Почетна / Здрава храна / Сливата и нејзината улога во човековото здравје

Сливата и нејзината улога во човековото здравје

Сливата кај нас ја има во изобилие. Различни видови, со различни бои, големини, вкусови. Која и да ја одберете нема да згрешите бидејќи сливата се наоѓа на листата на најздрави и најбогати со антоксиданси овошја кои можат да се најдат на нашиве простори.

Сливата се одгледува веќе 2 000 години и уште во стар Рим биле познати повеќе од 300 сорти. Сливата најпрво била забележана и употребана на територијата околу Каспиското езеро.

Од сливите може да се приготви скоро се. Може да се направи мармалад, слатки, да се јадат зашеќерени, во торти и колачи и уште стотина начини. Сепак, сливата е најдобро да ја јадете свежа. Се наоѓаме во период на зреење на сливата. Не испуштајте да уживате во нејзиниот вкус.

Во 100 грама слива просечно има 87 % вода и 11 % јаглени хидрати, а останатото се растителни влакна. Од витамини тие најчесто имаат Ц, Е, бета каротен и фолна киселина. Корисна е за превенција од многу заболувања, срцеви проблеми, маснотии во крв, а се смета дека има и антиканцерогени ефекти. Од минералите најмногу поседува калиум, калциум и магнезиум.

Сорбитролот (шеќерен алкохол) е важна состојка која ја содржат сливите. Се изолира и користи кај дијабетичари кои мораат да го контролираат внесот на шеќер.

Тие се одлична замена за појадок бидејќи се полни со енергија и корисни нутритиенти. Еве еден рецепт според кој многу познавачи е одличен за појадок на база на слива:

Земете едно шишенце јогурт, неколку сливи, излупете, исечкајте ситно и ставете ги во него, по желба додадете и лажичка мед.

Ова е супер енергетска бомба за целиот ден.

На сливите брзо им поминува сезоната и неможат да стојат долго скинати од дрвото, па затоа како опција можете и да ги замрзнете. Најдобро е да ги замрзнете откако ќе ги пресечете на половина и ќе им ги извадите семките.

Check Also

Дуња – кралица на есенските овошја

Дуњата е овошје кое не случајно ја нарековме кралица на есенските овошја. Дуњите започнуваат да …

16 comments

 1. 104572 210219Hi, ich habe Ihre Webseite bei der Suche nach Fernbus Hamburg im Internet gefunden. Schauen Sie doch mal auf meiner Seite vorbei, ich habe dort viele Testberichte zu den aktuellen Windeleimern geschrieben. 751043

 2. 909434 687975Thanks for the great post against your weblog, it genuinely provides me with a appear about this subject.??;~.?? 113718

 3. 400748 990510You completed several excellent points there. I did specific searches on the issue and discovered numerous men and women go in conjunction with along together with your blog. 308969

 4. 920514 126107I identified your weblog web web site on google and check a couple of of your early posts. Continue to maintain up the superb operate. I just further up your RSS feed to my MSN News Reader. Looking for forward to studying extra from you in a whilst! 313218

 5. 533011 375427This really is a great subject to talk about. Sometimes I fav stuff like this on Redit. This article probably wont do nicely with that crowd. I will likely be confident to submit something else though. 254155

 6. 754419 834809What is your most noted accomplishment. They could want good listeners rather than good talkers. 476941

 7. 731960 126176Attractive portion of content material. I simply stumbled upon your weblog and in accession capital to assert that I get in fact loved account your weblog posts. Anyway I will likely be subscribing to your augment and even I success you get admission to constantly rapidly. 964494

 8. 92242 685007For some cause the picture just isnt loading appropriately, is at this time there an issue? 159566

 9. 965689 789630Hey there! Nice post! Please inform us when we will see a follow up! 813275

 10. 723447 89982Hosting a blog composing facility (in a broad sense) requires unlimited space. So I suggest you to discover such internet hosting (internet space provider) that offer flexibility inside your internet space. 282072

 11. 95445 351103Oh my goodness! an incredible article dude. Thank you Even so My business is experiencing dilemma with ur rss . Dont know why Unable to subscribe to it. Can there be anyone obtaining identical rss dilemma? Anybody who knows kindly respond. Thnkx 965237

 12. 295949 546969Im agitated all these article directories. It positive would be nice to have every article directory that instantly accepts articles. 799402

 13. 524226 557539I enjoy your writing style truly enjoying this internet web site . 910437

 14. 139679 665104I adore reading and I conceive this site got some genuinely utilitarian stuff on it! . 349726

 15. 509872 908978I came across this very good from you out of sheer luck and never believe lucky enough to say also credit you for any job nicely done. 414743

 16. 259260 438005You produced some decent factors there. I looked on the internet for the dilemma and discovered most individuals will go along with with your website. 956339

Leave a Reply

Your email address will not be published.