Почетна / Вести Македонија / Скапата крма ќе ги секне млекото и месото

Скапата крма ќе ги секне млекото и месото

Растот на цената на добиточната храна може да го колабира млекопроизводството и производството на месо во државава. Според производителите, цената на килограм концентрат од 15 денари се искачи на 22 денари, пченката од 12 на 17,5 денари, а сојата дури на 55 денари за килограм.

Наспроти ваквите поскапувања, сточарите велат дека откупната цена на суровото млеко со години не пораснала од 18 денари за литар, а откупната цена на свинското месо е околу 120 денари жива мера. Експертите велат дека се очекува ново поскапување на светските берзи за 10 проценти. Македонија е увозно зависна и директно ги трпи штетите. Официјалните податоци кажуваат дека од домашно производство покриваме само 40 проценти од потребите.

Одгледувачите на добиток велат дека за 30 отсто им се зголемени трошоците споредено со лани. Науката, пак, спас гледа само во зголемено домашно производство на висококалоричната храна.

Битолските сточари објаснуваат дека ваквата ситуација ќе се одрази врз квалитетот и количеството млеко, зашто сточарите со помалку квалитетна храна ја одгледуваат стоката.

– Постои диспаритет во цената на добиточната храна и онаа на млекото што го произведуваме. Во овој период претежно кравите ги храниме со силажа, дробена луцерка и слама, не остануваат пари за концентрати и пченка. Тоа, пак, ќе се одрази не само врз квалитетот на млекото, туку и врз произведените количества што млекарниците ќе ги доведе во уште понеповолна ситуација зашто во Пелагонија и онака се преполовени количествата сурово млеко – вели Павле Митревски, сточар од Поешево. Добиточната храна поскапува зашто се увезува, а најголемиот дел од земјоделците во Пелагониско немаат земјоделски површини на кои би ги одгледувале суровините потребни за храна на добитокот.

– Ова е многу тешка ситуација особено за фармерите што немаат свое производство на добиточна храна. Ваквата ситуација ќе ги принуди оние што 20 до 30 години се занимавале со оваа дејност да се откажат. За да се произведе храна за едно грло, потребно е да се има еден хектар земјоделска површина. Минимален е бројот на фармери во Пелагониско кои имаат своја земја – вели Михајло Николовски, сточар од село Бач.

Фармерите бараат државата да им даде приоритет при огласите за распределба на државно земјиште.

– Во Пелагониско недостига земја која би можеле фармерите да ја земат под закуп и на неа да произведат храна за добитокот. Иако во повеќе наврати сме го информирале Министерството да даде приоритет на фармерите при распределбата на државното земјиште, тоа не е случај. Од друга страна, многу големи се трошоците за да се извади потребната документација за учество на огласот за земјиштето. Фармерот треба да плати околу 50.000 денари за елаборат и други потребни документи – велат фармери од битолското село Могила.

Според поголемиот број фармери со кои контактиравме, нерентабилното работење не може да трае вечно и поголем дел од нив ќе ги затворат фармите без разлика на последиците.

Одгледувачите на телиња велат дека размислуваат да ги затворат фармите.

– Со овие цени на добиточната храна станува неиздржливо. Од 21 денар килограм ќуспе за прехрана на кравите сега плаќаме 39 денари. Со овие цени не само што не правиме профит, туку и трупаме загуби. Единственото што н` држи отворени е надежта дека нешто наскоро ќе се смени. Ако не, ќе ги заколеме. Можеби нема да заработуваме, ама барем нема да трупаме загуби – велат фармерите.

И кај одгледувачите на свињи состојбата е слична. Фармерите јавно се огласија дека за 60 отсто помалиот род на јачменот во однос на минатата година и цената од 17 денари за килограм, која веројатно ќе расте и во наредниот период, се причина за уништување на свињарството во земјава.

