Почетна / Вести Македонија / Скопскиот „јабучар“ и струмичката „ајварка“ заминуваат во историјата

Скопскиот „јабучар“ и струмичката „ајварка“ заминуваат во историјата

Вкусните овошја и зеленчук што со векови виреат на нашите ниви не издржуваат далечен транспорт и токму поради тоа земјоделците се преориентираат кон увозно семе.

 

„Пластични“ домати без мирис и без вкус, јагода која мами со изгледот, но нема никаков вкус или пиперка која само личи на познатата „куртовска капија“. Ова е сегашната слика на македонските пазари. Мирисот на свежо овошје и зеленчук што порано ги мамеше потрошувачите и ги тераше да купат килограм повеќе, веќе може да се почувствува само во мислите. Доматите се без вкус, пиперките не мирисаат на пиперки, јагодите се големи, црвени, ама с` помалку имаат вкус на јагоди. Вака коментираат и пазарџиите и купувачите. Со носталгија зборуваат за некои не така дамнешни времиња кога вкусот на домашните домати, пиперки, јаболка, јагоди беше понаков. Мислењето го делат и земјоделците, тие кои до неодамна се држеа до традицијата и исклучиво се водеа по тоа дека само семето од дедо и прадедо е најдобро. Пазарот, поголемата продуктивност на новите сорти и лесниот транспорт ги натера за кратко да го сменат имиџот на нивите и наместо традиционално производство, да садат само тоа што може да го извезат. На македонските ниви с` почесто се сади бугарско, грчко, белгиско, германско или италијанско семе.

Домашно семе

Во Министерството за земјоделство признаваат дека пазарот е преплавен со увозни семиња, но и дека водат кампања да добијат поголеми субвенции за оние фармери што ќе решат да го заштитат домашниот семенски материјал. Но, за жал, засега многу малку од нив ја користат оваа можност.

– Порано имавме доволно производство на домашен семенски и саден материјал, но сега сме зависни од увоз. На земјоделците полесно им беше да се приспособат на пребирливите европски пазари и да го произведуваат тоа што тие го бараат, наместо да го задржат препознатливото домашно производство. Традиционалните сорти овошја и зеленчук кои до скоро се произведуваа на нашите ниви не издржуваат далечен транспорт и токму поради тоа земјоделците произведуваат поиздржливи сорти од увозно семе наменето токму за нивните пазари. Но, за жал никој од нив не ги почитува домашните потрошувачи и нивните навики и наместо да им го даде тоа на што навикнале, им сервира европски сорти – велат во ресорното министерство.

Граѓаните, пак, коментираат дека одамна не јаделе добри македонски овошја и зеленчуци. С` почесто им се нудат чудни производи на пазарите.

– Доматите веќе немаат вкус, пиперките не мирисаат на пиперки. Порано од далеку се чувствуваше мирисот на јагодите, а сега с` е некако пластично. Односно на изглед прекрасно, а нема никаков вкус. Kупувам само од одредена тезга каде што знам дека с` уште се произведуваат традиционалните домати, краставици, јаболка, зелка – вели пензионерката Мирка Пановска, која ја сретнавме на скопското Зелено пазарче.

Се сади тоа што се продава

Во Министерството објаснуваат дека иако државата дава големи субвенции за производство на сертифициран саден материјал, многу малку земјоделци се трудат да ги вратат традиционалните домашни сорти.

– Точно е дека се субвенционираат и увозните сорти бидејќи тие даваат повисок принос од 20 до 30 отсто за разлика од домашните. Поотпорни се на транспорт и тоа ги мотивира земјоделците да ги користат бидејќи градинарството и овоштарството се ориентирани кон извоз – велат во Министерството за земјоделство.

Земјоделците потврдуваат дека најмногу користат семе од увоз кое иако е поскапо дава поголем принос. За нив „пластичните“ домати се поисплатливи бидејќи издржуваат транспорт, не скапуваат и секогаш има кој да ги купи.

– Домашните сорти се нерентабилни и иако се многу вкусни никој не ги сака надвор од границите. Нашите членови садат само тоа што може да го продадат. Розовиот домат кој беше типичен за македонското подрачје, веќе одамна го нема на пазарот. Ако продолжиме вака, ќе ја изгубиме смислата за убава храна бидејќи с` ќе личи едно на друго – вели Ефтим Шаклев, претседател на Асоцијацијата на земјоделци на Македонија.

Во Сојузот на земјоделците велат дека многу малку од нашите земјоделци произведуваат сертифициран семенски материјал бидејќи мора да се врзе со некоја фирма која има одобрение за вакво производство. За нив иако субвенциите се 250 евра од хектар производството е тешко и неисплатливо.

