Почетна / Вести Македонија / Шеќерната репка остана во минатото

Шеќерната репка остана во минатото

Иако државата дава субвенции од 9.000 денари за хектар, земјоделците немаат интерес да ја вратат репката на нивите бидејќи откупните цени не ги покриваат трошоците.

 

Македонија е целосно зависна од увоз на шеќер. Шеќерната репка исчезна од нивите пред повеќе од пет години. Иако државата дава субвенции од 9.000 денари за хектар, земјоделците немаат интерес повторно да ја одгледуваат. Според експертите, годишно од земјава се одлеваат околу 40 милиони евра за увоз на шеќер. Според нивна процена, со производство на шеќерна репка на 3.000 до 4.000 хектари би се задоволиле потребите на државата.

– Во Македонија повеќе од пет години нема ниту корен шеќерна репка. Потребите целосно ги обезбедуваме од увоз, за кој просечно годишно се издвојуваат околу 40 милиони евра. Шеќерната репка во земјава не се одгледува од 2008 година бидејќи нема организиран откуп од регистриран откупувач на репка. Во 1989 година производството на шеќер било најголемо – се произвеле околу 153.000 тони на површина од 35.000 тони. Во 2008 година не е засадена ниту една нива – велат во Министерството за земјоделство.

Земјоделците, и по пет години, мислат дека залудно ќе садат и сметаат дека производството на репката е неисплатливо.

– Не може да биде исплатливо, шеќерот се продава по 30 до 45 денари, а репката се откупуваше 3 денари за килограм, со што ништо се покриваше. А тоа е тешка култура, има многу обработка и мислам дека не е исплатлива – велат во Сојузот на земјоделци на Македонија.

Единствениот откупувач на шеќерна репка беше битолската шеќерана „4 Ноември”, која пред неколку години ја купи бугарска фирма. Таа веќе пет години се потпира на увозна суровина за работа. Репката престана да се откупува во 2008 година. Порано само во Пелагонија се садеа околу 5.000 хектари со шеќерна репка и во фабриката се преработуваа 160.000 тони. Сега годишно се произведуваат 50.000 тони шеќер добиен од нерафиниран жолт шеќер. Цената на произведениот шеќер е директно зависна од цената на суровината на светските берзи, од што крајно зависи и цената на шеќерот во малопродажбата.

Во 2010 година Министерството за земјоделство најави кампања за враќање на шеќерната репка на македонските ниви со цел да се добие шеќер од сопствено производство како стратешки производ и земјоделците да добијат добри можности за заработка. Но, до денес нема ниту декар со шеќерна репка. Субвенциите за засеан хектар шеќерна репка се 9.000 денари.

Цената по која во маркетите може да се купи шеќер е 38 до 43 денари за килограм. Иако цента на светските берзи последниов период опаѓа, кај нас таа не се коригира.

– Бидејќи и суровиот шеќер е берзански производ, секоја корекција во позитивна или негативна насока ќе има влијание врз домашниот пазар – велат експертите. Според нив, цената на шеќерот зависи од цените што ги поставуваат набавувачите на шеќер, од кои засега немаат најави за корекција. Но, сепак, појаснуваат дека во ситуација кога набавувачите се принудени да го следат трендот на поевтинување на шеќерот на светските берзи, тогаш најверојатно ќе дојде и до намалување на цената на шеќерот во македонските маркети, а и на цените на кондиторските производи.

Според светските медиуми, вишокот шеќер на светско ниво ќе се намали за 51 отсто во периодот 2013-2014 година, споредено со претходната година, поради пониските цени, кои доведоа до пад на производството. Вкупното производството на шеќер во светот за 2010/2011 година изнесува 168,8 милиони тони и претставува зголемување за 7,7 отсто во споредба со 2009/2010 година. Порастот главно се должи на значајното заживување и зголемување на производството на шеќерна трска во Индија.

Поголем дел од зголеменото производство отпаѓа на земјите во развој, 129,4 милиони тони, каде што е констатирано зголемување од 10,3 отсто во споредба со 2009/2010 година, за разлика од развиените земји кај кои не се регистрирани никакви промени. Во однос на потрошувачката на шеќер, 67 отсто од вкупните количества отпаѓаат на земјите во развој и се очекува нивна доминација и во иднина, посебно на земјите од азискиот континент.

