Почетна / Вести Македонија / Сараќини: Засилена контрола на зелените пазари

Сараќини: Засилена контрола на зелените пазари

Во координација со повеќе институции Министерството за економија од вчера почна засилена контрола на сите зелени пазари во Македонија. Акцијата ќе трае наредните 10 дена.

– На сите што ќе продолжат да работат без да го почитуваат законот, им се закануваат казни и одземање на стоката во првата фаза. Во втората фаза, ќе бидат поднесени и кривични пријави – изјави министерот за економија, Ваљон Сараќини. Тој напомена дека до Министерството стигнуваат поплаки од граѓаните, но и од луѓето кои законски работат на пазарите за разлика од дивите продавачи.
– Во последно време се евидентирани многу диви пазарџии кои продаваат нелегално, на улица. Затоа почнуваме со засилени контроли. Активностите ги координиравме со Пазарната инспекција, општина Чаир, Град Скопје и МВР – информира Сараќини.

Извор: vecer.com.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

9 comments

  1. 124916 61223Sweet internet site , super design , actually clean and utilize genial . 154884

  2. 357856 218247The best and clear News is extremely much imptortant to us. 275910

  3. 791014 208365Do folks still use these? Personally I love gadgets but I do prefer something a bit far more up to date. Still, nicely written piece thanks. 445579

  4. 260232 479993You completed certain very good points there. I did looking on the topic matter and discovered most persons will go together with your weblog 990229

  5. 88234 238177I got what you intend,bookmarked , very nice internet internet site . 901879

  6. 559729 77007I see something genuinely unique in this site . 823324

  7. 294831 367807Sweet website, super style and design , actually clean and use friendly . 565032

  8. 431024 741334I gotta bookmark this web site it seems extremely beneficial . 478491

  9. 433219 619848Great day. Very cool blog!! Man .. Exceptional .. Remarkable .. Ill bookmark your site and take the feeds additionallyI am glad to locate numerous valuable info correct here within the post. Thank you for sharing.. 640462

Leave a Reply

Your email address will not be published.