Почетна / Здрава храна / Сакаат екопрепорака без да ја докажуваат

Сакаат екопрепорака без да ја докажуваат

И по два месеца откако Министерството за животна средина ги промовира проектот и правилниците за доделување еколошки ознаки на производите, с` уште не пристигнала ниту една апликација

Нема интерес од компаниите во Македонија за добивање еколошка ознака на нивните производи. И по два месеца откако Министерството за животна средина ги промовира проектот и правилниците за доделување екоознаки на производите, с` уште не пристигнала ниту една апликација. Надлежните коментираат дека ниту малите ниту големите произведувачи немаат доволно свест за тоа што всушност значи да се има ваква ознака, која претставува престиж за компанијата и ~ овозможува поголема конкурентност.

Наспроти производителите, купувачите се с` позаинтересирани за тоа од каде дошол одреден производ, како настанал и колку се загадила околината додека стасал во нивни раце.

– Бомбардирани сме со реклами за 100 отсто природни производи, еколошки чисти итн. Стана модерно производителите во реклами да се фалат со тоа дека нивните производи се еко или нетоксични, но на самите пакувања нема никаков знак што ќе го потврди тоа. Kако потрошувач кој е свесен за влијанијата врз околината, сакам да одбирам производи што ќе ги задоволат моите екокритериуми. Се прашувам, има ли воопшто еколошки чисти производи во Македонија, со оглед на состојбата во индустријата – вели скопјанката Марија Поповска.

Од Министерството појаснуваат дека еколошкото означување на производи и услуги е значаен инструмент со кој може да се намали штетното влијание врз животната средина, предизвикано од производите и услугите за време на нивниот целосен животен циклус – од дизајнирањето, па с` до грижата по неговото искористување. Ознаката значи дека за настанокот на производот се потрошени помалку вода, хемиски супстанции и енергија и се намалил отпадот.

Донесени се осум правилници за еколошки критериуми и тоа за детергенти за рачно миење садови, за туристичко сместување, мебел, текстилни производи, бои и лакови, хигиенска хартија, обувки и сапуни и за шампони и кондиционери за коса. Доделувањето на ознаката е доброволно и зависи од интересот на производителот. Ја доделува Министерство врз основа на барање на правно и физичко лице, а на предлог од Kомисијата за еколошка ознака.

– Има мал интерес кај производителите, но досега не сме добиле ниту едно официјално барање. Сите сакаат да ги промовираат производите како еко и произведени без штета за природата, но ние како институција донесовме механизам со кој тоа и се докажува. Факт е дека со таква ознака ќе им се зголеми рејтингот и ќе станат поконкурентни и на домашниот и на странските пазари, но производителите засега не реагираат – вели Владо Kаровски од Министерството.

Еколошкиот знак е во вид на стилизирано сонце, покриено долу, десно, со зелен лист, сместени на сина основа во форма на капка вода врз долната половина од зелен квадрат.

Потрага по 10 сертифицирани екопроизводи од Македонија

Владата зацрта во иднина најмалку десет компании, односно 10 производи, од Македонија да бидат сертифицирани со ваква еколошка ознака, најави Јадранка Ивановска од секторот за ЕУ при Министерството неодамна на форумот за општествена одговорност на компаниите.

– Еколошката ознака дава можност да се погледне производот во целиот животен циклус. Ние засега немаме таков производ, но Владата сака да имаме најмалку десет. Засега немаме издвоено средства за таа намена, но правиме напори да обезбедиме спонзорства – рече Ивановска.

Нејзиниот колега Kаровски рече дека екоознаката е добра можност компаниите да дадат свој придонес за здрава животна средина, затоа што значи дека е исполнето повеќе од она што е зацртано во законите.

– Не можеме сосила да ги натераме да го земат знакот, но можеме да ги освестуваме со кампањи, и нив и потрошувачите. Процесот е бавен. На пример, во Англија поминаа шест години по донесувањето на правилниците пред првиот хотел да добие еколошка ознака за услугата – потенцира Kаровски.

Соња Христовска

Извор: http://dnevnik.mk/?ItemID=61C7E666454474499E5646D97196821F

Check Also

Дуња – кралица на есенските овошја

Дуњата е овошје кое не случајно ја нарековме кралица на есенските овошја. Дуњите започнуваат да …

14 comments

 1. 208264 534605excellent day, your web site is really unquie. Anways, i do appreciate your work 529854

 2. 778613 368160Just what I was seeking for, appreciate it for posting . 618954

 3. Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog article or vice-versa? My site discusses a lot of the same subjects as yours and I believe we could greatly benefit from each other. If you’re interested feel free to shoot me an email. I look forward to hearing from you! Awesome blog by the way!

 4. 545389 787691I agree with most of your points, but several want to be discussed further, I will hold a small speak with my partners and perhaps I will look for you some suggestion soon. 529287

 5. 83209 220460cool thanks for reis posting! btw are there feeds to your blog? Id love to add them to my reader 617095

 6. 422913 506834You need to join in a contest initial with the greatest blogs on the web. I will recommend this web website! 457689

 7. 429163 145584I like the valuable details you supply inside your articles. Ill bookmark your weblog and check once more here often. Im quite certain Ill learn plenty of new stuff correct here! Finest of luck for the next! 346783

 8. 339762 729531As I internet site possessor I believe the content material material here is truly fantastic , regards for your efforts. 923065

 9. 360477 199291Having read this I thought it was very informative. I appreciate you taking the time and effort to put this article together. I once again discover myself spending way to a lot time both reading and commenting. But so what, it was nonetheless worth it! 352963

 10. 343628 636501I gotta bookmark this web site it seems extremely beneficial . 442351

 11. 260050 699482Im so happy to read this. This is the type of manual that needs to be given and not the accidental misinformation thats at the other blogs. Appreciate your sharing this greatest doc. 716693

 12. 560696 53748For some cause the picture just isnt loading appropriately, is at this time there an issue? 255719

 13. 953372 225628Soon after examine a couple of with the weblog posts on your website now, and I actually like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark website list and shall be checking once again soon. Pls try my website online as effectively and let me know what you believe. 726706

 14. 271349 899992I actually thankful to uncover this website on bing, just what I was seeking for : D too bookmarked . 710422

Leave a Reply

Your email address will not be published.