Почетна / Вести Македонија / Родот и натаму се плаќа во кеш на рака

Родот и натаму се плаќа во кеш на рака

Трговците и откупувачите не ја почитуваат законската обврска парите за откупениот род на земјоделците да им ги уплатат на трансакциска сметка.

За нив с` уште важи плаќањето на рака иако од неодамна со измени на Законот за земјоделството и руралниот развој ова строго се забранува. Во Министерството за земјоделство велат дека кај нив никој од фармерите не пријавил дека родот с` уште им се плаќа на рака. Земјоделците, пак, имаат различни ставови. За некои плаќањето на рака е добро бидејќи се плашат дека трговците нема да им го платат земеното на жиро-сметка. За други, пак, плаќањето на рака е уцена од страна на трговците, кои на ваков начин им ја намалуваат цената.

Без финансиска контрола

– Житото, кое веќе се жнее од велешките полиња, во мал дел се откупува. Чекаме подобра цена од постојната – 10 денари за килограм. Трговците што откупуваат даваат пари на рака, односно свесно ја избегнуваат законската обврска да се регистрира платниот промет. Ни плаќаат на рака, а житото го предаваат тие на кои им итно им требаат пари. Нема жиро-сметка, нема трансакциска – вели земјоделец од селото Мамутчево.

Во Владата велат дека исплатата на парите мора да биде легална, преку трансакциска сметка, бидејќи само така државата ќе им застане на патот на големите суми што беа во оптек, без финансиска контрола. Експертите велат дека на ваков начин ќе се стави ред во овој дел од платниот промет, кој досега се одвиваше на црно бидејќи прекупците не плаќаа ништо кон државата и прометот беше надвор од контролата на банките.

– Kако регистрирани земјоделци, отсега парите треба да ги добиваме преку трансакциска сметка. Тоа е добро бидејќи на ваков начин ги задолжува и досегашни прекупци да се регистрираат и да отворат сметка. Се бара плаќањето да биде легално и нека биде така, немаме ништо против тоа. Но мора гласно да кажеме дека не се согласуваме со исплатата зашто државата дозволува рокот на плаќање да биде шест месеци, тоа е долг период – вели Никола Димитров, земјоделец од Градско.

Оваа новина преку средби, собири им била најавена и промовирана. Но откако ги дознале сите информации за текот на постапката, се јавиле првите нејаснотии и проблеми за земјоделците што не им даваат мирен сон.

– Kој е тој што ќе плати уште денес или утре ако му се два рок од шест месеци. Сите ќе го чекаат крајниот рок. А како јас да преживеам дотогаш, да купам репроматеријал за новата реколта, дома да го хранам и да го одгледувам семејството, да ги плаќам давачите за струја, вода, нафта, ѓубре, да одам во продавница да купам јадење – вели Ѓорги Николов од велешко Башино Село. Земјоделците потсетуваат на многубројните случаи со лозарите, кои чекаат со години да биде платено грозјето, кое тие уредно го предале и на познати реномирани фирми, а пари не добиле.

Законска одредба

Во Министерството за земјоделство велат дека согласно Законот за земјоделството, рокот на плаќање за откупот на земјоделските производи е еден месец, но по договор помеѓу двете страни, тој може да биде и подолг, но не повеќе од шест месеци.

– Оваа законска одредба подразбира имање задолжителен договор со обврски за доставување на производите, откупот и условите на плаќање согласно одредбите пропишани во законот. Со регулирање на областа на откупот и поттикнување на договорното производство, државата има поставено сериозни правни основи во поддршка за постигнување посигурен облигаторен однос меѓу земјоделецот и откупувачот во насока на поголема заштита на правата на примарните производители, кои често беа предмет на злоупотреба – велат во Министерството.

Оттаму објаснуваат дека вака во голема мера ќе се подобри извесноста на пазарните субјекти и сигурноста на откупот, додека сите останати аспекти од почитување на тоа што е договорено останува да бидат регулирани преку постојната регулатива во државата која ги уредува облигационите односи помеѓу деловните субјекти.

