Почетна / Вести Македонија / Саем за мед во Kичево

Саем за мед во Kичево

Од денеска, па во наредниве два дена во Kичево ќе се одржи вториот Национален саем за мед Kичево 2013. На над 20 штандови во центарот на градот ќе бидат изложени мед, прополис, матичен млеч и други производи од пчели, како и козметика изработена на природна база и други содржини.

– Ќе имаме над 20 излагачи од сите делови на земјава. На саемот ќе бидат присутни и дистрибутери на опрема за пчеларство, кои ќе ги претстават средствата за производство на мед, како центрифуги за цедење мед, восок, заштитни мрежи, сандаци за пчели и друга опрема. Ќе се одржат и повеќе едукативни работилници, изјавија организаторите.

Првата трибина ќе се одржи во четврток во 18 часот, на тема „Брзорастечки растенија за зголемување на производството на мед“. За останатите работилници термините ќе бидат дополнително соопштени. Зад целокупната организација стои Здружението на земјоделските производи „Виножито“ од Kичево.

Извор: dnevnik.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

4 comments

  1. 182358 477956Hey man, .This was an excellent page for such a hard topic to speak about. I look forward to reading numerous more great posts like these. Thanks 478736

  2. 792403 292858Howdy! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers? Im kinda paranoid about losing everything Ive worked hard on. Any recommendations? 311525

  3. 890392 400910This internet internet site is my breathing in, truly very good layout and perfect content material . 914783

  4. 266727 239710This constantly amazes me exactly how weblog owners for example yourself can find the time and also the commitment to maintain on composing amazing weblog posts. Your site isexcellent and one of my own ought to read blogs. I basically want to thank you. 985409

Leave a Reply

Your email address will not be published.