Почетна / Вести Македонија / „Смедеревка“ нема ни за лек

„Смедеревка“ нема ни за лек

Лозовите калеми се трошат како алва во Тиквешко, најголемиот лозаро-винарски регион во Македонија, а калеми од најзастапената бела винска сорта грозје „смедеревка“ нема ни за лек, дознава „Дневник“. Информацијата ја потврдуваат во неготинскиот расадник за производство на лозов саден материјал.

– Неколку илјади лозови калеми се продадоа пролетва за подигнување нови лозови насади само во Тиквешијата. Од винските сорти грозје најбарани беа калемите за „смедеревка“. С` уште ни бараат лозови прачки од оваа сорта, која станува с` поактуелна и побарана, вистински хит во лозарството, но ние одамна ги продадовме. Kолку и да имавме, сите ќе ги купеа. „Вранецот“ како најзастапено црно грозје исто така беше баран, а од трпезните сорти грозје најбарани беа лозовите садници од „молдавија“, „мишел палиер“ и „викторија“ – откриваат од расадникот, кој е сертифициран производител на саден материјал за подигање лозови плантажи.

Лозовите калеми од „молдавија“ ги потрошиле уште во ноември. Оваа сорта десертно грозје била многу барана оти доцна зреела и стасувала за берба некаде во октомври, а можела да стои во ладилник уште околу два месеца и да се продава во свежа состојба, што значи кога немало друго грозје, таа достигнувала повисока цена.

Од расадникот велат дека лозовите калеми од домашно производство многу брзо се продале. С` што било произведено во овој расадник било продадено, а бидејќи имало недостиг на домашни садници, неколку други фирми ги увезувале од Србија.

– Многу мал дел од потребите за саден материјал за лозје во Македонија се задоволуваат од домашно производство. Голем број од лозовите прачки што се увезуваат, за жал, се неквалитетни. Не дека се поевтини, ами нема доволно домашно производство. Малку фирми произведуваат лозов саден материјал во земјава, процедурата за производство е сложена и многу е тешко да се произведе лозов калем – нагласуваат нашите соговорници.

Тие додаваат дека бизнисот со производство на садници за лозов насад е исплатлив, но многу макотрпен бидејќи треба да се вложи многу труд за да се произведе добар и квалитетен саден материјал.

Од неготинскиот расадник за лозов саден материјал кажуваат дека лозје може да се подигне некаде до средината на идниот месец. Еден калем од сортата „смедеревка“ од домашно производство се продавал по цена од 30 до 35 денари, а садниците за винови лози од трпезните сорти грозје биле со цена од 35 до 40 денари за калем.

Светлана Дарудова

Насадот зависи од локацијата

– Локацијата е најважен фактор во одлуката каков лозов насад да се сади. Винските сорти грозје мора да ги ставаме на едни локации, а трпезните на други. Да не ги мешаме. Ако се згреши локацијата, најдобро е да се направи прекалемување – вели професорот Звонимир Божиновиќ од Факултетот за земјоделски науки и храна во Скопје.

Извор: dnevnik.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

9 comments

  1. 583502 467936Trop excitant de mater des femmes lesbiennes en train de se doigter la chatte pour se faire jouir. En plus sur cette bonne petite vid o porno hard de lesb X les deux jeunes lesbienne sont trop excitantes et super sexy. Des pures beaut de la nature avec des courbes parfaites, les filles c est quand v 254249

  2. 449991 277273Hmm is anyone else encountering troubles with the pictures on this blog loading? Im trying to figure out if its a issue on my end or if its the blog. Any responses would be greatly appreciated. 299062

  3. 480910 579327Attractive section of content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to assert that I acquire really enjoyed account your weblog posts. Anyway I will probably be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently swiftly. 491537

  4. 769692 812807Delighted for you to discovered this internet site write-up, My group is shopping much more often than not regarding this. This can be at this moment surely what I are already seeking and I own book-marked this specific internet site online far too, Ill often be maintain returning soon enough to appear at on your exclusive weblog post. 749718

  5. 769532 372422Hi, have you ever before asked yourself to write about Nintendo or PSP? 479235

  6. 636563 769995Average In turn sends provides could be the frequent systems that supply the opportunity for ones how does a person pick-up biological, overdue drivers, what one mechanically increases the business. Search Engine Marketing 607919

  7. 770151 644188Quite clean site , thanks for this post. 892549

  8. 820803 591290It is onerous to search out knowledgeable individuals on this subject, even so you sound like you already know what you are talking about! Thanks 564637

  9. 249334 311109Hello! I just now would choose to supply a enormous thumbs up with the wonderful info you could have here within this post. I will probably be coming back to your blog website for additional soon. 170206

Leave a Reply

Your email address will not be published.