Се претпоставува дека глобалната потрошувачка ќе продолжи да расте, во просек од 1,5 до 2,0 отсто годишно, поттикната главно од подобрување на животниот стандард на населението во светот, порастот на популацијата, како и од менувањето на начинот на исхрана.

Валентина Ангеловска

Извор: dnevnik.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

27 comments

 1. 872072 420220woah i like yur web site. It truly helped me with the data i wus seeking for. thank you, will save. 542805

 2. 299261 954163How considerably of an appealing guide, maintain on generating much better half 883350

 3. 19575 149605I like this internet site because so significantly utile stuff on here : D. 414265

 4. 27531 298397very good post, i certainly love this fabulous internet site, persist with it 737569

 5. 810000 546604It is perfect time to make some plans for the future and its time to be happy. Ive read this post and if I could I wish to suggest you some intriguing things or suggestions. Possibly you could write next articles referring to this write-up. I want to read even far more things about it! 476824

 6. 802775 63462Yay google is my king helped me to uncover this outstanding web site! . 551251

 7. 80779 10055Excellent web site you got here! Yoo man great reads, post some more! Im gon come back so greater have updated 453937

 8. 549635 237685Absolutely composed content material material , thankyou for data . 277370

 9. 632584 856206Respect to author , some excellent details . 140406

 10. 926465 731445There is noticeably a great deal to know about this. I believe you produced some good points in features also. 343114

 11. 618057 439206Techniques for dilution antimicrobial susceptibility beadlets for beagles that grow aerobically-fifth edition. 332651

 12. 644481 726652Intriguing site, i read it but i still have some questions. shoot me an e-mail and we will talk much more becasue i may possibly have an fascinating idea for you. 405230

 13. 181367 27655What others have stated and in some uncommon cases, suicide may occur. 136163

 14. 948664 761137Pretty section of content material. I just stumbled upon your internet site and in accession capital to assert that I get in fact enjoyed account your weblog posts. Any way Ill be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently quickly. 985517

 15. 411161 199342I was reading some of your content material on this site and I conceive this internet site is truly informative ! Keep on putting up. 501830

 16. 186712 826191Well worded post will probably be sharing this with my readers this evening 818907

 17. 714932 638437hey excellent web site i will definaely come back and see once again. 843544

 18. 178569 651969This design is steller! You most surely know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own weblog (properly, almostHaHa!) Great job. I really loved what you had to say, and far more than that, how you presented it. Too cool! 518638

 19. 103022 946472This plot doesnt reveal itself; it has to be explained. 76484

 20. 745353 205822really good publish, i certainly really like this web web site, maintain on it 871682

 21. 659359 819717Maintain in touch whilst functioning from your personal home office with out all with the hassle of purchasing or procurment costly office equipment. Debtors are allowed to apply with their a bad credit score background whenever. 886322

 22. 450330 163120What platform and theme are you using if I might ask? Exactly where can I buy them? x 512906

 23. 945545 855365Most reliable human being messages, nicely toasts. are already provided gradually during the entire wedding celebration and therefore are anticipated to be quite laid back, humorous and as effectively as new all at once. greatest man speech 448640

 24. 540518 254300The when I just read a blog, Im hoping that this doesnt disappoint me approximately this one. Get real, Yes, it was my method to read, but When i thought youd have something interesting to state. All I hear is a number of whining about something that you could fix need to you werent too busy trying to find attention. 105751

 25. 230218 488390After study a couple of with the content inside your site now, we genuinely such as your technique of blogging. I bookmarked it to my bookmark web site list and will also be checking back soon. Pls look at my web-site likewise and make me aware what you believe. 537267

 26. 904213 9410Glad to be one of many visitants on this awful internet website : D. 153716

 27. 264836 767193Admiring the time and effort you put into your internet site and in depth information you offer. Its good to come across a weblog every once in a although that isnt exactly the same out of date rehashed material. Fantastic read! Ive saved your website and Im including your RSS feeds to my Google account. 571689

Leave a Reply

Your email address will not be published.