Почетна / Вести Македонија / „Сахара груп“ почнува со проектот „Џумајлија“

„Сахара груп“ почнува со проектот „Џумајлија“

Индиската компанија „Сахара груп“ денеска го почнува проектот за реорганизација на агрокомбинатот „Џумајлија“, инвестиција од околу 200 милиони евра.


На првата сеидба со која ќе се официјализира почетокот на инвестицијата, е најавено присуство на претставник на Сахара Пјур А.П. Синха, на вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставревски и министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Димовски. 

„Сахара груп“ го доби земјоделското земјиште во пропаднатиот агрокомбинат на концесија од 15 години со можност за продолжување, а закупот што треба да го плаќа годишно е 121.000 евра. Трансфер на нови технологии, експертско знаење и вработување 2.000 лица се само некои од очекуваните придобивки.

Индискиот инвеститор, кој за реализација на проектот депонираше и банкарска гаранција, со договорот со македонската Влада, најави и набавка на 20 илјади крави, изградба на капацитет за преработка на 80 илјади литри млеко дневно, како и на објект за производство на сточна храна.

Работна група со експерти од повеќе сфери битни за инвестицијата на Сахара груп, катастар, животна средина, локална самоуправа,… веќе работи на подготовките за реализација на инвестицијата.

Најавените 2.000 вработувања треба да бидат од различни профили поврзани со земјоделството.

„Џумајлија“ е вториот најголем агрокомбинат во Македонија. Поседува 6.000 хектари обработливо земјиште и 6.000 хектари пасишта, винарска визба, млин, фарма со капацитет од 1.000 овци и 200 крави. Пред да пропадне годишно произведуваше над 20.000 тони житни и фуражни култури.

Извор: kurir.mk

 

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

10 comments

  1. 859847 481309I like this web site extremely a lot, Its a truly good situation to read and get info . 468364

  2. 527440 823793Paper rolls quite excellent read you know alot about this subject i see! 880114

  3. 435053 528300Excellent post, properly put together. Thanks. I will probably be back soon to check out for updates. Cheers 528936

  4. 359822 132823Hi there! I simply want to give a huge thumbs up for the good data you could have right here on this post. I will likely be coming once more to your weblog for much more soon. 63988

  5. 750715 941289Id always want to be update on new content material on this site , saved to fav! . 975352

  6. 673571 608951Sweet site, super pattern , real clean and utilize genial . 656347

  7. 756853 632137Sweet internet internet site , super style and style , rattling clean and utilize genial . 908622

  8. 239841 244530Wow post thanks! We believe your articles are great and want more soon. We really like anything to do with word games/word play. 529985

  9. 809595 54580Thank you for your info and respond to you. auto loans westvirginia 865626

  10. 128497 612345Youre so cool! I dont suppose Ive learn something like this before. So good to search out any person with some unique thoughts on this topic. realy thank you for starting this up. this web web site is 1 thing thats required on the net, someone with a bit of originality. useful job for bringing something new to the internet! 754449

Leave a Reply

Your email address will not be published.