Почетна / Сточарство / Само 9% од македонското млеко погодно за во ЕУ

Само 9% од македонското млеко погодно за во ЕУ

Само 9 проценти од домашното млеко ги задоволува европските стандарди за квалитет, а таа состојба  треба да се промени за седум години преку стратегијата што ја подготви Министерството за земјоделство.

 Станува збор за стратешки документ кој го трасира развојот на млекопроизводството, подигнувањето на неговиот квалитет и задоволувањето на условите што ги бара Европската унија. Се надеваме дека до 2020 година ќе ги исполниме сите потребни стандарди и критеруми – изјави министерот за земјоделство, Љупчо Димовски.

За целосна контрола на млекото се планира двојно поголем број лаборатории, а ќе се формираат две тела за акредитација.
Според земјоделците и експертите, стандардите ќе можат да се постигнат само ако се внимава на хигиената со обезбедување на добра храна.

Во стратегијата се планира субвенциите наместо по литар да се доделуваат според квалитетот на млекото. Сточарите ќе имаат 2 години да се прилагодат кон производство кое ќе ги задоволува стандардите.

 

извор: www.dnevnik.com.mk

Check Also

Во Дебар се продава добиток по улици

Дебарските сточари се принудени да го продаваат добитокот на диви пазари низ градот бидејќи на …

5 comments

  1. 477692 314829Extremely great written post. It will be helpful to anybody who usess it, including myself. Maintain up the great work – canr wait to read far more posts. 712576

  2. 336103 586743There is noticeably a bundle to realize about this. I assume you created specific good points in functions also. 337255

  3. 82196 95534Some truly nice stuff on this site, I love it. 39178

  4. 945178 90425This web web site is genuinely a walk-through for all of the info you wanted about this and didnt know who to ask. Glimpse here, and you will definitely discover it. 84771

  5. 962473 242044Youre so cool! I dont suppose Ive read anything such as this before. So good to get somebody with some original thoughts on this topic. realy we appreciate you starting this up. this fabulous website are some issues that is required on the internet, somebody with a little originality. beneficial function for bringing a new challenge on the world wide internet! 461622

Leave a Reply

Your email address will not be published.