„Монсанто“ се откажа од извоз на ГМО во Европа

Најголемата светска компанија за производство на генетски модифицирана храна (ГМО) „Монсанто“, го откажа извозот на ГМО-пченица во Европа, по протестот „Марш против Монасанто“ кој се одржа во 52 земји, јавија светските медиуми.

Дури и длабоките корпоративни џебови на „Монсанто“ и мајсторите за лобирање не успеаја во Европа, па нивниот портпарол рече дека било контрапродуктивно да се „борат против ветерници“. Оваа одлука беше донесена по протестите одржани во минатата сабота кога граѓаните од 400 града во 52 земји излегоа на „Маршот против Монсанто“.

Извор: dnevnik.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

27 comments

 1. 877061 896853I gotta bookmark this internet site it seems extremely beneficial . 291286

 2. 751609 525641This internet page is known as a stroll-by for all the details you wished about this and didnt know who to ask. Glimpse appropriate here, and you will positively discover it. 186834

 3. 60075 611866Some truly great content material on this web internet site , appreciate it for contribution. 444921

 4. 332334 171373 Youre so cool! I dont suppose Ive read anything like this before. So nice to find somebody with some original thoughts on this topic. realy thank you for starting this up. this website is something that is required on the web, someone with a little originality. helpful job for bringing something new to the internet! 79588

 5. 581783 145720Aw, this became an extremely nice post. In thought I would like to set up writing like that additionally – taking time and actual effort to generate a great article but what / things I say I procrastinate alot by means of no indicates appear to get something completed. 249722

 6. 34328 34311learning toys can enable your kids to develop their motor skills quite easily;; 946876

 7. 61966 592761Some times its a pain in the ass to read what men and women wrote but this internet site is very user friendly ! . 891951

 8. 112373 688674Thanks for the information provided! I was locating for this information for a long time, but I wasnt able to locate a reliable source. 712368

 9. 634390 968181The vacation trades offered are evaluated a variety of inside the chosen and just good value all around the world. Those hostels are normally based towards households which you will locate accented via charming shores promoting crystal-clear fishing holes, concurrent of ones Ocean. Hotels Discounts 383090

 10. 284413 178066Wow, fantastic weblog layout! How lengthy have you ever been running a weblog for? you make running a weblog glance easy. The total look of your web site is magnificent, nicely the content material! 201657

 11. 438597 168619Wow i like yur internet site. It really helped me with the info i wus seeking for. Appcriciate it, will bookmark. 984484

 12. 755697 887634Excellent weblog here! Additionally your site rather a good deal up quick! What host are you the usage of? Can I get your affiliate link to your host? I wish my internet site loaded up as quick as yours lol 633378

 13. 327940 412644educator, Sue. Although Sue had a list of discharge instructions in her hand, she paused and 408312

 14. 8500 30329Deference to website author , some wonderful entropy. 365912

 15. 748349 787103This Los angeles Weight Loss diet happens to be an low and flexible going on a diet application meant for normally trying to drop the weight as effectively within the have a significantly healthier lifetime. shed weight 822604

 16. 617947 262527Respect to post author, some wonderful details . 9043

 17. 971583 364700extremely very good goodthis post deserves almost absolutely nothing hahaha merely joking: S nice write-up: P 894958

 18. 322208 642468Hello! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing many months of hard work due to no data backup. Do you have any solutions to prevent hackers? 476064

 19. 776958 596101Youre so cool! I dont suppose Ive learn something like this before. So very good to search out any person with some special thoughts on this subject. realy thanks for starting this up. this site is 1 thing thats wanted on the net, somebody with a bit originality. beneficial job for bringing 1 thing new to the internet! 669834

 20. 595286 348898very nice post, i undoubtedly enjoy this fabulous website, persist with it 209615

 21. 444680 19830How can I attract much more hits to my composing weblog? 942325

 22. 895317 434262I think this internet site contains some really great information for everybody : D. 616664

 23. 280943 183743Hi, you used to write excellent articles, but the last several posts have been kinda lackluster I miss your super writing. Past few posts are just slightly out of track! 516674

 24. 946211 679706cool thanks for reis posting! btw are there feeds to your weblog? Id love to add them to my reader 892729

 25. 822177 841097hello!,I really like your writing extremely a lot! percentage we maintain up a correspondence extra about your post on AOL? I need an expert on this location to unravel my dilemma. Could be that is you! Taking a appear forward to peer you. 756704

 26. 632574 143383Maintain in touch whilst functioning from your own home office with out all with the hassle of purchasing or procurment costly office equipment. Debtors are allowed to apply with their a bad credit score background whenever. 666679

 27. 333032 35377Wow i like yur site. It really helped me with the info i wus seeking for. Appcriciate it, will bookmark. 156444

Leave a Reply

Your email address will not be published.