Почетна / Вести Македонија / Секси морска сирена ќе ги мами скопјани, а петел ќе им кукирика

Секси морска сирена ќе ги мами скопјани, а петел ќе им кукирика

По желката, рибата и паунот во тек е изработката на нови цветни скулптури што ќе се постават низ Скопје, едната ќе бида морска сирена, другата петел и три бувови.

Цветните скулптури кои одамна се присутни низ светските метрополи, од неодамна почнаа да го красат и нашиот главен град. Досега јавното претпријатие “Паркови и зеленило” постави три фигури на животни со цветен аранжман. Едната фигура е желка која се наоѓа пред Зоолошката градина, втората скулптура во облик на риба го краси новиот кружен тек во Бутел, а третата цветниот паун беше презентиран на отворањето на новиот парк Македонија во Тафталиџе. Од јавното претпријатие најавуваат дека во изработка се уште неколку нови скулптури од цвеќе. Градските паркови и зеленила наскоро ќе бидат украсени со една морска сирена, втората скулптура што е во изработка е петел, а ќе се постават и три бувови. Локацијата на поставување на хортикултурно уредените скулптури се уште не е утврдена, а надлежен за нејзиното одредување е Град Скопје. Оттаму само кусо одговорија дека се уште не одлучиле каде ќе застанат морската сирена, петелот и бувовите.
– Идејата да почнеме со цветни скулптури потекна од еден неформален разговор со градоначалникот на Град Скопје и секретарот. Ние им кажавме дека можеме хортикултурно да ги уредиме и така дојде до идеја со помош на средното уметничко училиште да соработуваме и да ги правиме скулптурите – посочи директорот на ЈП-Паркови и зеленило, Душан Авировиќ.За изработка на конституцијата на скулптурата се задолжени од средното уметничко училиште “Лазар Личеновски”. Откако тие ќе ја изработката фигурата, ја преземаат од ЈП-Паркови и зеленило и ја уредуваат хортикултурно. Според објаснувањето на директорот од “Паркови и зеленило” основата на скулптурата што се прави во училиштето е од поцинкувана жица на која се става филц за да може да го држи тресетот, односно најквалитетната земја и на него се садат цвеќињата. Кој тип на цвеќе ќе се посади зависи од временските прилики, односно цвеќињата мора да се заменуваат во летната и зимската сезона. Од претпријатието велат дека е направен првиот чекор кон овој вид на уметност, а понатаму планираат да почнат да прават фигури и на жива ограда.
– За во иднина, за што ни е потребно повеќе искуство, сме во план да правиме фигури од жива ограда на кои потоа не им треба посебен третман и остануваат 365 дена исти. Фигурата би била од буксус, еден вид на жива ограда, која е најдобар за обликување на фигури, од која е направен и лавиринтот во градски парк. За да се направи една цветна фигура не се одзема многу време кај нас хортикултурно ја уредуваме за два дена – посочува директорот Авировиќ. Во светот хортикултурната уметноста особено се вреднува. Различни фигури од бикови, лисици, индијански поглавари, жени, пејзажи, згради, топки, и воопшто сите фигури од животни, објекти и човечки актови може да се најдат по парковите и зеленилата. Освен што цветните фигури може да се сретнат по сите метрополи, во неколку земји меѓу кои Канада, Австралија, САД, Англија, Холандија се одржуваат и цветни фестивали. Најстресни се деновите пред одржувањето на фестивалот, бидејќи цвеќето мора да биде свежо, па жителите деноноќно работат за да ги завршат инсталациите. Во рамки на фестивалот има и посебни натпревари во кои групи се натпреваруваат за наградата Најубава цветна скулптура”. (С.М.)

Извор: http://vecer.com.mk/?ItemID=909E0C48339AAD4F92F4E1D32A2C4184

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

6 comments

  1. 573472 822327I see something genuinely unique in this internet site . 210294

  2. 754541 195706When I originally commented I clicked the -Notify me when new surveys are added- checkbox and from now on whenever a comment is added I purchase four emails sticking with exactly the same comment. Perhaps there is by any indicates you could get rid of me from that service? Thanks! 951738

  3. 265505 798326Just wanna remark that you have a really good internet website , I like the layout it actually stands out. 903620

  4. 112509 113033Woh I like your weblog posts, saved to fav! . 228828

  5. 226031 531971Hi, you used to write superb posts, but the last several posts have been kinda boring I miss your excellent posts. Past few posts are just slightly bit out of track! 615053

  6. 142344 908152I genuinely appreciate your piece of work, Excellent post. 26322

Leave a Reply

Your email address will not be published.