За сигурен откуп – нотарски договор

Познавачите на финансиското работење објаснуваат дека постои можност земјоделците да се осигурат во овие случаи, при откупот на родот. Потребно било со купувачот да склучат нотарски договор, со кој тоа лице ќе остави банкарска гаранција за вредноста што ќе ја откупи или, пак, договор со клаузула, со кој ако плаќањето не се реализира во рокот, преку извршител се одзема од сметката на купувачот. Овие договори, во зависност од вредноста на договорот, би чинеле од две до осум илјади денари, кои би требало да паднат на трошок на купувачот.

Извор: dnevnik.mk

Check Also

„Денови на македонскиот мед 2015“

На улицата „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде отворен фестивалот „Денови на македонскиот мед 2015“ …

25 comments

 1. 533922 69435I truly enjoyed reading this web site, this is excellent blog. 543279

 2. 502252 139981I like this web site so significantly, bookmarked . 139986

 3. 713316 245107What a lovely blog. I will undoubtedly be back. Please maintain writing! 388152

 4. 590992 271811This is an exceptional post and I completely comprehend exactly where your coming from within the third section. Perfect read, Ill regularly follow the other reads. 516033

 5. 200864 484657Youre so cool! I dont suppose Ive read anything such as this before. So nice to get somebody with some original thoughts on this subject. realy we appreciate you starting this up. this fabulous website are some issues that is required on the internet, somebody with just a little originality. beneficial work for bringing a new challenge on the world wide internet! 294682

 6. 417973 762425There is noticeably a bundle to recognize about this. I assume you created specific good points in functions also. 262504

 7. 837736 466676The the next occasion Someone said a weblog, Hopefully so it doesnt disappoint me approximately this. What im saying is, I know it was my choice to read, but I really thought youd have something intriguing to express. All I hear is often numerous whining about something that you could fix in case you werent too busy looking for attention. 314441

 8. 950597 820921Wow, superb weblog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look straightforward. The overall look of your internet site is magnificent, as effectively as the content material! xrumer 181818

 9. 713013 741476Id want to consult you here. Which isnt some thing Which i do! I enjoy reading a post that can make folks feel. Also, appreciate your permitting me to comment! 575202

 10. 196315 31325Water-resistant our wales in advance of when numerous planking. The specific wales surely are a selection of heavy duty snowboards that this height ones would be exactly the same in principle as a new shell planking having said that with considerably more height to help you thrust outward in the evening planking. planking 967149

 11. 919841 531737hi, your web site is amazing. I truly do numerous thanks for operate 540037

 12. 849336 483942forty people that function with all the services Oasis provides, and he is actually a very busy man, he 709589

 13. 460295 414555Oh my goodness! an outstanding post dude. Thanks a good deal Even so Im experiencing issue with ur rss . Do not know why Struggle to register for it. Can there be any person discovering identical rss problem? Anyone who knows kindly respond. Thnkx 776112

 14. 672181 207886Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your web site? My blog is inside the exact very same region of interest as yours and my visitors would truly benefit from some of the details you provide here. Please let me know if this ok with you. Thanks! 453590

 15. 189086 718624Outstanding post, I conceive men and women need to larn a lot from this weblog its really user friendly . 883959

 16. 896831 371252hey there, your website is low cost. We do thank you for work 344686

 17. 618336 254365Some truly howling function on behalf of the owner of this web site , dead excellent subject matter. 178654

 18. 606289 476697hello!,I really like your writing very a great deal! percentage we keep up a correspondence extra about your write-up on AOL? I require an expert on this location to unravel my issue. May possibly be that is you! Taking a appear forward to peer you. 804846

 19. 225404 895726Hi my friend! I want to say that this post is awesome, good written and include almost all significant infos. Id like to see more posts like this . 691906

 20. 855794 917484Extremely very good written write-up. It will probably be beneficial to anybody who usess it, including myself. Keep up the very good function – canr wait to read far more posts. 225234

 21. 386720 840816Some truly nice and utilitarian information on this internet site , besides I feel the layout holds fantastic features. 203432

 22. 328319 417250Black Ops Zombies […]some individuals still have not played this game. Its hard to envision or believe, but yes, some individuals are missing out on all of the fun.[…] 588022

 23. 304287 182732I want to start a blog but would like to own the domain. Any ideas how to go about this?. 640439

 24. 191985 131240Thank you, Ive just been searching for information about this subject for a even though and yours is the greatest Ive discovered till now. But, what in regards to the conclusion? Are you sure concerning the supply? 888285

Leave a Reply

Your email address will not be published.