722915 323747Cool post thanks! We think your articles are fantastic and hope a lot more soon. We adore anything to do with word games/word play. 74482

  3. 682225 991477I used to be a lot more than happy to seek out this internet-site.. I dont even know how I ended up here, but I thought this post was wonderful. A whole lot a lot more A rise in Agreeable. 453929

  4. 573903 237362hi there, your web site is discount. Me thank you for do the job 88018

  5. 776518 855296Wow, incredible blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look simple. The overall look of your web site is wonderful, as effectively as the content material! xrumer 564868

  6. 918840 44513I just want to let you know that Im quite new to weblog and honestly liked this internet website. Far more than likely Im preparing to bookmark your blog post . You certainly come with exceptional articles and reviews. Bless you for sharing your internet website. 474708

Leave a Reply

Your email address will not be published.