Почетна / Вести Македонија / Се готви нова цена за пченицата

Се готви нова цена за пченицата

Очекувањата се дека годинава цената на домашната пченица ќе се движи од 14 до 16 денари за килограм, а процените се дека оваа година од засеаните 90.000 хектари со пченица, ќе се оженат од 260.000 до 280.000 тони.

И годинава како и неколку години наназад увозниците ќе мора прво да откупат домашна пченица од претстојната жетва, па да увезат брашно и пченица однадвор, дознава „Дневник“. Се очекува предлогот да биде донесен в среда, следната недела, а одлуката до крајот на овој месец кога официјално ќе почне и годинашната жетва. Во Министерството за земјоделство велат дека на средбата со мелничарите и со пекарите в среда треба да се договори цената на пченицата која годинава ќе ја има во изобилство. Во прилог на ова се и предвидувањата на експертите дека приносот во некои региони е повеќе од 4 тони за хектар наспроти минатогодишните кои беа околу 3 тони. Земјоделците не сакаат да коментираат за цената, но се надеваат дека ќе се најде решение што нема да ги оштети ниту нив ниту мелничарите. Во меѓувреме слободниот увоз на евтина пченица е во полн ек. Увозниците ги полнат амбарите со пченица со различен квалитет. Очекуваат годинава цената на домашната пченица да се движи од 14 до 16 денари за килограм, а велат дека во моментов може да најдат пченица и 11 денари. Во ресорното министерство објаснуваат дека слободниот увоз не можат да го запрат.

– Жетвата ќе почне наскоро. В среда ќе се знае и цената по која ќе се продава пченицата годинава. Не можеме да коментираме дали и кога ќе се донесе одлуката за врзан увоз на пченица, а дотогаш секој на кој му се исплати ќе може да увезе пченица од странство – велат во Министерството за земјоделство.

За да можеа да увезат килограм пченица, увозниците лани мораа да откупат три килограми домашна, а за килограм брашно мораа да откупат четири килограми од домашниот род.

Земјоделците бараа да се почитува Законот за земјоделството и руралниот развој, односно да се потпишуваат договори и да се истакнуваат цени најмалку 10 дена пред откупот. Во исто време, да се почитуваат правилниците поврзани со откупот на пченицата, односно засилен инспекциски надзор, контрола на исправноста на вагите за баждарење во откупните пунктови, како и разумен процент на одбитоци на предадено количество.

– Цената ќе се знае за кратко, пред почетокот на жетвата. Не е фер да се шпекулира. Некои од нашите колеги даваат неразумни бројки. Но, факт е дека ќе се договориме – вели Ефтим Шаклев од Асоцијацијата на земјоделците.

Во Сојузот на земјоделците велат дека цената не смее да биде пониска од ланската.

– Трошоците се исти, па дури и повисоки. Мислиме дека ланската цена е прифатлива и за нас и за мелничарите – објаснуваат во Сојузот.

Мелничарите, пак, велат дека голема конкуренција им е евтиното српско брашно. Единствено решение според нив е зголемена царина за увозното брашно, а во исто време зголемување на приносот на домашното производство. Исто така, бараат да се зголеми цената што Владата ја плаќа на дел од компаниите за чување на државните резерви од пченица.

Според официјалните податоци, лани во земјава се увезени 44.000 тони брашно за 293 евра за тон, а во 2011 година во земјава влегле 30.000 тони брашно за 331 евро за тон.

Процените се дека оваа година од засеаните 90.000 хектари со пченица, ќе се оженат од 260.000 до 280.000 тони, за разлика од лани кога производството изнесуваше 218.000 тони пченица. Околу 40 отсто од производството или 100.000 тони откупуваат мелничарите.

Годишните потреби на Македонија се од 250.000 до 300.000 тони. Ако се има предвид податокот дека ланските резерви во висина од 30.000 тони се префрлени во оваа година, тогаш на Македонија повторно ќе ~ недостигаат околу 150.000 тони пченица што ќе мора да ги увезе.

Извор:dnevnik.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

15 comments

 1. 744667 342897Hi, you used to write outstanding articles, but the last several posts have been kinda lackluster I miss your super writing. Past couple of posts are just slightly out of track! 516330

 2. 574767 694806We are a group of volunteers and opening a new system in our community. Your web internet site given us with valuable details to function on. Youve done an impressive job and our entire community will likely be grateful to you. 795587

 3. 754585 439222Hey there! Excellent post! Please do tell us when we shall see a follow up! 768213

 4. 339052 653585I was reading some of your content on this web site and I feel this internet web site is truly informative! Maintain putting up. 862693

 5. 719481 98704I conceive this web internet site has got some quite excellent information for everybody : D. 826583

 6. 17739 170682This is a terrific website, could you be interested in doing an interview about how you developed it? If so e-mail me! 405826

 7. 659806 45170[…]the time to read or visit the content material or sites we have linked to below the[…] 143647

 8. 288815 534097I gotta favorite this site it seems invaluable very helpful 545304

 9. 592300 631211hello admin, your website pages pattern is simple and clean and i like it. Your articles are incredible. Remember to maintain up the excellent function. Greets.. 278314

 10. 100798 623306Completely indited content material , Really enjoyed seeking at . 350077

 11. 535991 996091Sweet internet web site , super layout, real clean and utilize pleasant. 956878

 12. 512347 295305I got what you intend, saved to my bookmarks , really decent site . 345455

 13. 938428 967748This internet site can be a walk-through its the data you wanted concerning this and didnt know who to ask. Glimpse here, and you will undoubtedly discover it. 299652

 14. 450241 408029An attention-grabbing dialogue is worth comment. I feel that it is best to write extra on this topic, it wont be a taboo topic nevertheless generally individuals are not sufficient to speak on such topics. Towards the next. Cheers 552287

 15. 138544 190265Just wanna remark which you have a very good web site , I like the layout it actually stands out. 747275

Leave a Reply

Your email address will not be published.