Состојбата со добиточната храна е слична и во светот. Поради сушите во САД и во Русија драстично е намален приносот кај житото, а тоа директно влијае врз бројот на свињите кој е намален за 20 отсто на глобално ниво. Според британското здружение на одгледувачи на свињи следната година на пазарот ќе недостигаат многу производи од свинско месо.

Валентина Ангеловска

Жанета Здравковска

Извор: http://dnevnik.mk/?ItemID=9AAF1DE289C64E4EBF8CF4A4AAEFFFFD

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

23 comments

 1. 299975 342042Right after examine a couple of with the weblog posts on your web web site now, and I actually like your manner of blogging. I bookmarked it to my bookmark web site record and will probably be checking back soon. Pls take a look at my web page as nicely and let me know what you think. 229068

 2. 620522 265225I got what you intend, saved to my bookmarks , really decent site . 736540

 3. 838548 854533I will appropriate away grasp your rss as I can not in obtaining your e-mail subscription hyperlink or e-newsletter service. Do youve any? Kindly permit me realize so that I could subscribe. Thanks. 955085

 4. 239024 650462Some truly howling function on behalf of the owner of this site , dead great subject matter. 468501

 5. 292103 311737I admire the beneficial facts you offer inside your articles. I will bookmark your weblog and also have my children verify up here often. Im really positive theyll learn lots of new issues proper here than anybody else! 654709

 6. 547791 42752Generally I do not read post on blogs, even so I would like to say that this write-up very forced me to have a look at and do so! Your writing taste has been surprised me. Thank you, quite excellent post. 911246

 7. 483685 138854You produced some respectable points there. I looked on the internet for the problem and discovered most people will go along with together with your website. 377078

 8. 894097 992286There is an ending. Just remember that I meant for this to be an art game. I do feel like I spent an inordinate amount of time on the more traditional gameplay elements, which might make the meaning of the game a bit unclear. In the event you mess about with it though, you will discover it. 278166

 9. 945507 961895Most what i read online is trash and copy paste but i feel you offer something different. Maintain it like this. 943391

 10. 708201 898652I dont normally comment but I gotta say thankyou for the post on this wonderful 1 : D. 928531

 11. 511432 997621Aw, this was an exceptionally good post. In concept I would like to place in writing such as this moreover – spending time and actual effort to create a superb article but so what can I say I procrastinate alot by way of no indicates locate a strategy to go completed. 616041

 12. 437094 109091hey, your internet site is outstanding. We do appreciate your work 587099

 13. 99059 489542Nice read, I just passed this onto a friend who was doing some research on that. And he actually bought me lunch since I found it for him smile So let me rephrase that: Thanks for lunch! 295914

 14. 737334 697504Just wanna input which you have a extremely good site , I enjoy the pattern it really stands out. 465756

 15. 114050 959736if this post was likened to a flavor of yogurt, what flavor would it be? Banana, I think. 589657

 16. 955254 320964Thrilled you desire sensible business online guidelines maintain wearing starting tools suitable for the particular web-based business. cash 253586

 17. 968627 482187Nicely written articles like yours renews my faith in todays writers. Youve written data I can finally agree on and use. Thank you for sharing. 102331

 18. 202949 950790Merely wanna input that you have a quite good internet internet site , I love the pattern it truly stands out. 899460

 19. 985291 289897I feel this web site contains some quite great information for everybody : D. 967688

 20. 74374 135981I got what you intend, saved to fav, very nice site . 465751

 21. 233351 402749hey I was extremely impressed with the setup you used with this blog. I use blogs my self so very good job. definatly adding to bookmarks. 128454

 22. 517555 209645Youre so correct. Im there with you. Your blog is surely worth a read if anyone comes throughout it. Im lucky I did because now Ive obtained a complete new view of this. I didnt realise that this issue was so crucial and so universal. You completely put it in perspective for me. 961837

 23. 656790 432811I also recommend HubPages itself, and Squidoo, which is comparable. 614267

Leave a Reply

Your email address will not be published.